bugün

emek sineması'nda her yılın ekim ayında yapılan, yeni filmlerin gala gösterimlerinin yapıldığı, filmlere ödüllerin verildiği aktivite.
http://www.iksv.org/filmekimi/
13-19 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak olan aktivite.
geçen seneye göre bir çok politikasını değiştirmiş organizatörler. pek çok filmin galasından başka gösterimi olmaması, galası olan filmlerin biletlerinin ise 15 YTL olduğu organizasyon. öğrencilere siz gelmeyin ne işiniz var demenin bir başka yolu herhalde böyle yapmak. ayrıca geçen seneye göre daha sönük geçeceğe benziyor. oysa gönül I love you Paris'e, Translyvania'ya ve Thank you for smoking'e şöyle hafta sonu keyiflice gitmek isterdi. Hafa içi seanslarının 2.50 YTL olması hoş ama yer bulmak hayli zor.
kmo nun topluca biletlerini alıpta bizi* bilet kuyruğundan kurtardıgı aktivite. film ekiminin en iisi i love you paris miş bu arada ekliyim dedim.
a scanner darkly gibi bir filmi vizyona girmeden önce seyircilerle buluşturacak olan festival.
haftaiçi gündüz seanslarını ucuz yaparak öğrencilere haksızlık ettiğine inandığım güzel aktivite. özellikle mecburen istanbul dışında kalan kişiler için haftasonu gelip birşey izlemek imkansız çünkü zaten güzel filmlerin haftasonu seansları anında bitmiş*. sonra da bu pörsük enteller gençlik kös kös oturuyor derler!*
(bkz: filmekimi 2006)
(bkz: filmekimi 2007)
bu sene 19-25 ekim tarihleri arasında gerçekleşecek, aralarında emir kustarica nın da bulunduğu usta yönetmenlerin, harika filmlerinin sergileneceği etkinlik.filmler emek sinemasında takip edilebilinir.
(bkz: filmekimi 2008)
o'horten isimli filmi salonda arkadan sekizinci sıranın en solundan izlerken yanımdaki şahısla beraber, takım elbiseli ciddi işadamı görünüşlü bir norveçlinin yokuş aşağı buza oturmuş kayarak indiğini gördüğümüzde katıla katıla güldüğümüz ve diplomat olduğunu söyleyen bi herifin nasıl bir sebepten dolayı sokakta yatmak durumunda kaldığı sorunsalını bir türlü çözümleyemeyip afalladığımız, emek sineması bünyesinde düzenlenen film festivali.
bugün itibariyle satışa çıkmış olan festivaldir. saat 10.30 da kapılarını açmıştır. 17-24 ekim arasında film gösterimleri yapılacaktır. bu sene ek olarak maçka'da da gösterime girecektir. gala filmleri:15 hafta içi 19.00'a kadar:3.5 haftasonu ve haftaiçi 19.00 seansları öğrenci için 8 liradır.

saat 11.00 de gitmiş olmamıza rağmen* biletler elimize 5 saat sonra geçmiştir. muhteşem bir sıra ve ağır işleyen bir sistem yüzünden herkes perişan olmuştur. sorunun bir an önce çözülmesi gerekmektedir. parayla olan üyelikte sınırsız imkan sağlarken biz parasız insanları böyle süründürmektedirler. ve hala 3 bigisayar konusunda diretmektedirler.
bilet bulmanın oldukça zor olduğu etkinlik.. zor da değil lan ben istediğim hiçbir filme bulamadım mnskym!..
8 yıl boyunce emek sinemasında yapılan ama bu yıl yıkımana karar verildiği için tarihi sinemada yapılamayacak etkinlik. bilet bulmak için çabalamaya devam. bulunamazsa başka yollar denenmesi gerekli etkinlik.
8- 14 ekim arasında atlas, beyoğlu ve maçka g-mall sinemalarında gösterilecektir.
(bkz: http://www.iksv.org/filmekimi_2010/Program.asp)
an itibari ile bilet bulamadığım ve beni cinnete tayakkuz eden film festivalidir.
film ekimiyle ilgili alternatif bir yazı okumak isterseniz...

http://www.ismailnuri.com/yazilar/19102010.php
saç ekimi ile uzaktan yakından alakası yok sözlük! yanlış olmasın...
bu sene 10. yılını kutlayacak festivaldir.

bu sene gene biletler için cebelleşmeyiz umarım.
bu sene de izleyemeyeceğimi düşünerek filmlere bakıp iç geçirdiğim anda anadoluya da açılacağını öğrendiğim, mutluluktan havalara uçtuğum festival. 13-16 ekimde izmir ykm cinebonusta film gösterimleri olacakmış. bugün yarın istanbul dışı programı da açıklanır herhalde, heyecanla bekliyoruz.
8-15 ekim 2011 tarihleri arasını kapsayacak olan festivaldir. biletleri an itibariyle satışa sunulmuştur.
filmekimi'nin broşürü 1 tl'ye satılıyor burdan onları kınıyorum! bir şey yapıyorsanız böyle yapmayın emi...
(bkz: filmekimi 2011)
an itibariyle biletleri satışa sunulan film festivali .
Lale kart üyeleri zaten biletlerin yarısını bitiriyor. Geri kalan yarısını da almak için deli gibi bir sıraya giriyorsunuz. Ben ne anladım bu festivalden. Festivalin anlamı herkesin ulaşabileceği bir etkinlik olmasıydı. Eskiden çok daha rahat yer bulunurdu. Filmlerin sayısı azaltılmış, katalogların kalitesi düşmüş, fiyatlar artmış.... Bu artık film festivali değil! iKSV'nin para kazanma olayı...

Hiç olmamasından daha iyi tabii ki. Ancak saatlerce kuyrukta bekleyip iksv çalışanlarının lale kart satması vakfın imajına pek de olumlu şeyler katmıyor....

Nihayetinde sırada saatlerce bekledikten sonra karar verdik ki. Gidelim bu filmlerimizi kendimiz indirelim.... Nasıl olsa "emek sineması"nda izlyemeyeceğiz......
bu yıl 8-15 ekim tarihleri arasında yapılacak film festivalidir. Festivalde gösterime girecek filmler şunlardır.

acı tatlı tesadüfler
ada
af günleri
almanya'ya hoşgeldiniz
artist
aşkın formülü yok
başka bir dünya
bisikletli çocuk
bu bir film değil
dünyada bir gün
elena
erkek fatma
gelecek
gökten bir uydu düştü
habemus papam
hırsız kedi parıs'te
inni
jane eyre
kevin hakkında konuşmalıyız
martha marcy may marlene
melankolia
mutlu bir gün
olmak istediğim yer
oyunun sonu
ölüm denizi
peki şimdi nereye?
ruh eşim
salgın
senin icin
snowtown
şeytanın ikizi
tatilde katil
tehlikeli ilişki
tiranozor
tost
umut limanı
uyuyan güzel
yaşam savaşı
yeni başlayanlar

Cannes'da buyük ödülü nuri bilge ceylanın filmi bir zamanlar anadolu'da ile paylaşan bisikletli çocuk konusu bakımından güzele benziyor.
Unutmadan Biletlerin çoğu tükenmiş.. Bu enfes filmleri kacırmak istemeyenlerin elini biraz çabuk tutmaları gerekiyor sanırım..