bugün

Yıllardır imdb 1.si film.

Ve sözlüğümüzde öylesine ufku açık insanlar var ki bu filmi yerden yere vuracak kadar bulunmaz hint kumaşı hepsi. Tüm dünyanın göremediklerini görme yeteneğiyle donatılmışlar.
kültürsüz, beyin fakiri turnisolu film.

overrated'mış da şişirilmiş balonmuş.

kafanıza tükürmek isterdim de çok kalabalıksınız tükrük yetiremem.
Hep düşünmüşümdür, hapisten kaçtığı sırada o borunun ilerleyen kısmının L şeklinde veya sonunda parmaklık gibi birşey olsaydı geriye nasıl dönecekti diye. Bu olasılık beni benden alıyor.
Taam çok iyi film ama bana göre hiç bir zaman 1 numara değildir.
--spoiler--
brooks' un bıçağını bir diğer mahkumun boğazına dayayıp gitmeyi reddettiği sahnenin enfes olduğu film.
--spoiler--

(bkz: brooks was here)
(bkz: so was red)
Benim için en iyi ikinci filmdir. Favorim her zaman iyi, kötü, çirkin'dir.
Evet çok güzel bir hikayeye, çekim tekniğine ve sağlam oyunculara sahip olan film. Sanatsal olarak gerçekten güçlü görsellere sahip, oyunculuk desen zaten muazzam derece. Abartılmıştır evet, birinci olacak bir film değildir çok daha güzelleri çekilmiştir.
Benim için özgürlüğü anlatan en önemli kareye sahiptir.

görsel
morgan freeman’ın oyunculuğuyla hayran bıraktığı ve stephen king’in “rita hayworth ve shawshank’in kefareti” adlı romanından uyarlanan film.

masumiyetini iddia etmesine rağmen karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle, shawshank devlet cezaevi’nde yaklaşık 20 yılını geçiren bankacı andy dufresne’in hikayesini anlatır.
1994'te vizyondayken gişede aynı yıl vizyona giren forrest gump filmi yüzünden zarara girmiştir. o yılki oscar ödüllerinde yine forrest gump'ın patır patır ödülleri sömürüp gitmesi yüzünden zamanında değeri bilinmemiştir. ama gelin görün ki şarap gibi yıllandıkça güzelleşmiş, izleyiciler ve imdb yetkilileri tarafından dünyanın en iyi filmi ünvanını almıştır. dünyanın en iyi filmidir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.