bugün

(bkz: varoşlar)
istanbulda "kro" adı verilen kesimin en çok bulunduğu semt.
normalde jandarma bölgesinde 1 bölük olması gerekirken orada 1 tugay vardır ve birkaçtane panzer dışında birde tank vardır.Sokaklarına giren adamın birdaha çıkması mümkün değil gibi birşeydir.Çünkü harcanma konusu had safhadadır. Kroların, hayvanoğluhayvanların en çok bulunduğu mekandır.Canım abazan gençliği çevresindeki avcılar-beylikdüzü gibi mekanlara zehir salmaktadır.Oysa 5 km ilerisinde yada gerisinde, avcılarda yada bahçeşehirde gahet çağdaş bir hayat vardır.özellikle bahçeşehirde.
ismini oluşturan kelime ile tezat bir yer olduğu anlaşılan mekan. 'dondurucu ateş' gibi bir 'şey' galiba...
(bkz: Alevi)lerin yoğunlukta olduğu semt
esencılıs olarak da bilinen dolmuşlarına uçan tabut denilen semt.
kayseri'de oldukça gelişmiş bir mahalle. *
oraları gerçekten de bir zamanlar dutluktu efenim! hem de öyle çok uzağa gitmeye lüzum yok bir 10 sene evveli en fazla!
yol kenarları tavuktan, inekten, öküzden; ara sokaklar psikopatlardan, balicilerden, siyah türklerden geçilmezdi!

Sonra ne oldu? bir taraftan göç, beri yandan istanbul'un kaliteli semtlerinde kapıcılık yapan kitlenin diktiği apartmanlar(!)

Velhasıl inekler, tavuklar, atlar vs.. kayboldular yavaş yavaş! Öküzlerse baki kaldı!!
kars 'ta bile esenyurt 'taki kadar kars'lı kalmadığının söylendiği, bir nevi kurtarılmış bölge.
içinde barındırdığı karslı nüfus nedeni ile kars vegas diye anılan bölgedir.
es angeles
gençlerine (bkz: apaçi) denilen avrupa yakasının dağlık bi mühiti...
(bkz: sarıgazi)
son 15 yıldır çok gelişmiş semt, söyleki yol, elektrik ve su yoktu bunda 15 yıl önce tankerler ile su gelirdi şimdi ise güzel binalar yapılmış çıtır çıtır kızlar yaşar olmuş vallaha bugün gördüm, bak gene aklıma geldi tualete gitmem gerek.
mendil satarak ev geçindiren küçük ve aynı zamanda zeki bir çocuktan edindiğim bilgiye göre kuralları olan bir semtmiş.bunu anlamak için dolmuştaki tiplere bakmak yeterliymiş.çocuğun dilinden kurallar şöyle:

-kot pantolon giymiş ve altına sivri burun kundura giymişse esenyurtludur.
-siyah pantolon altına beyaz çorap giymiş ve elinde tesbih varsa esenyurtludur.
-yiyecek gibi bakıyor ve bıyığını buruyorsa kesin esenyurtludur.
-şahin'i doğan'a çevirmiş,camlara siyah film çekmiş bir de serdar ortaç açmışsa yüzde yüz esenyurtludur.

yine de ön yargılı olmayalım tabi,üstelik insanları oturdukları yere göre yargılarsak
vay halimize,bakın ne kadar zeki çocuklar barındırıyor.bir tane de ben söyleyeyim:

hiç esmiyorsa zıttıyla kaim olduğundan olsa gerek orası kesin esenyurttur.* *
ilçe olmuş yerdir.

istanbul'un nadide bir bölgesidir. herkes görmelidir kanımca. istanbul'un batısındaki doğudur. kuzey ırak'ın istanbul şubesi de denilebilir burası için. yoğun bir kürt ve alevi nüfusu vardır.

