bugün

entry'ler (639)

seks tecrübesi olan hatun

Erkek için tercih sebebi değildir, demeye gerek yok herhalde. Bunu bilmeyen bir kadın da yoktur herhalde.

Kadının tecrübesizi, erkeğin tecrübelisi makbuldür ve bu gerçek “kindini givinmiyir” goygoyuyla veya feminist politik doğruculuğuyla hiçbir zaman yadsınamayacak.

generalleri erler oylarıyla seçsin

“bürokratik oligarşi” goygoyunun siyasete fazla alet edilmesi bürokrasinin önemini unutturmak bir yana, baya ‘vurun abalıya’ hali doğurdu.

Devletinin kurumsallığının ve bir ülkenin modernliğinin en belirgin ölçüsüdür bürokrasi. Savunma bürokrasi ise istisnasız her modern toplumda en katı, en keskin ve iç işleyişi siyasi/politik etkilerden en uzak tutulması gereken yerdir. Keza, hariciye bürokrasisi de bir diğeridir.

Dünyanın her (kaliteli) ordusu, kendi iç teamülleriyle devinerek gelişir. Marshallık (mareşal) geleneği ve savunma doktrinleri de böyle doğar ve bunun olması en az birkaç yüzyıl sürer. Doktriner anlamda dünyada, avusturya-almanya, türk, rus, ingiliz ve son dönemlerde amerikan doktrinleri dışında ciddi bir savunma geleneği sayamazsınız. Doktrin dışı bir napolyon dehası dışında fransız doktrini varsayılmaz ve bir ekol olarak görülmez mesela.

Türkiye’de bu durum hallaç pamuğuna döndüğü için zaten çok ciddi problemler ortaya çıktı. Bir de böyle bir şeyin olması (ne yazık ki, mevcut şartlarda imkansız diyemiyoruz) türk ekolünün musalla taşına yatırılması demek olur.

2024 fide adaylar turnuvası

gukesh dommaraju’nun hesapları alt üst ettiği bir turnuva oluyor. Şu an nepoyla liderliği paylaşıyor.

Bir diğer sürprizse alireza’nın darmadağın olmasıydı. Önceki gün hakemle ayakkabı polemiği, dün babasının salondan zorla çıkartılması, derken şirazesi iyice kaymış gözüküyor. iddiası iyice azalmış bu gergin haliyle de turnuvada kalan maçlarında kendiyle oynayacaklar için tam bir serseri mayına dönüştü. Turnuvanın gidişatını etkileyebilir.

Nepo her adaylarda olduğu gibi hedefe dönük, henüz mağlubiyeti yok. nakamura ‘pek umurumda değil’ ayaklarında ama bir yandan ‘istemem yan cebime koy’ çabası seziliyor.

Caruana, nakamura’ya kaybedince bir örselendi ama alireza maçıyla kendini topladı.

Pragnanandhaa hala ciddi bir favori, gukesh sürprizi olmasa onun yerine liderlik koltuğunda olacaktı.

Yani düğüm çözülmekten çok uzak ve son dört turda her şey olabilir, bu da turnuvayı baya kızıştıracak gibi.

Turnuvanın Bir diğer önemli yanıysa kazananın, son zamanlarda iyice kendini dağıtan mevcut dünya şampiyonu ding liren’in karşısında çıkacak olması. Unvanın magnus carlsen gibi bir bölüm sonu canavarının elinde olmaması, turnuvayı kazananın dünya şampiyonluğunu kazanma olasılığını oldukça arttırıyor.

Nepo’nun daha önce çok iyi gittiği maçlarda dahi magnus’a hiçbir üstünlük kuramaması, sonraki unvan maçlarında favoriyken ding liren’e şampiyonluğu hediye etmiş olması, kronik final loser’lığını içselleştirmesine sebep olmuş olabilir. Diğer yandan liren’de de unvanın yarattığı psikolojik baskıyı kaldıramama emareleri gözüküyor. bu nedenle liren-nepo finalini isteyen olduğunu pek zannetmiyorum.

Carlsen’in favorisi alireza’nın şansı yok ama pragnanandhaa’lı bir final satranç dünyasını hareketlendirecektir.

