bugün

Bu akşam soğuk mu, sıcak mı bilemediğim şehirdir.
Öğrencilik yıllarımın şehri.
Barlar sokağı, sazova parkı, mumya müzesi,
Geceler çok ateşli.
gençler için üniversiteleri, kafeleri, restaurantları, barları, çağdaşlığı ile güzel bir süreç sunan şehir.
Acayip bi havaya sahip olan şehir.

Soğuk diye mont giyiyorsun terliyorsun, giymiyorsun üşüyorsun.

An itibari ile durakta bekleyen insanlar ve kıyafetleri.

görsel
güzel bir şehir severim ben.
Özlenenlerde bugün...
Kuru soğuğu ile meşhur şehir.
Ruhumun öğrenci yanı.
Öğlene kadar güzel giden hava yerini yağmur ve soğuğa bırakmıştır.

Eee soğuk mevsimleri başladı eskişehir için.

1 aya kalmaz (bkz: pastırma yazı) da gelir sonrası göt kesen soğukları.
Toplu taşıma ücretlerine zam gelmiş şehirdir.

Lan tam bilet 4 tl olmuş, arkadaş eskişehir de toplu taşımaya binen insan kaç km gidiyor amk.

Çeşme suyunda kitle, içme suyunda kitle bi ulaşım kalmıştı onda da kitlediler.
Tamamen overrated olduğunu bizzat gidip gördüğüm kötü ve leş şehir.

Sözde öğrenci şehri ama orada adam sikmek için an kolluyor herkes.

(bkz: Çöp)
memleketim, ve şuan ikâmet ettiğim iç anadolu ili.
şehrin içindekş stadyumu alıp, anasının amına taşınan şehir. eski yeri neydi öyle? bu arada yeni stadta maç seyretmiş biri olarak; tiplerini gondikleyim onların. taraftarı her zaman iyi. çok yendiker geçen senelerde bizi. neyse bu sene de biz yendik, oh olsun. evet.
üniversiteler kapalı olduğu için şuan çok sakin olduğunu tahmin ettiğim şehir.
Hâlâ kalabalık hala kalabalık amk şehri.

adalarda bütün cafeler kapalı yine de öbek öbek geziyor millet.

Hamam yolunda iğne atsan yere düşmüyor.
istanbul un kalabalığını bilmeyenler için kalabalık olabilir.

siz de ağlamayın ulan.
Hasretle görmeyi umduğum güzel şehir... sizlerle bi anımı paylaşmak istiyorum... bir keresinde bir aile dostunun düğünü için Eskişehir'e gitmiştik akşama kadar gezdik tozduk... en son düğüne geldik... Çifteler adında sakin bir ilçeydi burası... salıncaktan birine oturup yine her zaman ki gibi gerçek aşkı beklemeye başlamıştım... Sonra benden birkaç yaş büyük iki çocuk geldi yanıma oturdu... sevgililermiş galiba... oturdular ve sohbet etmeye başladılar birbirlerine karşı gerçekten çok samimiydiler... sohbetlerine dahil olmayı çok istedim ama yine yapamadım... Sonra konuşmak için seçenek bulamazken bir anda burnuma bir damla yağmur düştü... bende tükürdü heralde diyip "tükürme yüzüme" dedim... Sonra yağmur olduğunu anlasam dahi pişman değilim zira hayatımda ilk defa aşkla alakalı bir sohbetin bizzat dibindeydim... O günden sonra gerçek aşka olan inancım arttı hala gerçek aşkı arıyorum...
iç anadolu bölgesinin paris niteliğindeki öğrenci şehri. anadolu ve osmangazi üniversitesi sayesinde merkezi her daim genç nüfus ile dolup taşmaktadır. porsuk civarındaki kafe ve restaurantlar, barlar sokağında bulunan barlar ile renkli ve hareketli bir eğlence hayatına sahiptir. eskişehirspor da şehrin köklü ama eski günlerini arayan takımıdır.
öğrencilik için ülkemizdeki en güzel şehirdir. şehir içi ulaşım kolay, sosyal-kültürel açıdan çok gelişmiştir. ayrıca ankara, istanbul kadar pahalı değildir.
Ruhumun öğrenci tarafı.
Barlar sokağında yılbaşı gecesi ne hatıralarımız oldu. Vizelerden sonra Şehvetin dibine vurduk.
Hey gidi ateşli soğuk geceler.
merkezi iyidir güzeldir yaşanabilir şehirdir.

şehrin tamamına yakını atatürkçü ve türkçüdür. azımsanmayacak kadar da akp ve mhp li vardır.

üniversite okumak için en ideal şehirlerin başında gelir. esnafı kazıkçı değildir zaten kafelerde falan üniversiteler olunca hep öğrenciler çalışır.

tek sıkıntısı eskişehirspor taraftarı 4 büyük takım forması giyenlere saldırıyor.

iyi niyetlilerle karşılaşırsanız en kötü forma ve atkınızı alırlar, ayyaş tipler vurmaya kalkar.
Pazartesi iş için gideceğimiz şehir...ne yazık ki mekanlar kapalı. Oysa barlar sokağı oldukça güzeldir.
Ulan yine adalardaki cafeler falan açılacak, yine her yerde insan yavruları gezecek.

Ne güzel karantina ayağına evde falan buluşuyorduk, şimdi cafede buluşup masraf yapacağız.

Masrafı geçtim hain emellerimize cafede nasıl ulaşabiliriz ki.

Hiç iyi olmadı bu kontrollü bilmem ne...

Ekleme: 40 yıllık eskişehir'liyim şu büşra yi bi ben denk getiremedim ya laaa...
değişik mahallelerinde ilginç heykellere rastlanabilecek üniversite şehri. genelde adalar mevkisi ve barlar sokağı büyük ilgi toplamaktadır.
canım şehrim. üniversite sebebiyle 6 yıl yaşadığım. ve artık korona ayağına istanbula döneli nerdeyse 1 yıl olacak olan ve zaten bu dönemde mezunu olacağım şehir. canım şehrim. her halini biliyorum. soğuk, sıcak, karlı, yağmurlu, rüzgarlı, gergin, neşeli... her halini biliyorum ve her halinin bir ruhu var. 6 yıl yaşadım ama bir 6 yıl daha yaşarım iki kere düşünmem bile. ne güzel günler yaşadım, ne güzel anılar biriktirdim. beni ben yapan şehir eskişehir. artık seninle maceramızın bitmiş olmasını kabul etmek zor ama kabul etmemek de salaklık tabi.. artık fethedilecek bir istanbul var ve bununla ilgileniyorum.

ama seni çok özlüyorum canım şehrim. her fırsatta kaçacağım. 2 ay oldu gitmeyeli. ama pandemi harbi büyük bitirdi eskişehiri ya.

çok fazla evde yaşadım bu güzel memlekette. sırasıyla: şirintepe mahallesi, eskibağlar mahallesi, hoşnudiye mahallesi (barlar sokagında), yine hoşnudiye mahallesi (odeabankın sokagı sanırım odea kapandı emin degilim), yeni bağlar mahallesi, güllük mahallesi ve tekrar yenibağlar mahallesi. çoğu mahallesini tattım. hepsi ayrı güzel.

youtubea eskişehir yazıp yazıp izlemekten yoruldum. bir iş bulup orda yaşayabilsem mutlu olurdum aslında.. kim bilir
23 yıldır yaşadığım her geçen sene gözüme daha kötü gözüken şehir.