minibüsleri ayrı bir alemdir. önceden esenyurt-topkapı arası çalışırlarken metrobüsler sebebiyle güzergahları esenyurt-küçükçekmece olarak değişmiştir.
son yerel seçimlerde yine akp'nin kazandığı yer. bir ara chp öndeydi, şaşmış kalmıştım. burada açık ara akp bekliyordum. yüzde on beşlik bir dtp ise hiç beklemiyordum. istanbul ilçelerine bakıldığında dtp'nin bu kadar yüksek oy aldığı başka bir yer de yok.
an itibariyle kurşunların havada uçuştuğu, silah seslerinin insanı uykusundan ettiği bir istanbul ilçesi. **
an itibariyle yine kurşunların uçuştuğu bir teksas pardon istanbul ilçesi. polisin uğramadığı, jandarmanın unuttuğu, çatışmaların durmadığı güzide ve elit ilçe.*
türkiye'nin texas'ı olan gitmeye korkulan ilçe.
esencılıs'ın yanısıra bir kısım esenyurtlu ise bölgeye esen york der. karslı vatandaşların ise zaman zaman kars vegas demişlikleri vardır.

ayrıca ilçe olmasıyla beraber jandarma bölgeden ayrılmış yerlerini polis almıştır. bundan sonra olacaklar merakla takip edilmektedir.
çoğunluğunu karslıların ve tokatlıların oluşturduğu, minibüsleriyle (uçan tabut) nam salmış, bacak damarları görünecek darlıktaki taşlanmış mı yoksa eskimiş mi anlaşılamayan kot pantolonları, pembe italyan kesim gömlekleri ve beyaz converseleri ile gençlerimizin boy gösterdiği güzide ilçelerimizdendir.
antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Korkuteli)
bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: bartın)
çeşitli etnik gruplardan insanların bolca bulunduğu istanbul'un bir garip semtidir. işçi ailelerinin olduğu, kürt ve alevi nüfusun çokca bulunduğu, 89 göçünden gelen muhacirlerin de yer aldığı ve romen vatandaşların da olduğu bir semttir. memleketin dört bir yanından gelmiş birçok insan vardır fakat özellikle kars ve doğu illerinden gelen insanlar yoğunluktadır. işçi mahallesi olması sebebiyle gelir seviyesi düşük fakat gönlü zengin insanların da bulunabildiği biryer. komşuluk ilişkileri ve insanlığın tükenmediğini görebilirsiniz. bundan 10 yıl öncesine kadar kadınların bahçe ekip biçebildiği, uçsuz bucaksız tarlaların olduğu bir semtti fakat ilçe olduktan sonra alışveriş merkezleri dikilmeye, toplu konut projelerine ev sahipliği yapmaya başladı. bir dönem uyuşturucu sebebiyle sıkıntı yaşayan bu semt artık bu illetten büyük ölçüde kurtulmuştur. kimilerinin ' kro ' diye tabir ettiği ilginç görünümlü gençleri de görmek mümkün. insan skalası oldukça geniş.
genelinin kürtler oldugu , merdiven altı deterjan üretimin ve fason işin bol oldugu mekan. bir girdin mi doguluya benziyorsan tek saglam çıkacagın yer.
abartılan ilçe.
çalıştığım kuruluşun genel merkezinin bu semtte olmasından mütevellit, ismini her gün en az 5 kez telaffuz ettiğim istanbul ilçesi.
Esenyurt denince akla gelen dört şey ; adım başı market, berber, telefoncu, kahvehane.
istanbul'da bir doğu ve güneydoğu semti.
Erzincan ilinin Üzümlü ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: üzümlü/#5120594)
erzurum ili, pazaryolu ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: pazaryolu/#8997008)
erzurum ili, şenkaya ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: şenkaya/#8997045)
batıya gide gide doğuya geldik dedirtir. yöre halkı tarafınca kars-vegas olarakta anılır.
evet ilk yarleşenlerin ve ilk belediye baskanının -karslı- 15 yıl boyunca kars hakimiyeti kurdugu için esenyurt denince akla ilkin kars gelir. ancak bugun 500 bin nüfuslu esenyurt'ta tokat'lıların sayısı karslıları gecmiştir. ayrıca azımsanmayacak sayıda 3. çoğunluk olan göçmenler vardır.

