izlemedim izlemeyeceğim faruk aksoy recep ivedik bik bik bik diyerek yazık edilmemesi gereken film. gerçekten uğraşılmış belli. izlemeden önce çok yorum okudum ve beklentiyi öyle duşurdum ki filmden çıktığımda mına kodumun entelleri dedim. çıtayı gerçekten yukseltmiştir bu film. yani ne bekleniyor anlamıyorum. bu filmi izlemeden eleştirene şunu göstermek istiyorum öncelikle :

http://www.dailymotion.co...10-film-fragma_shortfilms

zaaaaa xd xd bu ne lann bak bak gul sanırım iptal edildi bu film.

tabi bu ölumu gosterip sıtmaya razı etmek olarak da algılanabilir ama gerçekten çok buyuk beklentiye girmedikçe kaliteli bir film yapmışlar emeği geçenlere helal olsun.

--spoiler--
film medine yerine eyyup el ensari ve sultan murad'ın kuşatmalarından kesitlerle başlasaydı keşke. istanbul'un islam dunyası için önemine daha bi dikkati çekerdi ama yine de hoş olmuş the message gibiydi o bolum.
çoğu kişi fatih'in karizmasını eksik bulmuş yanlış oyuncu seçilmiş falan demiş ama bence hiç de sırıtmadı fatih. 21 yaşında birini oynatıyosun sonuçta oraya halit ergenç'i mi koycaksın (karizma olduğunu iddaa etmiyorum). ulubatlı'nın maşallahı vardı valla bir de en önde izlemek zorunda kaldım adamın pazuları butun ekranı kaplıyodu. onun aşk hikayesi çok basit gelse de bayrağı diktiği sahnede kurtardı. bir de fatih için önemi çok buyuk olan akşemsettin'e az değinilmiş gerçekten ama adamın nasreddin hocadan hallice olduğunu görunce gerek yok dedim.

bizans tarafına gelince bizim ulubatlı'ya karşılık tek karizma adam justinaniydi. diğer karakterler hiç hoşuma gitmedi açıkçası. imparatorun vezirlerinde ibnemsi tavırlar vardı. kötu de bu kadar kotu olmaz ki kardeşim sonuçta onlar da yurtlarını kahramanca savunmuşlar. örneğin king of the heaven de iki tarafa da adil davranılmıştı bizde illa bizans kahpe olcak *

herkesin dediği gibi hikaye biraz zayıf kalsa da koca fetihi 3 saate sığdırmak da zor iş gerçekten bu kadarına da şukur deyip bunu ilk adım olarak görmek lazım. bir daha tarihi film çekilecekse en azından bu filmden iyi olmaya çalışacaktır paylaştığım linkteki rezillik ortada.

--spoiler--

sonuç olarak gidin izleyin pişman olmayacağınızı umarım guzel sahneler fragmandan ibaret değil. o kadar çok kotu yorum var ki kendi gözunuzle gorup karar verin derim.
bu kadar lafın üstüne yazar tuna kiremitçi'nin bu yorumu iyi gider diye düşündüm..

http://www.hurriyet.com.t...zin/yazarlar/19944187.asp

gerçekten de biz niye 500 yıl önce başkasının olan toprakları zorla aldığımızı bu kadar övünerek anlatıyoruz...

düşünsenize bulgarların, yunanlıların bizden selanik'i sofya'yı geri aldıklarını film yaptıklarını..olur mu?
2 saat önce çıktığım filmdir.

* 165 dk süren filmdir. ilk mola 80 dk sonra buna göre ihtiyaçlar stoklanıp veyahut ihtiyaç fazlası vücuttan çıkarılmalıdır.*

* filme gittiğim grup içinde " abi fetih üzerinde çok durmuşlar " şeklinde yorum geldi. zira filmin adı fetih 1453. *

* film görsel efektlerde amatörlük kokmasına rağmen gayet kendine bağlayan bir kurgusu var.

* her filmde olduğu gibi bu filmde de bir aşk öyküsüne yer verilmiştir.

* ulubatlı hasan filmin kahramanıdır.

* şu aralar kapalı gişe olan filmdir bundan mütevellit gitmeden önce rezervasyon yaptırılması mantıklıdır.

* filmi izledikten sonra biz osmanlının torunlarıyız efelenmesiyle izlememek mümkün değildir. bu demektir ki çıkışta dikkatli olun çünkü çıkışta öncelik verme kavgası yaşanabilir ki bunu yaşayanları gördüm. kavga çıktı.

* izlediğim salonca alkışlanan filmdir. eşlik etmişimdir bu eyleme.

* izlenmesi gereken filmdir. (tarih)

* gişe rekoru kırabileceğini düşündüğüm filmdir.

