bugün

"Fahita" şeklindedir okunuşu. Masaya getirilip servis edilirken ortalık bir anda dumanaltı. Bi nolu ya dedirtecek cinsten.

(bkz: dumansız hava sahası)
(bkz: serbest çağrışım)
chicken fajitas
(bkz: chicken fajitas recipe)
(bkz: combo)
Yazıldığı gibi okunmuyo bunu anlayabilir mi lütfen öğle yemeğini avm lerin yemek katında yiyen ablalar?

- ben bi ton balıklı salata alayım.
+ bende şu etli fajit, fajita, faji...
- gitti gitti.
(söyleyemiyon yeme madem cv sine orta ingilizce yazıp bilmeyen, çakma sosyete )
facita denen facialar duydum. abv.
mekanı kokuya ve dumana boğan yemek. yetişin boğuluyoruz amk!!
Doğru düzgün telaffuz edemediğiniz besin.
julyen doğranmış etlerin ve sebzelerin tavada pişmiş halidir.

(img:#1220151)
Geçen hafta ilk kez yapmayı denediğim meksika mutfağına ait yemektir efendim. Yanına 3 adet sos ile tüketiliyor. 1 - salsa sos 2- sour cream 3- guacamole ( avakado sos)
Bitirme yemeğim idi. Mezun olmam için mutfakta yaptığım yemekti yanında salsa sosu ve 2 diğer muhteşem sosu ile. Ah ulan özledim o günlerimi.
2 kişilik tarifi aşağıdaki gibidir. Ben tavukla yaptım, şahane oluyor. ancak kırmızı et de kullanılabilir. Geçen gün 2 kişilik yaptığım için aynı tarifi yazıyorum ancak malzemeleri 2 ile çarparak 4 kişilik de yapılabilir.

1 adet fileto tavuk göğsü (200 gramlık)
yarım orta boy soğan
1 adet orta boy kapya biber
1 adet orta boy yeşil dolmalık biber
1 - 1 buçuk yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı tereyağı
2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı kekik
2 adet tortilla ekmeği

Marinasyon için;

2 yemek kaşığı lime suyu (yoksa limon suyu olur. lime pahallı)
1 çay kaşığı karabiber (çekme karabiber varsa çok daha iyi. yoksa normali de uygundur)
1-2 diş sarımsak
1 çay kaşığı pudra şekeri. (ben toz şeker kullandım)

yapılışı;

Tüm malzemeleri jülyen doğruyoruz.

istediğimiz başka baharatları da marine karışımına ekleyebiliriz. (ben biraz köri, kimyon ve çok az fesleğen de ekledim)

Renk çeşitliliği açısından sarı dolmalık biber de kullanabiliriz.

Tavukları 3-4 cm. uzunluğunda jülyen şeklinde kesiyoruz.

Marine karışımı için; sarımsakları incecik doğrayın. (rendenin kalın tarafı da uygundur)

Limon suyu, pudra şekeri, karabiber ve incecik doğranmış sarımsaklarla jülyen şeklinde kesilmiş tavuk etlerini bir kapta harmanlıyoruz. Ağzını stretch film ile kapatıp dolaba atıyoruz. 30 dakika bekletiyoruz.

Orta boy kuru soğanı ince ince piyazlık doğruyoruz. Ortadan ikiye kesip, çekirdeklerini çıkardığınız kapya ve yeşil dolmalık biberleri jülyen şeklinde doğruyoruz.

Zeytinyağını geniş tabanlı bir tavada kızdırıyoruz. Jülyen doğradığınız sebzeleri tavaya alıp yüksek ateşte 5 dakika kadar pişiriyoruz.

Elimizde wok tava varsa daha da şahane oluyor.

Marine karışımında bekleyen tavuk etlerini katıp tereyağı ekliyor, sonra tavuklar renk alana kadar yaklaşık 8-9 dakika pişiriyoruz.

Soya sosu, tuz ve kekik eklediğiniz sebzeli-tavuklu harcı 3 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alıyoruz.

Hazırladığımız tavuklu iç harcı, tortilla ekmekleri arasına paylaştırdıktan sonra rulo şeklinde sarıyoruz.

sonra da keyifle gömüyoruz.

dediğim gibi, 4 kişilik yapacaksak malzemeleri 2 ile çarpmak mümkündür.

not: Kaliteli tortilla bulamazsanız yerine kaliteli lavaş da kullanılabilmektedir.

Not 2: soya sosu ve o az miktardaki limon suyu bu yemeğin anahtar noktalarıdır.

Not 3: acı seviyorsanız pul ya da toz biberi basmaktan çekinmeyiniz. Latin mutfağına çok yakışır zaten.
okurken '' j '' harfi yerine '' h '' getirmek gerekir. Gerçek meksikalılar gibi torpilli yemek istiyorsanız, yoksa sizi yabancı sanarlar az koyarlar.
Yapıp, denediğim yemektir.
Güzel bir tattır.
fayita mı diye okusam dümdüz fajita mı desem ne desem derken garsona parmakla gösteriveriyorum.
güncel Önemli Başlıklar