evet beylikdüzü, bahçeşehirli ve avcılarlılar pek sevmezler esenyurtluları ancak nedeni esenyurtluların öcü, suçlu, cahil, kro, esmer vs olması değildir. bu bölgede oturanların esenyurtu hala köy olarak görmeleridir, esenyurtlularıda köylü. yoksa beylikdüzü ve bahçeşehirde oturan doğulu sayısı oran olarak esenyurttan hayli hayli fazladır. avcıların sevmeme nedeni ise esenyurta en yakın mahallesi olan firuzköyde nerdeyse tamamen göçmenlerin oturması ve sarışın mavi gözlü güzel göçmen kızlarının kavruk ve doğalından yanık tenli esenyurtlu gençleri pek beğenmemesidir.

nufus büyüklüğü açısından istanbulun yanılmıyorsam ilk 3 yada 5inci ilçesi arasındadır.
rant olarakta istanbulun en verimli rantına sahip olan ilçesidir. bu yüzdendirki tayyip erdoğan belediye baskanlıgı zamanında iştirakler daire başkanı olan necmi kadıoğlu arkadaşını parlemento dışında tutup esenyurtun iştiraklerini yemesi için yollamıştır ve başarılı olmuştur. Necmi kadıoğlu ayrıca R.T.E'nin akbil yolsuzlugundan yargılanan kader arkadaşıdır.

yapılan 40 tane yorumun çoğu abartı ve kulaktan dolmadır. entry yazan sözlük yazarlarından hangi birisi acaba esenyurtta kıstırılmış, tartaklanmış, dolandırımış, sövülmüştür. ya da esenyutun suç oranı bi bağcılar, bi küçükçekmece ve hatta avcılar kadar yogunmudur değilmidir hangi birisi bunu araştırmıştır.

sözün özü; adıyla özdeş püfür püfür esen yerdir, yurttur...

eleştirilere katılabileceğim tek nokta esenyurt minibüslerinin namıdır. ancak onların çoğuda gümüşhaneli ve karadenizlilerin elindedir ve tabi karslıların...

ha ayrıca nihat doğan'ın yurdudur. Esenyurt Lisesi mezunudur. Esenyurt minibüslerinde muavincilikten yetişmiştir.
doğu görünümlü batı.
avrupa yakasının sultanbeyli'si... ulan iyice yaşanmaz olmuş istanbul... işgal altında resmen!
orduda bir köy.
milliyet emlak ekine göre ileride beşyüz bin kişinin yaşayacağı ilçe. hali hazırda istanbulda en ucuza emlak alınabilecek yer. konut inşaatları hız kesmeden devam etmekte.
Ordu'nun Kabadüz ilçesinin ufak bir köyüdür.
orda oturanların deyimiyle ''bahçeşehir'in arkası''.
kötü entrylere rağmen artık hiçbirşeyin eskisi gibi olmadığı yerdir.Torium Eskule gibi yapıtlar avcılara taş çıkarmıştır.Ve bahçeşehiri bünyesinde bulundurur. Modernleşmede avcıları ezmiş geçmiştir.tek eksiği insanların eğitim durumlarıdır.
barındırdğı karslı sayısı karsın toplam nüfusundan fazla olan semt.
yakında adı esenbahçe olarak değişecektir. (bkz: esenbahçe)
kars vegas.
uçan tabut lakaplı minibüslere sahip istanbul semti.
kürdüyle çingenenin birbirinden ayırt edilemediği, televizyondaki beylikdüzü diye kakalanmaya çalışılan bütün yeni inşaatları içinde barındıran yer.
günümüz itibariyle istanbul'un şantiyesi konumundadır. bu badireyi atlattıktan sonra nasıl bir hal alacağı merak konusu.
Ordunun bir köyüdür.
gaziantep'in nurdağı ilçesine bağlı bir köy.

· nurdağı nerede?

kaynak:

· tarimziraat.com/gaziantep

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: nurdağı/#12982492)