bugün

filmin giris bolumu cok hosuma gider
bir sniperin konsantrasyonu :
Ben bir taşım.
Hareket etmem.
Yavaşça,|ağzıma kar atarım,
böylece, nefesimi göremez.
Zamanımı kullanırım.|Onun yaklaşmasına izin veririm.
Tek mermim var.|Gözüne nişan alırım.
Yavaşça, parmağım|tetiğe dokunur.
Titremem.
Korkum yok.|Artık büyük bir çocuğum.
(bkz: vassili zaitsev)
jude law filmi ikinci dunya savasına ruslar acısından bakan ender filmlerden filmin buyuk boolumu stalingrad'da gecer
ve buranın ruslar acısından onemi basarıyla vurgulanır cunku sehir liderleristalin'in adını tasımaktadır
jude law'ın filmin başlarında 5 mermi ile 5 headshot yaptığı,bombalama sahneleri süper olmuş güzel film.
giriş bölümü oldukça kaliteli olan film. rusların almanlarla karşılaşmasını bir keskin nişancı üzerinden akıcı bir şekilde anlatır. aksiyonu bol olan filmin görsel öğeleri de oldukça zengindi. içerisine aşk öğesini de katarak holivud burada diye seslenmiş filmdir ayrıca.

--spoiler--
jude law ve rachel weisz'ın sevişme sahnesinin bu kadar açık yansıtılması bence fazlaca pazarlama amacı taşıyordu, aralarında birşey olduğunu yansıtmak normal ama rachel weisz'in orasını burasını göstermenin savaş filmi için biraz gereksiz kaçtığını düşünüyorum.

--spoiler--
kırk yılda bir babamızla sinemaya gittik, ayıp be.*
--spoiler--

--spoiler--
Gülün Adı (The Name Of The Rose),Ayı (L'ours), Sevgili (L'amant), Tibet'te Yedi Yıl (Seven Years In Tibet) gibi filmlere de imza atan yönetmen Jean-Jacques Annaud dan ikinci dünya savaşını bitirdiği var sayılan (en azından ruslar böyle iddia eder ve amerikayı savaşı bitirmeyi sahiplenmekle suçlarlar) stalingrad (st.petesburg) savunmasının bir kesitini iki keskin nışancı (sniper) çevresinde gelişen olaylarla çok başarılı bir şekilde aktarmayı başarmış bir film. benim için en etkileyici yanı alman sniper in filmin sonunda mağlup olduğunu kabul edip şapkasını çıkartarak rakibine duyduğu saygıyı ifade etmesidir.
izlenmesi gerekir, tek kötü yönü bütün ikinci dünya savaşı filmleri gibi yahudi dokundurmaları yapmasıdır. zira bu olay baya baymıştır.
amerikan sineması'nın rusya'ya ilk defa objektif olarak yaklaştığı ve saving private ryan'dan (er ryan'ı kurtarmak) sonraki en mükemmel savaş filmidir.
bu filmin bazi sahneleri call of duty oyununda birebir tekrar edilmistir. Sovyet literaturundeki kahramanlik edebiyatinin ic yüzünü, insani tarafini aktarmasi anlamında degerli bir filmdir. Savasin icindeki iki karakterin kendi aralarindaki psikolojik savas i sergiler film.
(bkz: stalingrad)
dün akşam show tv de, -nedense geç saatlerde- yayınlanan bir başyapıt.
Rus askerlerinin teknelerle nehirden karşıya geçtiği sahnede Birol Ünel 'in rus subayı olarak oynadığı, Call of Duty oyunundaki benzer bölümü ile içime iyice sinmiş başarılı film.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.