Nakamura gibi, sempatik ama turnuvalardan çok online’da olmayı seven birinin unvan kazanması nasıl olur, bilemiyorum. Caruana’nın ise sıkıcı olacağı çok belli.

Gukesh ise tam bir kapalı kutu. Son 4 turda soluğu kesilirse yarattığı heyecan unutulur gider. Kazanırsa liren karşısında ne yapar, o da belirsiz.

Ancak her halukarda liren’i şampiyon olarak görmeye devam etmek isteyen ailesi dışında kimse olduğunu zannetmiyorum.

Şahsen takdir etmekle birlikte nepo’dan hazzetmiyorum, finalde liren’e unvanını koruma fırsatı sunabilir. caruana’yı ve oyunlarını sıkıcı buluyorum. Gukesh’in son düzlüğe bu şekilde girebileceğine pek ihtimal vermiyorum ve unvanı alırsa ding liren gibi bir sürece girme ihtimalini yüksek görüyorum. Gönlüm pragnanandhaa’dan yana.

gavurlar sokağa sçıyordu diyen yobaz

ironi kasmaya lüzum, baya ciddi ciddi böyle bir durum var avrupa tarihinde.

smokin joe

tamam da, hacı abi, sen sürekli donuza eklediğini insanların nick altında belirtmeyi huy edinmişsin. Sırf benim başlığımda bile (ki, benim sana karşı menfi bir tavır sergilemişliğim de olmadı hiç) üç farklı nickinden entry var.

Böylelikle Donuza eklemeyi kendinle özdeşleştiren bizzat sensin. En ufak bir şeyde, hatta konu senle ilgili değilken bile milletin girdiği bir entryden hareketle nick altında görüntü kirliliği yapıyorsun, reaksiyon alınca da olayı senin donuza eklemeni yedirememeye yoruyorsun.

Hem herkes hakkında konuşasın, hem de kimse sana söz söylemesin istiyorsun. sence var mı öyle bir dünya?

icardi1905 nickli ak kaşık

Kardaş ben de senin entryden başkasını göremiyorum. Esrarengiz şeyler oluyor, yavaşça çıkalım başlıktan.

hoşlanılan kıza mesaj atma bahaneleri

Ya o kadar kafa yormaya lüzum yok aslında. “nabıon” yazınca bile cevap verecekse veriyor. Kızın ilgisi varsa döner yoksa mesajla ilgisini çekmek diye bir şey yok zaten. O yüzden raad olun, derim.

guerlain

Birçok ünlü markanın parfümü 6-7 farklı ton yelpazesinde gezinir ve bu aralıklarda günün sonunda birbirine benzer.

Yani örneğin versace’nin bir kokusunun benzerini/yakınını gidip hugo’dan, prada’dan, dior’dan vs illa bulursunuz. Bilinen moda markaları içinde aslında niş koku bulunmaz. En iyi ihtimalle bir marka biraz riske girerek farklı bir koku çıkartır, o yıl ödül alır veya çok talep görürse 1-2 yıl içerisinde diğerleri de yakın tonlarda kokuları piyasaya sürer.

Bu duruma istisna olarak şu ana kadar -türkiye’de- görebildiğim bir tek atkinson ve guerlain var.

Atkinson Niş koku mu? evet, diğerlerinin tamamından farklı ve bunu çok net belli ediyor ama şahsen bana hitap etmiyor.

Guerlain ise nişlik anlamında bambaşka bir dünya. Diğerleri parfümse bu başka bir şey. Kalıcılık konusunda çok ileri düzey değil (yine de ortalama üzeri) ama farklılık ve elegance açısından oldukça iyi. Özellikle encens mythique ve santal royal parfümleri çok çarpıcı.

Bir de bazı parfümlerinin şişe kapaklarının üzerinde örümcek arması var ki; kullanılan çiçek, ağaç özlerinin saflığı nedeniyle ciddi ciddi arıları vs çekmesine dair ilk dönemlerden kalma bir uyarı işaretiymiş. Satış stratejisi olarak magazinel bir hikaye mi, gerçek mi, bilemiyorum.

