1. 1.
  franz kafka'ya ihanet edererek onun eserlerini yayimlayan kisi, yazar. öldükten sonra kafka ile ilk karsilastiklarinda aralarinda gecen diyalogu merak ediyorum.
  9 ... gregor samsa
 2. 2.
  almanca yazan israilli yazar. özellikle franz kafka ile kurduğu dostlukla tanınır. 1937 yılında franz kafka'nın yaşamöyküsünü kaleme almıştır. 1968 yılında ölmüştür.
  4 ... vernon sullivan
 3. 3.
  (bkz: asik olunmamasi gereken birine asik olmak)
  1 -1 ... maymunlarcehennemi
 4. 4.
  kafka'ya ihaneti ile umut sarıkaya'nın karikatürlerine sık sık konu olan yazar.
  3 ... stalker
 5. 5.
  franz kafka ya ihanet eden en yakın yakın arkadaşıdır franz kafka ölmeden önce max brod da vasiyeti eserlerinin yakılmasıydı ancak max brod eserleri yakmak yerine yayınlandı. kafka henüz tamamlamadığı yazılarını yakmasını isterken brod'dan, vasiyetinin yerine getirilmeyeceğini bilmiyordu. (bkz: ihanetin meşru olduğu durumlar)
  7 ... joker da
 6. 6.
  sayesinde kafka ile tanışabildiğimiz, edebiyat tarihine çok büyük katkı sunmuş yahudi kökenli alman vatandaşı yazar, besteci.
  3 ... saman sarisi
 7. 7.
  kafka'yı tam manasıyla bir aziz zanneden kişi. "joseph k. liebt niemand, er liebelt nut, deshalp muss er sterben." "joseph k. kimseyi sevmiyor, yalnızca flört ediyor, öyleyse öldürülmelidir."

  milan kundera: "bu cümlenin benzersiz budalalığını sonsuza dek zihnimizde tutalım."
  3 -1 ... buhtunnasir
 8. 8.
  franz kafka'nın en yakın arkadaşı ve onun ölümünden sonra eserlerinin basımına önayak olmuş avustralyalı yazar, gazeteci.
  1 ... hasmet ibriktaroglu
 9. 9.
  kafka' nın eserleriyle tanışmamıza sebep olmakla iyi yapmıştır ; fakat en yakın arkadaşı olarak kafka' ya ihanet etmiştir en nihayetinde.
  zor bir karardır verdiği.
  1 ... lemme get my popcorn
 10. 10.
  Brod: eserlerini yakmadım dostum.
  Kafka: sen de mi brodüs..?!
  1 -1 ... tespitdirektor