1. 1.
  (bkz: tüberküloz)
  2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  (bkz: ince hastalık)
  2 ... kısmetsiz
 3. 3.
  bir kız bir erkeğe söylediği zaman "alam" diye cevaplanacak kelime.
  7 -5 ... baadir
 4. 4.
  eski türk filmlerinde, beyaz bir mendildeki koyu kırmızı kanla kendini gösteren ince hastalık.
  2 ... asiti kaçmış kola
 5. 5.
  micobakterium tuberkulosis in neden oldugu kilo kaybı kanlı oksuruk kanlı balgam gibi semptomlarla giden bulaşıcı bi hastalıktır.
  1 ... baba
 6. 6.
  hastanede karantina altında 30 günlük tedavi sürecinden geçirilen ve günde hastalığın derecesine göre 11 ile 15 adet ilaç ile tadavi edilebilen hastalık. sonraki 6 aylık dönemde evde istirahat edilerek sadece ilaç tedavisi uygulanır ve belli bir süre sonra hastalıktan kurtulunmuş olur. Ama verem hastası olanların ileriki dönemlerde tekrardan hastalığının nüksetme olasığığı epey bi yüksektir. Ciğerlerede oluşan bir mikrop olduğu için kişinin en zayif anında tekrardan onu pençesine alır. En yüksek seviyesine medere denir ve ilaç tedavisi pek bi fayda etmez mikrop ilaça karşı epey bir direnç kazanmıştır. Medere seviyesinde hastaların uzun aylar boyunca hastanede karantina altında tedavi görmesi gerekir hastalık bulaşıcı olduğu için bulaşılan kişide medere seviyesinde hasta statüsüne girer.
  korunmanın yolları basittir hiç bir zaman vucudu zayif düşürmemek gerekir gerekli zamanlarda vitaminlerle vucut desteklenmelidir ve bal yenmelidir ciğerlere çok faydalıdır. istanbulda 3 ayrı hastanede tedavi edilmektedir bunların en büyüğü olan süreyyapaşa gogus hastalıkları hastanesidir buraya şehir dişindan da hastalalr gelmektedir. *
  3 ... fatal
 7. 7.
  erkek: yaa baksana bi hastalık vardı hani böyle öksüüyodun sonra kan geliyodu peçetene işte o hastalığın adı neydi?
  kız: verem mi?
  erkek: veeeeeeeeeeerrrr...*
  son zmaanlarda bu tip esprilere konu olmuş hastalıktır. ulan eskiden milletin kökü kuruyodu bu illet yüzünden. *
  1 -1 ... tiryaki
 8. 8.
  20. yuzyilin hastaligi olarak nitelendirilmekle birlikte dunya saglik orgutu'nun yayinladigi rapora gore ilaca direncli vakalarda ortaya cikan artis sonucu, simdiye kadar tespit edilen en ust seviyeye ulasan hastaliktir. sozkonusu raporda belirtildigi uzere ilaca direncli verem vakalarinin basta azerbaycan olmak uzere eski sovyetler birligi ulkelerinde ortaya cikmistir. sonuc olarak 21. yuzyil veremi postmodern bir verem olup degiserek gelisim gostermektedir.
  ... karizmatiklider
 9. 9.
  bu hastalığa yakalanan kişi anneniz, babanız, sevgiliniz, kardeşiniz, oğlunuz dahi olsa ziyaretine gittiğinizde sadece yüzüne bakabiliyorsunuz kendi sağlığınız için hiçbir temasa girmemeniz gerekir zira bu mikrop size de bulaşabilir... hasta olan kişi karşınızda maske ile otururken siz sadece bakacaksınız... bok gibi bir durum...
  5 ... fatal
 10. 10.
  tedavisinin mümkün olmasıyla beraber türk filmlerindeki esas kızı öldürme görevini lösemiye devretmiş hastalıktır.
  3 ... asperg