* fatih sultan mehmet karakteri için daha heybetli bir karakter seçilmeliydi. *. *.

edit : mehter marşı unutulmuş koministimam arkadaşımıza hatırlatması için teşekkürler.
çok büyük beklentilerle gidilmediği takdirde çok başarılı bir türk filmidir. ilk yarıda kopukluklar olduğundan insan filme kendini bağlayamıyor bir türlü hadi savaş başlasın dedirtiyor. tabiki bir amerikan filmi gibi mükemmel efektleri olmasada kötü ve acımasız eleştirileri gerçekten haketmiyor. kim bu zamana kadar böyle bir savaş filmi yapmaya cesaret edebildi ki? önce onun farkında olunup izlenmesi gerekli. lağımcılarıda söylemeden geçemeyeceğim doğrusu özenle seçilmişler belli ki. yapanların emeğine yüreğine sağlık.umarım hakkettiğine ulaşır diğer yapımcılara cesaret gelir ve olmayan tarihlerine milyon film sığdıran amerikalılara nispeten daha iyi tarih kokan filmler yapılır.
tutması durumunda 'fetih 1454'ü çekilmesi muhtemel filmdir.
muhteşem yüzyıl ile başlayan, önemli osmanlı padişahlarını anlatan dizi yada film furyasının ikinci ve başarısız bir versiyonu daha. muhteşem yüzyılın çok seyredilmesinden yani çok büyük paralar kazanmasından iştahları kabaran paragöz, dizi ve 2. sınıf film yapımcılarının alelacele, baştan savma, bir an önce filmi çekipte paraları götürelim mantığıyla yaptıkları ve yapacakları, tarihimizin gurur timsali şahsiyetlerini kendi ceplerini doldurmak için harcadıkları daha nice filmler ve diziler çekeceklerdir. Tarihe mal olmuş fatih sultan mehmet gibi kanuni gibi atatürk gibi devlet adamlarının ve diğerlerinin filmlerinin yada dizilerinin çekilmesinin bir disiplin altına alınmasının ve önüne gelenin, 3, 5 milyon doları olanın bu filmleri çekmesinin önlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Bakalım şimdi sırada hangi padişah olacak. muhtemelen 2. abdülhamit.
"sağlam film birader, gidin izleyin!" diyerek geçilebilir bu film için. ammavelakin bir iki kelam etme hissiyatı vuku buluyor bünyede. belli epey para harcanmış filme *. oyunculuklar eh işteydi açıkçası. ama eleştirmek yerine helal olsun demek geliyor içimden ne yalan söyliyeyim. köylü bir iskoç, kralı ordusuyla beraber haçlı seferine katılmış ingiltereye kahveden topladığı pampalarıyla iki gider yaptı diye ne filmler yapıyor elin gevuru. bizim ceddimiz koca kostantiniyi feth etmiş, filmi yapılmassa ayıp olurdu. bu sektör * gelişecek birader bu belli. bu filmde sağlam atılmış bir depar olmuş.
iyi yada kötü farketmez, büyük bütçeli yapımların yolunu açmak için bile gidilmesi gerektiğini düşündüğüm film.izlemedim ama haftaya izlicem mutlaka.
bir kez daha kanıtlamıştır ki, bana şu yorumu yaptırmıştır türk yapımcıları adına.

"sana efekt yapma demiyorum, hobi olarak yine yap..."

abicim bir şey yapıyorsan ki yaptığın film türk tarihi açısından önemli bir film, kopyala-yapıştır gibi efektler. o nasıl top atışı, o nasıl kale yıkılışı. sanki lego devriliyor.
akşemseddin yerine nasreddin hocanın olduğu film. şaka bi yana akşemseddin daha az kiloya sahiptir en azından kendinden iki metre önde giden bir göbeği yoktur. ayrıca koskoca din adamının belinde hançer ne mana*

onun dışında yan roldeki adamlardan bazıları berbat oyunculuklar sergilemiş isim verip rencide etmeyeyim onlar kendilerini biliyolar. urbanın kızının yüzündeki kırışıklıkları gayet net görebildik. hasan karakteri ve onun düşmanı rolündeki en son ölümüne dövüştüğü adam ikiz derecesinde benziyodu birbilerine karıştırmamak elde değildi. hatta süt kardeşi çıkacaklar sanmadım değil.

o kadar tarihle ilgili olmama rağmen bu filmi izleyene kadar istanbulu fatihin güle oynaya rahatça fethettiğini sanardım meğer adam ne çileler ne sıkıntılar çekmiş. ok atma ve tabi ki şahi topuyla surların yıkılış sahneleri gerçekçiydi. lağımcılardan bazıları ölüp ölüp tekrar dirildiler o da ince bir ayrıntı. savaş sırasında geçen çoğu diyalog anlaşılmıyordu. dövüş sahnelerinin bir kısmı ağır çekim olsa daha iyi olabilirmiş. ayrıca kopan kol veya bacak göstermekle gerçekçi savaş sahnesi yapmış olmuyorsunuz belirteyim.
insanların film olduğunu unutup, belgesel gözüyle bakarak herşeyi tüm gerçekçiliği ile beklediği yapıttır.
(bkz: gittim beğendim pişman değilim)
ayrıca filmden çıkınca efektlerden midir nedir rock konserine gitmişcesine başınız ağrıyor veya ben biraz hasta olduğumdan böyle oldu.
izlendikten sonra "titanic mi amaaan sonunda batıyo" ya benzeyen " amaaan sonunda istanbul fethediliyo" esprilerinin yapılacağı dev bütçeli turkish yapımı film.
şurdaki yazıyı okuduktan sonra gidilmemesi gerektiğinin anlaşıldığı klasik türk yapımıdır; aşk, ihtiras, ihanet.

