bugün

öğretmenlikle pek alakasını göremediğim eğitim fakultelerinin temelini oluşturan dersler bütünü.
(bkz: siirt eğitim fakultesi)
Eğitimle çok alakası olan ancak öğretmenlerin çoğunun pratikte uygulamadığı, bu yüzden de yapılan onca çalışmaya ve emeğe rağmen sadece eğitim faültelerinde "dersler bütünü" olarak algılanan bir bilim dalı. hayır gelenekçi öğretmenleri anlarım ama genç öğretmenler neden böyle yapar anlamam. çağdaş türkiye eğitim bilimlerinden hiçbir şey anlamayan öğretmenlerin yetiştirdiği öğrencilerin mi eseri olacak acaba. *
eğitim etkinliğini bilimsel temellere oturtulması ve incelenmesi olarak tanımlanabilir.

KPSS sınavıyla birlikte popüler olan en bilindik dalları;

program geliştirme
öğretim yöntemleri
ölçme ve değerlendirme
sınıf yönetimi
rehberlik
öğrenme psikolojisi
gelişim psikolojisi

(bkz: http://egitimbilimleri.net/)
her yıl yeni konuların eklendiği,çalış çalış bitmeyen konular bütünü.
mantıkla özümsemeye çalışıp, gerçekle alaka kurulamadığı için bir türlü anlamlandırılamayan konular topluluğu.
(bkz: büyük anne kuralı)
öğretmenlik mesleğiyle ilgili konulardır.
bu yıl iyice zıvanadan çıkılmış durumdur.ucu bucağı bulunamaz bir deryadır ve güvenliği sağlayamayan ösym tarafından tekrarlanmıştır.
eğitim bilimleri kopya çeker ösym önlisansa kazık çakar.
konuları örneklerle kavrayarak ve bol bol soru çözerek öğrenmedikten sonra bir halt yapamayacağınız içerisinde 8 alt dala ayrılan birbirleriyle alakasızmış gibi isimler verilse de aslında bölünemeyecek kadar iç içe olan, ezber yeteneğiniz yoksa sizi kıvrandıracak, öğretmenlik için olmazsa olmaz alandır.nitekim alanınız ne olursa olsun öğretmenlik için kpssye hazırlanıyorsanız sizi en çok yoracak kısım eğitim bilimleridir.
genel kültür ve genel yeteneğe göre daha zor konuları içinde barındıran derstir. kpss'ye eğitim bilimlerinden hazırlanmama rağmen, bir arkadaşım denek niyetine beni kulllanıp; ders hakkında az çok bilgi edinmişimdir.

(bkz: altına çok mu kaçırdın sen)
yıllardır cebelleştiğim ve içinden çıkmanın hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini anladığım bir okyanus kadar geniş olan bilimdir.
Atanma, ders ve stres kaygısından oluşan üçlüyü hatırlatan dersler.
Kendi alanında sivrilememiş üniversite lisans mezunlarının
abi belki burada bir baltaya sap oluruz deyip yüksek lisansa
başladığı bilim dalıdır. bir de bu tiplerin havalarından geçilmez.
çok sinir olur hemen bozarım fiyakalarını. bana şemalarla,
piagetle gelmeyin arkadaş önce kendi öğrendiklerinizi içselleştirin
sonra konuşuruz şeklinde üstüne gidilebilir,sen garder a göre hangi
zekaya ne kadar sahipsin diye iğnelenebilirler.
öğrenme psikolojisi ve gelişim psikolojisine çalışmak yük değil zevktir ama program geliştirme tam bir beladır. yesen yutsan da illa ki yanlışın çıkar o sorularda.
Kpss öğretmenlik sınavına hazırlanan çoğu öğretmen adayı için eskisi kadar ağırlığı olmayandır.
eğitim bilimleri fakültesinde okumak ve bölümünün tamamen bir psikoloji öğrenmeye dayanması durumudur
Kpss de önemi artmıştır. Alan bilgisi sınavı ile beraber. Gk gy pekte etkili değildir.
bizim bilim insanlarımızın içine pek de katkıda bulunmadığı ancak çevirerek bize dayadığı bilimlerdir, hatta bazı çeviriler o kadar ibretliktir ki paradoks yaratmaktadır, ulan göt laleleri elin oğlu konuya scaffolding dedi diye sen onu yapı iskelesi diye çevirmek zorunda mısın inşaatçı mıyız lan biz, uzman yardımı de anlaşılır olsun, yapı iskelesi diye çeviyorsun terimin açıklamasına uzman birinin yakınsal gelişim alanı( zone of proximal development) içindeki çocuğa yardımı ile konuyu öğrenmesine yardımcı olması diyorsun bir ingilizceci olarak yapacağınız çevirinin aq, öğreteceğiniz eğitim bilimlerinin de.

edit: imla
Pedagojik formasyon dersleridir bunlar.
Ogretmen olduktan sonra degerini daha net anladigim derslerdir.
Eğitim fakültesi 1. Sınıfta eğitim bilimine giriş adı altında görebileceğiniz derstir.
atanmak isteyen öğretmen adaylarının baş belasıdır. birbirlerine yakın kelimelerle tanımlamalar, milyon tane stratejidir, yöntemdir. materyaldir vs. sıkıntı kısaca
kaynak önerisi olan varsa mesaj atarsa sevinirim.