1. 1.
  geothe'nin yazarlık yaşamının elli yıllık emeğini alarak, haklı bir üne kavuşmuş en önemli yapıtıdır.
  ruhsal özgürlüğe ulaşmanın maddi arzulardan sıyrılmak ve bencil olmamakla mümkün olabileceği fikrini işlediği bu yapıt, yazarın sanatının da doruk noktasıdır.
  insanın şeytanla vardığı bir anlaşma ve bunun sonuçları üzerine kurulu bu yapıtıyla geothe'ye yeniden hayranlık duyduracak eser
  6 -1 ... siberr
 2. 2.
  (bkz: faust veya seytanin cekiciligi)
  3 ... hexagram
 3. 3.
  başında tanrı ile şeytanın yaptığı anlaşma kısımları oldukça güzel anlatılmış olan kitap.kesinlikle okunması,anlanması gerekir.
  5 ... elendil
 4. 4.
  karanlık odasında düşüncelere dalmış faust'un yanına mephisto gelir ve ruhunu satmasını ister. uzun uzun pazarlık ederler ücrette anlaşılır. pazarlık sabahın ilk ışıklarına kadar sürer. sonra kahraman çan sesleri duyar, yeni bi yaşama başlamıştır artık. kitabın sonuna doğru bu çan sesleri bir daha duyulur affedilmiş olmanın huzuruyla yine yeni bir hayata başlar. ama bunlar ayrılığın çanlarıdır bir bakıma.
  faust cehennemi haketmesine rağmen, nedense geothe mutlu sonla bitirmiştir hikayeyi. işte geothe'nin affedici tanrısı. *
  3 -3 ... no leaf clover
 5. 5.
  su anda okumaya basladigim ve konusu cok cekici bir kitap yazari ise *
  3 -1 ... serji
 6. 6.
  (bkz: fausto zonaro)
  1 -1 ... painkiller
 7. 7.
  goethe, bu kitabı yazarken, kendinden önceki dönemde yaşamış olan ünlü doktor faust'un yaşamından esinlenmiştir. yani kitap bir bakıma gerçekliği yansıtmaktadır.
  1 ... asiti kaçmış kola
 8. 8.
  1* mephistopheles in ruhunu satması için baskı yaptığı, dünyanın bütün zevkleri vaadini "hadi leyn" diyerekten reddeden, takma ismimin babası.

  2* almancada yumruk
  2 ... goliath
 9. 9.
  lüküs hayat adlı oyunda ruhi ile rızanın hakkında konuştuğu kitaptır.

  ruhi: faust u okudunuz mu, goethe yazmış.
  rıza: neden? kağıt bulamamış mı? *
  13 -3 ... habis
 10. 10.
  (bkz: Faust der Tragödie erster teil)*
  (bkz: Faust der Tragödie zweiter Teil)*
  ... alas