bugün

can sıkıntısından tüm saçma oyunlarını sırayla oynadığım oyun. ama neden sınırlı can olayı var ki. bitince birde saatlerce bekliyorsun, dolsun da tekrar oynayım diye. çok sinirliyim.
artik pek tercih etmedigim bir sosyal platformdur. insanlari sosyallestirmek yerine asosyallestiren bir sosyal agdir.
sayesinde her gün yeni bir şey daha öğreniyorum. yetenek sizsiniz türkiyede yarışmacı olmak günümüzde iş sayılıyormuş da benim haberim yokmuş.

http://www.facebook.com/p...&ref=pysf&sk=wall
zaten bozuk olan ama son zamanlarda iyice bozan sitedir. zaman tüneli olayında 2009 yılına "domates yemeye başladı" diye güncelleme yapan arkadaşlarım var.
ilginç sorular sorabilen sitedir?

görsel

emin değil misin
msn'in kincisidir. zira msn de herşey uzaya yollanan ses sinyalleri gibiyken, facebook'ta ise gözümüzün içine kadar sokulan karne notları gibidir. facebook yazdıklarınızı ilk anından itibaren eksiksiz bir şekilde önünüze koyabilir.
internetin bağımsız ve bağlantısız gücü olacağını öngören 90lar insanlarına karşı facebook 2001 sonrası kontrol altında hadım edilmiş bir dünya figürünün yansımasını yansıtır.
kötü yanlarından ziyade telefon rehberinizde adı bile bulunmayan eski dostlarınızı size getiren ve işiniz düştüğünde arkadaşlarınızla kolay ve ucuz iletişim kurabileceğiniz bir ortam sunması keyiflidir. ancak bütün bu kolaylıkları babalarının hayrına yapmadıkları, insanların özel mesajlarının içeriklerine göre reklamlara maruz bırakan bir sistemi de gizliden gizliye çalıştırdıklarını itiraf etmişlerdir.
"oehh" olmayın ama, bu sitenin, tamamen bir cia fikri olma olasılığı oldukça fazladır. bakmayın zuckerberg'in sürekli sırıtan suratına. bir de buna istinaden, kıçındaki doğum lekesini bile timeline'ına ekleyen insanlara yazabilitem burada son bulmaktadır.
Son zamanlarda çıkardığı zaman tüneliyle de noktayı koymuştur. Artık insanları inciğine cinciğine kadar rahatca görebiliyorsunuz. Mantıklı bir insan oturup düşününce aynı kanıya varır zaten. Lan nereye gidiyor bu bilgiler, kim bakıyor bunlara? istihbarat örgütlerinin gözdesi olduğunu düşünüyorum. kapatmak istesen bile kapatamıyorsun bu beledi napıyorsun? Donduruyorsun. Senin bilgilerin dondursan dahi orda kalıyor. bundan iyi ishihbarat ağı mı olur. insanların gittikleri yere, yedikleri yemeğe, kimliğine, çevresine, ruh haline bile ulaşabiliyorsun. ha sen bunları dedim diye gidip facebook hesabını mı dondurcaksın? hayır. bazıları gibi amacın hatun düşürmekse bir düşün olayın ötesine bak.

özet: (bkz: Amerika nın oyunu bunlar)
kalabalık bir sosyal paylaşım sitesidir. her şeyde olduğu gibi doğru kullanıldığında faydalı olması beklenir fakat mantıklı olanın yapılmamasının çekiciliğinden midir bilinmez, acıların beğenildiği bir yer haline gelmiştir.
benim memnun olduğum sitedir.
yakın çevredeki arkadaşlar, eş dost yakın akrabalar, komşulardan ziyade, sürekli görüşemediğiniz, yurtdışındaki-şehirdışındaki yakınlarınızı, arkadaşlarınızı her biri başka bir şehrin insanı üniversite arkadaşlarınızı eklediğiniz ve sabahtan akşama kadar status paylaşmak, şarkı paylaşmak ya da oyun oynamak yerine, siteyi sadece bu insanlarla etkileşim halinde olmak için kullanırsanız sizlerin de çok memnun kalacağı sitedir.

problemin sitede değil, bizlerde olduğu aşikardır. * *

yazarların bilgisayarı açınca girdiği 3 siteden biri olması ise ironi konusudur. her bok atan hesabını kapatsaya ne duruyor?
bir cia projesidir..

facebook üyeleri ise ''cia'in küresel istihbarat ağına gönüllü olarak üye olan ve kendilerini şifreleten kişiler''dir..

çoğu kişi bu durumu bilmesine rağmen ''benim gibi önemsiz ve sıradan birini fişleseler ne olur'' diye düşünebilir..

ama şunu unutmayın..bugün önemsiz ve sıradan biri olmanız,yarın da öyle olacağınız anlamına gelmez..

hiç mi hedefiniz yok sizin ?

