bugün

mazlemeler:
250 Gr kuru bakla
1 çay bardağı zeytinyağı
1 adet orta boy kuru soğan
2 adet limon
7-8 dal dereotu
tuz
1 adet kesme şeker

tarifi:
tencerenin içerisine ayıklayıp yıkadığınız baklaları koyun.
üzerine küçük küçük doğranmış soğanı, tuzu, şekeri koyup dört su bardağı su ilave ederek baklalar iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın.
baklalar pişince bir tel süzgeçten yada mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin.
kalın kenarlı bir kabı suya batırıp çıkartın.
püre kıvamına getirdiğiniz baklayı kabın içerisine boşaltıp, üzerini düzeltin.
buzdolabında yaklaşık iki saat bekletin.
sonra servis tabağına ters çevirip üzerine bir limonun suyu ile karıştırdığınız zeytinyağını gezdirin.
kıyılmış dereotu ile süsleyerek servis yapın
not: Kuru baklayı daha kolay pişirmek için bir gece suyun içinde bekletin yada düdüklü tencerede pişirin.

bir meze çeşidiridir.

http://www.yemektarifleri.org
bakla ezmeli zeytinyağlı, püremsi harika bir meze.
limon ve karabiberle daha da güzel olur.
evet .. acıktım.
mezelerin kralı.
bakla tanelerinin kabuğu soyulduktan sonra yapılan zeytinyağlı yemek.
balık mezesidir,harika bir lezzettir.
siz yine de baklaları bir gün önceden dinlendirin.
balık mezesidir. çoğu insan bayılır, balıktan çok fava yer. ama zalim kader tadını öğrenmemi imkansıza yakın kılmıştır. o beni çok üzer.
rakı severlerin favori mezelerinden.
haydari'nin rakı-balık'ta performanssız oluşu sebebiyle, balığın yanına ilk düşünülen daha çok güney ve batı deniz kıyılarında yaygın orgazm alternatifi.

nasıl yapıldığı biraz karmaşık olsa da zahmete değer.
Şekersiz ve limonsuz olmaz sakın atlamayın, poponuzu keserim.

azıcık yapacağım diyenler için

1 bardak ıslandırılmış, dinlendirilmiş bakla
yarım orta boy kuru soğan
1 tatlı kaşığı tuz
yarım çorba kaşığı toz şeker
1 limonun suyu
1/2 demet dereotu
yarım su bardağı zeytinyağı
2-3 bardak su.

rendelenmiş soğan ve bakla, zeytinyağı eşliğinde kavrulur.
kavurma sonunda, su, limon ve şeker eklenir, şeker, ezilme derecesine gelinceye kadar pişirilmeye devam edilir. ateşten alındıktan sonra, çatalın tersiyle tüm malzemeler ezilir. süslenerek sofraya sunulur.
lakerda'nın partneri olup rakı'nın pezevengi olan ana unsuru bakla olan orgazmik yiyecek.
bakla sevilmediğinden cazip gelmeyendir.
ölçüsü kaçmadan kimyon ve sarımsak da girince içine, çok güzel olur.
isminin nereden geldiği merak konusu yiyecek.
(bkz: bakla bulamıyorlarsa fava yesinler)

Kaç gündür Fellik fellik bakla arıyoruz o yok, ama etrafımız fava kaynıyor. Görünmeden bi yerlerden bakla mı çalıyor millet nedir?
ince kıyılmış soğan olmadan hiçbir şeye benzemeyen bakla ezmesi. dereotu da cabası.
Ehil ellerde yapılmadığı sürece, bir çatal alıp bırakacağınız mezedir, gideri yoktur.
Yapımı, Şakşuka gibi, haydari gibi, köpoğlu gibi kolay ve sıradan değil, oldukça özen isteyen, yağının, tuzunun, kıvamının tam karar ayarlanması gerekendir.
Her yerde fava yenmez, herkesin favası lezzet vermez.
twitter'da sürekli atıp beklemeniz söylenen meze.

(bkz: at fava bekle)
Baklanın hafif acımsı sert tadını sevmem, o tat yok edilebilir yani acısı çıkarılabilir mi onu da bilmiyorum.
T: illa kuru bakladan mı yapılması gerekir, yaşından olmuyor mu merak ettiğim meze.
Yapamayanınki cidden yenmiyor ayak gibi kokuyor ama yapanınki de enfes oluyor.
Asıl sizin işten anlayışınız ayol.
at ve bekle...
Canım pek çekti yarın olsa da yesem.

Piyazsız fava düşünemiyorum. Piyaz olsun mu diye soruyorlar mesela, yav kardeşim piyazsız hiç olur mu allasen? Son güzel dokunuş ve lezzeti piyazı verir esasen.

Annemin teyzesi Zehra çok güzel yaparmış, "oo harika yapar" dediydi annem, hatta Zehra teyze bir gün yapiyım ben sana demişti. Halen yapmadı. Belki yapar ama. Üzücü.
sen acıkmışın bro.
okuya okuya ben de acıktım iyi mi.