bugün

(bkz: The Rockafeller Skank)
(bkz: Fat Boy Slim)
fifaya başladığım oyun..hayır bir de öyle bir tanesinden başladık ki ondan sonrakilerin hiç biri tatmin etmiyor..ayrıca müziği de süperdir..****
tanım:1999 da cıkmıs fifa futbol game serisidir.

yazar anektodu:hicbir zaman oynamadığım fifa serisi.. zaten diğerlerinide oynamadım...
yakın bir zamanda yeniden oynadıktan sonra, serinin diğer oyunlarının ne kadar büyük bir yalan olduğunu bir kez daha anladığım mükemmel oyun.
(bkz: ahh ahh pirim nerde eski fifalar)
alt ve ctrl tuşları kullanılarak, futbolcuların güzel çalımlar atabilmesi gibi özellikleri bulunan oyun.
bütün liglerden, bütün takımlar gezilir, 16'lık futbolcular toplanırdı. ne günlerdi onlar. guivarch'ı ben keşvetmiştim o oyunda.

(bkz: sen ne güzel oyundun fifa 99)
ea sport un 1998 yılında piyasa sürdüğü mükemmel ötesi oyun. benim için devrim niteliğindeydi , bilgisayar oynarken en fazla zevk veren oyundu sonra fifa versiyonları bunun taklidi gibi durur.
3-3-4 taktiğiyle bi maçta 20 gol atmak mümkünkün olan oyun.
tadından yenmeyen ea sporrts oyunu.

bundan sonra çıkanlar, abartılmış ve kasmış oyunlardı. serinin en güzeli, tek geçerim.
alt+a, alt+s, alt+d, ctrl+a, ctrl+s, ctrl+d ile artistik hareketler yapilan oyun.
ctrl+q ile futbolcunun kendini yere attığı oyun. q yu tek başına topsuzken kullanırsanız, hakeme yakalandığınızda kırmızı kart yiyeceğiniz güzel fauller yapmanızı sağlar.
tüm seriler bi yana bu bir yana denebilecek ea sports efsanesi. daha çok arcade havasında geçen oyunu, bilmem belki kaç defa oynamışımdır. hala büyük zevk alırım. program dosyalarıyla bir güzel oynayıp, photoshop ta tasarlanmış türkiye ligi formalarını (her sene güncelleyerek) oyuna aktarıp, deli gibi oynarım. müzikleri ve giriş videosu ile unutulmayacak bir oyundur. fifa serisinin son ve belki de en güzel oyunu.
gol sevinçlerinin en güzel ve eğlenceli olanlarını barındıran oyun. içinde; galatasaray ve beşiktaş ı barındırmış ilk fifa oyunu. esas ilginç olan; beşiktaş ta rövaşata isminde bir futbolcu mevcuttu, bakar bakar kopardık. galatasaray da da, hasan şaş ın; siyahi olarak ve gullit model saçlarıyla tasarlanmış hali unutulmazdır...
+korner kullanırken çıkan hedefi kale ağzına koyunca %90 gol atabildiğiniz güzel oyun.
+beşiktaş'ın kalecisinin beserler isimli biri olan oyun. (daha sonra öğrendim ali eren beserler'i kaleye koymuslar.)
+stadlar seçeneğinden istanbul'u seçtiğinizde maç baslamadan stadın çevresini gösteren süper oyun
cracksiz bir oyundu. dönemin oyunları için bayağı iyiydi. gelmiş geçmiş belki de en çok tiryakilik yapan fifa oyunuydu.
orjinal cdsini halen daha sakladıgım efsane fifa serisi.
2007 versiyonunun piyasada olduğu şu dönemde bile hala büyük bir keyifle oynanabilen oyun.
akılda kalan spiker repliklerinden bir kaçı no room to move ve the ball glue to his feed vb.di

edit: ha bide dabıl şıbıl dabıl şıbıl vardı onu unutmuşum. aslı için;

(bkz: the rockafeller skank)
hakemin tipini kalecilerin belirlediği oyun. yamulmuyorsam deplasman kalecisinin saç stili vb. özelliklerine sahip bir hakemimiz vardı. hatta bunu denemek için bir keresinde kaleci değişikliği yaptıydım da hakem de değişmişti.**
be$ikta$' ta "rove$ota" gibi bir ismi olan oyuncu mevcuttu. sanırım orta sağanın solunda oynuyordu.

içinde bulunduğumuz 2007 senesinde bile, bilgisayar için kodlanmı$ o kadar çok futbol oyunu olmasına rağmen, 2 dakika da 4 entry girilen bir oyundur fifa 99. artislik hareketler çok kolay yapılır. grafikler kötü olsa bile, belli bir süreden sonra monoton bir oyuna dönmesine rağmen bile, fifa oyunları arasında en güzeli olarak kabul edilir.

oyunu çekicikılan bir diğer özelliği ise, müzikleridir. fatboy slim' in, müziklerini yaptığı oyun, techno sevmeyen bir insan için bile çekici gelmektedir.

edit: entry sayısı 9 dakika da 7' ye çıkmı$tır. * *
fifa serisinin en unutulmaz oyunlarından olup, aynı zamanda en zorlarından birisidir de.
game introsu:
http://www.youtube.com/watch?v=LlegEWH378A dan izlenebilen oyundur.

Fatboy slim-rockafellers skank eşliğinde gaz bir klibi vardır.
soundtrackları youtube da mevcut olan şahane futbol oyunu.

http://www.youtube.com/watch?v=NhPu6nv6z9U
http://www.youtube.com/watch?v=r5hunJXEZX4
http://www.youtube.com/watch?v=hvnHtO6daQM
hayatımın 4 senesini geçirdiğim en güzel fifa serisi. galatasaray'la yenmediğim takım kalmamıştı bu oyunda. ama bence en iyi takım interdi. O ne kadroydu be... Djorkaef,G.Silva ve tabiki de Roberto baggio. 99'dan sonra çıkan fifalar 5 para etmez. Hala saklarım cd'sini. XP'de oynamaya çalıştım oyunu yüklemeden direkt maça girdi bir dahada oynayamadım. Neyse hey gidi günler yaşlandık vallaha zaman ne kadar çabuk akıp geçti.
(bkz: no 9)