((edit: bazı kişiler ''cia bunu yapsa windows sayesinde de yapar..facebook yada twitter'a ne gerek var'' diye düşünüyorlar..ancak şunu unutuyorlar..windows'dan sizin kişilik yapınız,hobileriniz,arkadaşlarınız,etkinkileriniz ve hatta cinsel fantezilerinize kadar herşeyiniz öğrenilemez ama sosyal medya sayesinde babalar gibi öğrenilir..bilgileriniz itina ile depolanır ve gerektiği zaman pek bir güzel bir biçimde kullanılır..internet fikrinin,eski cia başkanı allen dulles döneminde ortaya atıldığını unutmayalım..))
her yaştan her türlü insanın fink attığı sosyal paylaşım sitesi.
biriken toplu msjları toptan silme tuşu olmadıgı ve msjın içine kadar girip tek tek silmeyi gerektirdiği için şuan ki hesabımı toptan kapatıp yenı bi hesap açacağım sosyal paylaşım sitesi.
dünyada ki herkezin kullandığı sosyal ağ projesidir. *
son zamanlarda iyice kendinden soğutan sitedir.
4 megabite fotograf yükleme uzunluğu bulunduğundan, üzerindeki değerde resimleri yüklemenize olanak tanımamaktadır "raw" formatında resimler, jpeg yapıldığı halde, en az; 6,7,8,10 mgb gibi uzunluklarda oluyor. facebook'a yüklemek için, küçültüyorsunuz; bu kez de görüntü kalitesi oldukça düşüyor.

yıllardır video ve fotograf üzerinden yürüyen facebook, nasıl olur da bununla ilgilenmez?
son zamanlarda kızlarımızın yine bir cıbırlık yaparak "x aylığına x şehrindeyim." şeklinde ileti girdikleri site. nedir olayınız, nedir bu dikkat çekme çabanız lan?
bu facebook çıkmazdan önce ne yapıyordunuz diye sorsak mesela ilgililere mirc32'den fazlası gelmez akıllarına. yerine göre faydalı zira; otuz beş senedir görmediğin, duymadığın hatta unuttuğun insanları çıkarıveriyor karşına. ve fakat son derece resmi ilişkiler içinde olduğun -mesela bazı iş arkadaşların- ile o mecrada karşılaşınca insanların an be an kendilerini nasıl bozduklarını görmek biraz yoruyor insanı...
yine değişen sanal dünya kralı. bu sefer beğenilmedi.
sıddıka *********, hz muhammed (sav)'in durumunu beğendi.

tövbe estağfirullah. güldüm yine de lan.
sosyal paylaşım sitesi.

dikkatle incelersek;

!! sosyal !! paylaşım sitesi.
kullanılan aygıt: bilgisayar, telefon vs
tepki verilen: klavye, ekran, hoparlör vs

sosyalleşmek; dışarı çıkmakla, insanlarla temas halinde olmakla mümkün olur. ekran yalayarak ya da klavyeye abanarak değil.

(bkz: neden facebook hesabın yok)
(bkz: sosyal paylaşım sitelerinde asosyalleşmek)
(bkz: ölen arkadaşın facebook profili/#14295493)
ilk yıllarında eglenceliydi ama facebook şuanda ergenlerin istilsına ugramıştır kısca kullanılmayack durumda.
ergenlere facebook un farklı bi platform açmsı gerekmektedir ... hemde acilen "insanlık için yane"
insanı şaşırtacak tesadüflere ya da herneyse ona şahit ettirebilen sitedir.

neden deme bak dinle. lisedeki kız arkadaşım cancu en yakın arkadaşıyla tanıştırıyor beni. tuğçe ile. sevgilim var falan geziyoruz beşitaşta doğum günlerine gitmeler vs. tuğçe beni lisedeki en yakın arkadaşıyla tanıştırmak istiyor ama fırsat olmuyor sürekli z kişisi aşağı z kişisi yukarı anlatıyor bi kızı. tuğçe ile aynı üniversite kazanılıyor herşey hoş. sevgilimden ayrılıyorum farklı ruh hallerinde girip çıkıyorum.
2-3 sene geçiniyoruz gidiyoruz elbet uzaklaştık yeni ortam oluşumuyla.birde sınıfımda sevmediğim -z kişisi var o da ayrı mesele. ben bi herife kapılıyorum ve bi kız meselesi ayrılık hop geliyor.
facebookta çok dedikoducu hemen bana diyor ki; senin herif -z kişisiyle. ben diyorum ee? o da diyo bu -z kişisi aslında 3 sene evvel tanışıp belkide arkadaş olacağın z kişisiydi. diyorum nasıl yani? bak bak diyor ki bkz.tuğçenın lisedeki yakın arkadaşı.
-z = z

hay allah diyor geçiştiriyorsun, sonra farklı ortamlar tanışmalar dostluklar derken biri seninle ısrarla ilgileniyor, mesafelisin o da bu konuda anlayışlı topluca takılıyorsun. aaaa o da nedir?! facebook diyor bu çocuğun albümüne bak hele. bakıyorsun ki z kişisinin kuzu sarması can ciğeri çıkıyor. olabildiğine kızgınlık isyanlık.

nasıl bir mevzudur anlayamadım. çok önceden dost olma ihtimalim olan hatun şimdi resmen birbirimizden haz etmediğimiz ve başka nedenlerden de uzak durulması gereken hatun oluyor.

havuz problemine 5 bastı olay biliyorum.
yakında facebokta cenaze eventi açılabilir bence.
- yurtdışında olduğumdan katılamayacağım canım, size iyi hüzünler.
- mekân tam olarak neresi tarif eder misiniz?

rahmetliyi nasıl bilirdiniz? diye tartışma sayfası filan olabilir.
hakkını helal edenler, etmeyenler, belki...
'zaman tüneli' saçmalığının tasarımı çok dandiktir.