bugün

yılmaz erdoğan'ın seslendirmesiyle 1 yıl gecikmeli tanıştığım, 10 kez üst üste dinlediğim her seferinde çok daha farklı şeyler hissettiren şiir. Mevlana bunu şems'in gidişi* üzerine yazmıştır.
bir insan tarafından yazıldığına bir türlü inanamadığım, her dinlendiğinde kötü eden süpersonik şiirdir.

http://www.facebook.com/g...07498&oid=76495821112
mevlana'ya duyduğum hayranlığı üç ila beş misli arttıran, tuncel kurtiz'in enfes yorumladığı şiirdir.

http://www.dailymotion.co...tiz-etme-mevlana_creation
taksim trio nun seslendirdiği hüsnü şenlendirici bestesiyle* yılmaz erdoğanın muhteşem yorumunun birleştiği, fi tarihte mevlana oratoryosunda seslendirilmiş şiirdir.
gitme ya da bulma dünyası olarak tamamlanabilecek sözcük.
oturup her cümlesini uzuun uzun düşündüğümdür. dinlerken tüylerimi diken diken edendir. gece vakti uyanırım,dinlerim. sabahlar üstüme üstüme gelir. uykularım kaçar. aklıma dert düşürür. işte öyledir,fenadır yani...
--spoiler--
isyan et ey arkadaşım söz söyleyecek an değil, aşkın baygınlığıyla ne meşk ediyorsun etme.
--spoiler--
çok şey ifade eder. sitemdir öncelikle!! değer verdiğin insan yanlış yaptığında söylenir.
şekerliğinin içinde zehir olsa dokunmaz bize,
sen zehri şeker, şekeri zehrediyorsun, etme...
insana gerçek aşkı anlatan, mevlana'nın en güzel şiirlerinden bir tanesi. dinledikçe daha bir çoşuyor gönül, daha bir huysuzlaşıyor, daha bir doluyor, daha da eriyor, yok oluyor, yeniden canlanıyor, hayat buluyor, nefes alıyor...
kenan doğulu tarafından keşke yorumlanmasaydı denen muhteşem mevlana şiiri.
yılmaz erdoğan'ın harika yorumladığı bir mevlana şiiridir ki dinlemeye doyum olmaz.

--spoiler--
çalma bizi bizden bizi gitme o ellere doğru.
--spoiler--
"aşıklarla başa çıkacak gücün yoksa eğer
aşka öyleyse ne diye hayret ediyorsun, etme"
--spoiler--
bizi sevindiriyorsun huzurumuz kaçar öyle
huzurumu bozuyorsun sen mavediyorsun, etme
--spoiler--

sadece burada anlamı çıkaramadığım dünyadan olmayan şiir.
ne zaman sana meyletsem trip ediyorsun, etme
her sevinci senle yaşamak istiyorum, halt ediyorsun, etme.

ey aşkımın sahibi adab-ı muaşeretimi zorlayan
haletiruhiyemi öpüyorsun, öpme.
doktora yapıyormuşsun. yapma!
taksim trio nun arka plandaki harika müziği ve yılmaz erdoğan ın sesinden dinlenince,
insanı kendinden geçiren şiirdir.
mevlana nın eseridir.
etmek fiilinin -me eki alarak isim olmuş halidir.

(bkz: fiilden isim yapan ekler)
yılmaz erdoğanın okuduğu en güzel şiirdir. bir mevlana şiiridir.
zaman mekan farkettirmeden amı gotu dagıttıran siir...
hz. mevlana ve şems-i tebrizi ayrı düşmüşlerdi. hazreti mevlana'nın çıkan dedikodularla konya'dan ayrılan hz. şems'e yazdığı şiirdir. bu şiiri en güzel seslendiren kişi ise yılmaz erdoğan değil serdar tuncerdir.

http://www.youtube.com/watch?v=VIR5hj6PUYs
her dinlendiğinde bir kez daha bir kez daha insanı acıdan öldüren, öldürdükçe dinlettiren, dinlettirdikçe tekrar tekrar öldüren kısır döngüye sokan şiirdir. böyle bir aşk yaşadıkları için kıskandıran şiirdir. bir yalvarıştır.
bir tane bile düzgün söyleyeni ol(a)mayan şiir.
benim için çok önemli bir ayrılığın sembolü haline gelmiş mevlana dizeleri. o sevgiliye aşıkken dinler dinler ağlardım, o sevgiliden ayrılmak zorunda kaldım, dinledim ve bir başka ağladım. en çok da ayrılabilmek için dinledim, dinledikçe uzaklaştım, ağladıkça ayrıldım. şimdi seneler geçse de üzerinden, onun hasretini duyduğumda yine dinlerim ve yine ağlarım. mantığımda zerre yeri kalmamasına rağmen, aslında hiç var olmadığını öğrenmeme rağmen, onun olabilme ihtimalini, onu varettiğim günleri, ondan şüphe duymadığım anları özler, yine dinler, yine ağlarım.
(bkz: etme şiirini yılmaz erdoğan dan dinlemek)
Mevlana'nin Şems'e yazdığı siir.. Nasil bir erkek bir erkeğe böyle bir siir yazar anlamıyorum..