bugün

görsel

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, katıldığı canlı yayında emeklilerin sadece devletten beklemek yerine aile ekonomisine katkı sağlayacak bir şeyler bulmasını ve uğraşmasını önerdi. Kaşlı, öğretmenlerin geçmişte simit ve su satarak ek gelir elde ettiğini hatırlatarak, vatandaşların da aile ekonomisine katkı sağlayacak işler bulmasını istedi.

https://www.sondakika.com...letten-beklemek-16980271/
işte ümmet işte feraset işte milliyetçilik işte adam gibi adamlık ccc.
biz ülkenin içine sıçtık, şimdi de sıvıyoruz demenin bir başka yolu.
Bana böyle açıklamalar trollük amaçlı gibi geliyor ilk bakışta. Yani küfür yemek için özellikle açıklama yapsa insan, böyle bir şey söyler.

Yoksa ülkedeki milyonlarca emeklinin aklına gelmemiş bir şey söyleme iddiasında değildir herhalde?

Ya da belli yaştan sonra iş bulmanın zorluğundan bihaber olamaz herhalde?

Hadi herkes için istihdam söz konusu diyelim, muhtemel sağlık sorunlarının ve yaşlılığın iş yapabilme kabiliyetine etkisi ıskalanmış da olamaz herhalde?

onca yıl boyunca daha maaşın eline geçmeden alınan prim ve vergilerin amacının, yaşlılıkta insanca yaşama koşullarını sunmak olduğu da ıskalanmış olmasa gerek.

siyasilerin veya bilinirliği olan insanların bu tür çıkışlarla neyi amaçlandığını anlamıyorum.

Soruna çözüm getirmiyor, konunun muhataplarını ikna etmiyor, söyleyene herhangi sosyal/siyasi getirisi yok.

Aklıma gelen tek şey, mevcut öfkenin kasıtlı muhatabı olarak bir miktar tahliyesinin sağlanmaya çalıştığı. Ancak öfkeyi katmerlediği için mevcut tepki totalde azalmış da olmuyor.

tam olarak hangi kafayı yaşıyor bunlar, cidden anlamıyorum.
iyi işte böyle açıklamalar oy kaybettirir.
mhp'liden sonrasını okumadım.
az bile demiştir bu iktidarı cumhur ittifakını en çok 60 yaş üstü emekli tayfa destekledi 2002 yılından bu yana. az bile yapıyor akp-mhp bunlara ama ben emeklilerin akıllanacağını sanmıyorum reisleri seçimden birkaç gün hop zam hop ikramiye yapar yine akp bayraklarıyla göbek atarlar dombra eşliğinde.
iyi işte böyle açıklamalar oy kaybettirir
____

Aksine emekliler tarafından destek görmeye devam edecekler kesinlikle şüphesiz..
gülüm, evinde oturan ev kadınını emekli etmeseydiniz ya..
çok basit bir çözüm değil mi? babam mı, 16 milyon emekli icat etti?
hala ne diye bağ-kur prim gün sayısını düşürüyorsunuz?
aklı kıt insan söylemidir. sayın vekil kusura bakmasın artık.. diyelim ki emekliler işe başladı tekrar.

birincisi ; sen bir işveren olsan misal x işini 30 yaşındaki birisi de yapabiliyor y kişisi bir emeklide yapabiliyor diyelim. sen en az asgari ücret verip üstüne sigorta primi ödeyip 30 yaşındaki kişiyi mi alırsın yoksa en basitinden sgk primi ödenmeyecek emekliyi mi alırsın ? sgk ödemediğin için asgari ücretin altına da çalıştırabilirsin çünkü yasal olarak başın derde girmez kaydı yok adamın. ee adamda keyfinden tekrar işe girmiyor ihtiyacı var o yüzden bu ağır şartları kabul edecek seve seve..

ikincisi ; işverenler emeklilere yönelince gençler iş bulmakta daha da zorlanacak malum. işsizlik oranı artacak dolayısı ile işsizlik yüzünden suç oranı da artmaya başlayacak. insanlar karınlarını doyurmak için paraya ihtiyaç duyuyor. uzun süre işsiz kalan bir insan bir de ailesi falan varsa nasıl bir ruh haline girecek ?

üçüncüsü ; ulan bu emekli adam hali hazırda en az 25-30 sene aktif olarak çalışmış primleri ödenmiş ve emekliliğe hak kazanmış. sen bu adama "ölmek veya sürünmek istemiyorsan emekli maaşın haricinde gir bir işe çalış" derken hiç vicdanın sızlamıyor mu.. sen iktidar veya iktidar ortağı olarak bu insanların şartlarını düzeltmeye çalışacağına adamlara bize ilişmeyin gidin köle olun diyorsun resmen.

bu bildiğin sömürü düzenidir. bugün suriyelilere afganlara ses çıkartmayanların yüzde 60 ı ümmetçilikten beyni yanmış cahil kesim ise kalan yüzde 40 ı da işverenler. işverenler suriyeliler gitsin istemez çünkü ucuz iş gücü olarak kullanıyorlar bunları. ne sgk dertleri var ne 30-40 bin lira maaş ödeme dertleri. karın tokluğuna 10 ar 15 er suriyeli alıyorlar 5 tane türk işçi çalıştırmaktan daha fazla kar ediyorlar. vicdanınız kurusun lan sizin..
tam iş yapamayanların ek iş önerisidir.
Milletvekili neden 10 yılda emekli olup ortalama yarım düzine emeklinin aldığı maaşı cebe indiriyor, o da başka iş yapsın.
vekaleti aldığı kişileri -her yönden- çok iyi temsil edendir.
Bizim emekliler mazo sever. Açıklamadan memnun kalacaklardır.
ortaklarını beninsemişler .
Ülkenin ekonomik, iç politika ve dış politika, eğitim alanlarında yaşanan sorunların çözümüne hiçbir faydası olmayan MHP'ye ve onun desteklediği AKP'nin içi boş vatan millet din söylemlerine inanıp, eleştirel düşünmeyen emeklilere yapılmış boru gibi açıklamadır. bundan sonra 50 yaş üzerinde olup, geçmişte bu iktidarı destekleyen kesim bir kez daha düşünsün. ona da tam emin değilim. zaten genç nüfusun en az %60'ı iktidarın içi boş, hamasi söylemlerini ciddiye almıyor.
Vekil değillerki ek iş yapıncada çok kazansınlar.
kusura bakmasınlarda emekliler böyle söylem nasihatleri hakediyor. tahmini 16 milyon emekli vardır bunların eşi çocuğu torunu derken oy potansiyeline bak. ama buna rağmen görülmezden geliniyorlar nasihat dinliyorlar.
Bi yerde hakli 40 yaşinda emekli olmuş birde maaş beğenmiyor git çalış beğebniyorsan derler adama 40 yaşinda emekli hangi ülkede var biri göstersin bana.
Tayyip bu konuyu seçim malzemesi yapmasaydı 40 yaşında emekli falan olamayacaktı normalde kimse.
Başkası değil, Bu ülkeyi vekiller bu hale getirdi. Bugün yaşadığımız sıkıntıların en büyük sorumlusu sadece kendi çıkarlarını gözeten milletvekilleridir.
Çok talihsiz bir söylem...yani diyo ki, bizden umudunuzu kesin, biz sizi kurtaramıyoruz (devlet olarak yani!!), kendi başınızın çaresine bakın.

Allah hiçbi devleti bu kadar çaresiz bir duruma düşürmesin!!
M2den sonrasını okumadım hatta hiç okumadım. Bu aşağılamalardan sonra bunlara oy vereceklere her şey daha çok müstahak.