--spoiler--
http://kitmiir.blogspot.com/2012/02/fetih-1453.html
--spoiler--
--spoiler--
fatih' filmde fazlaca çaresiz kaldığı anlar ile akılda yer ediyor, bir diğer mesele sırlar kapısından fırlamış gibi duran nur yüzlü macar urban. efendim, fatih istanbulun fethi meselesi ile çocukluktan takıntılıdır.. döktürdüğü toplar bizzat kendi tasarımlarıdır, gerçekte macar urban bunların dökümü ile alakadar olmuş ve topların yapımı aylar sürmüştür. zaten macar urban kendi döktürdüğü bir topun içinde patlaması sonucu ölüyor, filmde yaralanmış olarak gösteriliyor ve filmde çok önemli muhtaç olunan bir figür, gerçekte fetih aşamasında o derece önemli değildir.

ama çok büyük bir fim.
--spoiler--
devam serisinde yıldırım beyazıt, kanuni gibi başka padişahların büyük fetihlerini anlatacağını düşündüğüm başlangıç filmi.
filmi tamamen duygusal ve milliyetçi bir gözle izleyen arkadaşlara, daha objektif olmalarını öneririm.

hocam olmamış. (nokta)

17 milyonluk bir film değil. ha bu reklamla 17 milyona bile seyrettirilir, orası ayrı.

resmen iğrenç ötesi bir kadro ve oyuncularda sıfır yetenek ile çekilen bir film. çok söyledim ama yazılan yorumlara baktıkça tekrar etmeden duramıyorum.
bana savaş öncesi fatih'in konuşması tarzında bir konuşma yapacaklar, bırak topu tüfeği. taş atarsam adiyim. nerde la mehter marşı? hala daha merak ediyorum, savaşların en gaz malzemesi resmen kullanılmamış. öyle savaş falan olmaz müdür.
ha emek harcanmış ortada ki emeğe saygısızlık etmek değildir niyetim, tamamen nacizane bir tenkit. kırmadan çok fazla incitmeden. *
henüz izlemediğim ama tabiki izleyeceğim bir filmdir. sonuçta büyük bütçeli bir türk filmi ve bizler desteklerimizi göstermeliyiz içerik ne olursa olsun. böylesi bir filmin eleştirisini en iyi nereden okurum dedim ve aklıma şu isim geldi: mustafa armağan. kendisi ideolojisi bakımından bu filmin eleştirmenliğini üstlenmeli dedim kafamda ve zten birşeyler yazmış da. ve kendi taraklarından olmasına rağmen filme olan olumsuz eleştirisi olumlulardan daha çok. bu da hoşuma gitmedi değil. artı filmin fatih'i gereksiz yere nasıl efsaneleştirdiğine dair çarpıcı eleştiriler de var (namaz kıldırması vs. dediğine göre fatih hiçbir zaman namaz kıldırmazdı camilerde bile akşemseddin'i imam yapardı) ve tekrar ediyorum bunu fatih yanlısı bir adamın yapması gayet objektif olmuş. okuyun derim:

http://www.zaman.com.tr/y...tihin-isiginda-fetih-1453
Dün sinemada izledim. Eksikliklerine rağmen beğenerek izlediğim filmdi.
Herkesin emeğine sağlık.
ufak ayrıntılar dışında eksiksiz olmuş filmdir.
yıllardır beklediğim, bir ilki başlattığı için ufak tefek hatalar ve ayrıntıları önemsememiz gereken, umarım tarihimizi inceleyen nice setlerin kurulmasına vesile olacak tarihi filmimizdir.
güzel filmdir. tavsiye edilir.
faruk aksoy zamanında hürremi de çekmişti. hürrem gülben ergen kanuni ali sürmeliydi. o günün şartlarında vasat bir yapım olarak kalmıştı. şu an çekilen hakkında fikri sorulduğunda daha başarılı bulduğunu söylemişti. sanırım kastettiği gişe başarısıymış.

kanuni var piyasada , yavuz netameli konu aleviler sorun falan çıkarır. elde var fatih ki bence de en ufku geniş olan sultandır.
ortada fatihin elle tutulur ilk filmi bu sanırım.

filme ne kadar derin anlam yüklense de bu yapım yapımcısı gereği içi boş ve hamasi olan filmdir.daha önceki yapımlarının derinliği yol göstericidir.

(bkz: entertainment)
türkiyenin en yüksek bütçeli film olma özelliği taşıyan prodüksiyonu
tanıtım fragmanı için bkz. http://www.rtvmedya.com/?...1t%C4%B1m%20fragman%C4%B1
14:53 de gösterme giren filmdir akıllıca.