bugün

Köpek beslemekten daha mantıklı ve kolaydır.
Kaç civciv öldürdüm minnoş evimde.
(o zamanlar yaş 7 falan, tabiki istemeden yapılan ardından ağlama krizlerine girilen olaylar silsilesi)
Zulümdür.

Telli kanatlı konusuna da hakimim Sor ben sana anlatırım.
Tek başına beslenmemesi gerek diye biliyorum. Sadece bazı civciv türleri mi yoksa hepsi için mi geçerli emin değilim ama yanına bir tane de kardeşini almak gerekiyor. Ayrılınca ölüyorlarmış sanırım.
7 veya 8 yaşlarında beslediğim günler geldi aklıma, duygulandırdı.
minnacık ve de çok sevimli olduğundan beslemesi çok keyiflidir.. ama biraz büyüdüklerinde alçak değil büyük ve yüksek kutuya koymak gerekir çünkü hop hop diye atlayıp evin her yerine kaçıp işeyebilirler.. aslında bahçeli evi olanlar beslemeli bu tip hayvanları horoz ya da tavuk olduğunda nereye koyacaksın nereye sığdıracaksın.. eğer kesmeyi düşünüyorsan sonrası büyük bir dram ve üzücü oluyor söylemesi benden.
Sonucunda teneke tavuk olacak civcivdir. Nazlanmayın boşuna.
Beslemeye çalıştım. O masum Promer mutlu olun diye. Yem aldım filan. Yerde gezince millet görmüyor. Ezen ezene. Birini annem chicken menu yaptı. Diğerlerini diğer ahali. Sonuçta kara toprak. ...
Bi hevesle alıp apartmanın tepesinde kutunun içinde beslemeye başlamıştım sonra mı.? balkondan atladı.
Az once artik bizimde aralarina katildigimiz topluluk.

Annem kapiya geldi poşeti verdi baktim poşetten ses ve hareketlenme geliyo poşeti çıglik attim firlattim kaçtim. Icinde civciv oldugunu soylemeden veriyo odum bokuma karisti.

Gelir gelmez ilk darbeyi yedi civciv. Yere dustu ama hayatta.
Çook eskiden bende besledim. Zaten bir hafta sürmüyo ölüyo bazıları. Ama yürüyüşleri falan çok tatlı,da ölünce üzülüyo işte insan. Alamam o yüzden bi daha. Yıllarda geçmiş olsa olmaz.
3 gun once ölmüştür.
Cok hareketli ve sicakkanli bir civcivdi bacagimiza kolumuza cikardi.
Annem gitmis hayvani banyoda yikamis buz gibi suyla sonra fon makinesi ve havlu ile isittik tam kendine geldi otmeye basladi derken birden bire öldü kafasi ellerimin arasinda kaydi vucudu agirlasti.
Özellikle bu aylarda sinek böcek ne kadar gereksiz hayvan varsa eve davet etmektir.
Küçükken annemden gizli yapmayı düşünmüştüm. Sonra kazan dairesinde bıraktım çok dayak yemeyelim diye, orda da koku oluyor diye kızmıştı..
Herkesin 6-7 yaşlarında, balkonda bir koli içersinde beslediği hayvandır.

ısrarla da hemen ölür bu renklere boyanmış tatlı civcivler. Olsa da beslesek.
yapılmaması gerekendir. bundan yıllar yıllar önce ben ilk okuldayken pazarda civcivi kese kağıdına koyar satarlardı. 5 6 tane almıştık bizde çok istediğim için. bir yaz günü annem sabah civcivleri balkona koymuş güneşte takılsınlar diye temizlik yaparken. aradan 1 saat sonra annem balkona baktığında kargaların civcivlerin yarısını öldürüp götürdüğünü, götüremediklerinin gözlerini oyduğunu görmüş. o gün bu gündür kargalara bir nefret beslerim. ne istediğiniz benim minik sarı civcivlerimden.
küçükken yaptıgım eylem.

bir keresinde yolda Adamın birisi bu civcivlerden satıyordu. Renksiz, bildigin sarı civciv. Orijinal. Gittim yalvar yakar anneme aldırdım. iki tane aldık, birbirlerine arkadaşlık yapsınlar diye. Bilen bilir, genelde bu civcivler horoz çıkar. dişileri ya kesime ya da yumurta sektörüne havale ettikten sonra elde kalan erkekleri böyle elden çıkartırlar. Neyse, aldık, ben de koydum balkona. O zamanlar her evde illa civciv oluyordu. Milletin hayvanları pıt pıt vefat etti. Bir söylenti çıktı. Bunlar verem oluyorlarmış diye. Çocuk aklı ile de bildiğimiz en fena hastalık verem. Beni Bir telaş aldı, gittim evin kilerini boşalttım, günün 12 saati orada tutuyorum hayvanları. Dediğim gibi herkesin kuşu öldü, bir benimkiler sağ kaldı. Nasıl oldu anlamadım. Yedikleri yem ayni, bulgur vs. Ortam aynı, evde yatıp kalkıyorlar. ikisi de hicbir sorun çıkartmadan iyice büyüdü. Piliç oldular. Böyle tüyleri değişti, bir çirkin hale geldiler. Bildigin ergenlik. Sonra apartmanda bu iş olmaz diye teyzemlere verdik. Orada da 1 ay kaldılar. Sonradan teyzem bunları bahçeye saldığı bir gün kedi ikisini de bogmuş. Üzüntüden kahrolmuştum. Aradım teyzemi hic unutmuyorum, Allah belanı versin demiştim. Kafaya bak. O gün bugündür civcivler hep kalbimde bir yaradır.
Bir ara Muhabbet kuşum da evden kaçtıydı, o da başka anıya kalsın.
Hayvanları sevmemde, onlarla yakın ilişki kurmamda payı büyüktür bu olayın. Şu an 'dikkat et saldırabilir' denilen köpeğin başını okşayabiliyorsam eğer, bunu çocukken evde beslediğim civcivlere borçluyum.

Evde civciv beslemeden önce kedi bile tutamayan, hiçbir hayvanla temas kurmamış bir çocuktum çünkü. Ne zaman iki tane civcivim oldu(dayım saolsun), hayvanlara karşı olan çekingenligimi de böylece üzerimden atmış oldum. Öyle ki, Yılan tutmuşluğum bile var.
Çarşamba günü alıp yapacağım şey.

Cik cik cik.
(img:#1847887)
Hem de 6 tane.

Güneş de alıyorlar gereken yem su ısı desteğini de veriyorum

Cik cik etmeye başladılar bile.
Koca tavuk olunca ne yapacaksınız. Şüphesiz balikesirli evde tavuk bakmaz.
Geçen yılan besleyecektim. Yumurtadan çıkmadı ama bu yaz hiç şansı yok besleyeceğim. Belki alışır sokarsa da artık benim yılanım ne yapalım...
Büyütüp tavuk olunca köyde yemek için girişilen iş.
Civcivler buyuyunce butun cazibesini kaybedip cileye donusen eylem. Besleyin ama buyuyunce bahceye salin benden demesi :s
(img:#1848326)
Ceviz kabuğuyla yaptığımdır.

Annesinin gagası sanıyorlar.

Bir de hemen batırmasalar etrafı güzel olacak ama evlat işte kızılmıyor djdjsj.