1. 1.
  TSK'nın toplumsal olaylara müdahale etmek için kendi içerisinde oluşturduğu bir oluşumdur.
  4 ... fibonacci
 2. 2.
  jandarmaya ait toplumsal olay müdahele ekipleridir. piyade birliklerinde de destek ama.çlı emasya eğitimleri verilmektedir.
  1 ... qb1903
 3. 3.
  Deniz Kuvvetleri'ne bağlı birliklerdeki emasya tatbikatları genelde pek ciddi geçmez. Video seyredilir, eline tüfek almamış askere mermisiz tüfek verilir, yalandan emasya grupları oluşturulması öğretilir. Bol bol yatılır uyulunur. Eğitimi veren astsubay veya uzman çavuş da tecrübesiz olduğundan, gün nasıl geçecek diye saate bakılır bol bol. Kısacası boş ders gibidir.
  1 ... timsah48
 4. 4.
  1997 de kurulan ve çağlayan meydanı nında tatbikat yapmaya hazırlanan birlik.

  http://www.hurriyet.com.t...2&srid=3428&oid=1
  1 ... bilgistan
 5. 5.
  sivil insanların kontrolunun polisin elin de olması gerekirken bunu askerlestirmeye yonelik kurulmus kurulus. bir de askerin yonetime karısması da denebilir.
  -1 ... wildkid
 6. 6.
  aynı zamanda ülkenin işgali halinde halkın örgütlenmesini de organize eder ve bir kurtuluş savaşı başlatır.
  1 ... ilham gelsin diye bekliyorum
 7. 7.
  toplumsal kesimleri birbirine düşmanca bakmasını "milli güvenlik prensibi" olarak benimsemiş devletin, kimseye güven olmaz diye tedbiri elden bırakmadığı protokol:
  (bkz: http://www.radikal.com.tr...hp?ek=r2&haberno=6648)
  ... jose dolores
 8. 8.
  (bkz: emniyet)
  (bkz: asayiş)
  (bkz: yardımlaşma)
  ... kuzenix
 9. 9.
  emniyet güçleri ve jandarmanın bir sivil ayaklanma vb. gibi bir toplumsal olayda yetersiz kalması durumunda bağlı bulunduğu garnizonda gerekli müdahaleyi yapacak birliklerdir. bildiğim kadarıyla 97 sivas olayları sonrasında kurulmuş ya da işler hale getirilmiştir.

  amacı sivil grup içerisindeki provakatörleri tespit edip, yakalayıp arkada hazır bekleyen kolluk kuvvetlerine teslim etmektir. emir verilmediği müddetçe ateş etmezler. genelde bir ya da iki keskin nişancıları olur. karşı tarafta silahlı kişiler var ise bölük gruba karşı pozisyon almışken telsizle gözcülerin (genelde komutan) verdiği hedefleri indirirler.

  genel olarak caydırıcı bir etkiye sahip olan emasya bölükleri eğer sağlam bir duruş sergilerlerse olaya müdahale etmelerine gerek bile kalmaz. eylem yaparken önünüzde dizilen g3 piyade tüfekli, kalkanlı, aynı anda üzerinize doğru hareket eden bir kitle emin olun sizi korkutacaktır.

  eğer edok denetlemesi geçiriyorsanız hiçte öyle yan gelip yatma yeri değildir. 3 saat esas duruşta (g3, şarjör dolu hücum yeleği, çelik başlık ile) kırmızı apoletli bir albayın sizi denetlemesini beklersiniz. denetleme geçireceğiniz için 1960 model man marka askeri kamyonun arkasından (ki 2 metre yüksekliğinde) tam teçhizat olarak betona atlamak, sürekli tam teçhizat sıçrama yapmak, tatbikat yapmak gibi hazırlıkları vardır.

  komutları (yanlış hatırlamıyorsam):

  bölük kama düzeni 3. takım genel destek.
  bölük kama düzeni 3. takım yakın destek.
  bölük kama düzeni 3. takım yanlara destek.
  bölük hat düzeni 3. takım genel destek.
  bölük hat düzeni 3. takım yakın destek.
  bölük hat düzeni 3. takım yanlara destek. * *
  2 ... kayrahan
 10. 10.
  açılımı emniyet asayiş ve yardımlaşma dır. amacı, herhangi bir olağanüstü hal durumunda devlet kurumları arasındaki bağın kopmamasını sağlamak, olağanüstü halin nedeni ne ise, ona yönelik çözümler geliştirmektir. tabi bu çözümler asker odaklı olacaktır. bir ordunun yönetime el koymasıdır.
  ... cavit