Ancak şu kesin ki, parfüm yapmayı biliyorlar.

kedilerden haz etmeyen sözlük yazarları

kedinin kendisinden değil de, kedi ve köpeklerle kurulan ilişkiden zerre haz etmiyorum. (bkz: #46957263)

bu konuda ileri gidenlerin ise biraz aklının kıt olduğunu düşünüyorum.

hoşlanılan kıza açılma stratejileri

olm yok böyle bir şey. Açılma, denilen şeyi unutun.

açılmanın doğasında itiraf vardır. Kızın karşısına çıkıp diyorsun ki, ben, senden bağımsız olarak sana karşı bazı duygular besliyorum, şu an artık bunu manipüle edemez hale gelmiş bulunuyorum, var kaderimi sen tayin et. Yüksek makamlarınıza arz olunur.

şimdi bu kız da senin için içten içe ölüp bitiyor olsa bile, şu altyapıyla mevzuya yaklaşımı nasıl şekillenir sence? Bi ilişkiye başlasan bile nasıl bir başlangıç olur?

bir de, güzel kardeşim, etkileşim süresince şöyle bir zihin yapısıyla yaklaştığınız bir kadın zaten sizin ondan hoşlandığınızı bilir. Hatta bu belli bir zamandır devam ediyorsa onun için merak konusu hoşlanıp hoşlanmadığınız değil, bununla ne yapacağınız, nasıl davrandığınızdır. Yani “ayy çok şaşırdım” diye bir şey yok. “Acaba fark etmedi mi?” Diye bir şey yok. Sadece, Siz ‘sizin için’ belirsiz olanın stresini kaldıramadığınız için ‘ne olacaksa olsun’ deyip bu yükten kurtulmak istiyorsunuz.

ilgini somutlaştırmak, bir yerlere davet etmek zaten başlı başına açılma yerine geçer. Reddedilirsen yoluna bakarsın. Olumlu sinyal alırsan devam edersin ve o ilan edilmeden bir yere varır.

sikmenin üstünlük olması

Her ne kadar sevişme gibi işteş ifade edilse de, her kadın iyi bilir ki, siken üstün taraftır.

(Zaten dile de, eyleyen ve maruz kalan olarak girmiştir.)

Tam da bu nedenle bir kadın kendinden daha üstün/yetkin görmediği bir erkekle seksi tiksindirici bulur.

Buyurgan, üstenci, kibirli kısaca dominant erkeğe ıslanmasının sebebi de budur.

eski sevgiliyle dost olmak

sikişle biter.

kaka nın eşinin boşanma gerekçesi

fazla mükemmel = her dediğimi yapan, dirençsiz, beni kaybetmekten korkan, itaatkâr, omurgasız.

birçok ünlü ve zengin erkek, kadınlara çaba sarf etmeden ulaşabildiğinden ve işler iyi gitmediğinde bir diğerini rahatlıkla bulabildiğinden herhangi bir erkek kimliği inşa etme gereği duymuyor. Daha doğrusu böyle bir şeyin varlığından haberdar değiller. Taa ki, bir gün bir kadının hayatlarında sürekli olmasını istedikleri ana kadar.

işte o gün, kadını elde tutmak için girdikleri haller kadının kendisinden tiksinmesine sebep oluyor. Hatta öyle ki, kadın, onu bıraktığı anda başka kadınların kapacağını bilmesine rağmen bu mıymıntılığa ve sünepeliğe katlanamıyor.

Kaka abimiz de kadın bağlılığının ne denli şartlı bir şey olduğunu bu yaşta öğrenmiş oldu. Geçmiş olsun der, tez zamanda yeni tecrübesiyle sahalarda görmek isteriz.

eloande vs true

ben de yüksek mühendisim. Kıps.

ankara da dar yola sıkışan taksi

Onun oradan geçmeyeceği dikiz aynaların sürtmesiyle bile anlaşılacak bir şey. kasıtlı yapıldığı gün gibi aşikar.

çok çirkin kızların yakışıklı erkeklerle evlenmesi

şu an icardi1905’in kadın-erkek ilişkilerine dair varsayımlarını tehdit ediyorsun. Biraz dikkat reca edicim.

ciddi düşünmeyen erkek

o her kadının isteği. Bol şans…

ciddi düşünmeyen erkek

sen de ne istediğini bilmiyorsun.

1 57 boyundaki kız

portatiftir.

balbucks

Tam bir başarı hikayesi ve mükemmel bir girişim. Umarım ülkenin bütün şehirleri için önayak olurlar.

(bkz: #46958262)