bugün

lise yıllarından akılda kalan bir güzel ders.* öyle bir ders ki içeriği öğrencini hayal gücü ile doğru orantılı olarak doldurulabilmektedir.
güzel hissettiren bir feridun düzağaç şarkısı
akıllı öğrencilerin en cok sevdiği derstir. (bkz: Müfredata girmesi gereken dersler)
ders anlatanın olmadıgı dinleyenin de olamayacagı derstir.
çağlar boyu en bi sevilen ders olma özelliğini yitirmeyen derstir.
neşe kaynağıdır.
en sevilen ders.
sevgili insan feridun düzagacın sevimli melodisi olan ama acıtan şarkılarından. sözlerinide yazalım tam olsun.

Ben bir zaman kaybıyım, beni boş ver hocam
Düşlerimden geçenleri kitaplarda bulamayacağım
Hangi deniz nereye dökülüyor bana ne,
Ben içimde boğulurken...
Hala aşkın olduğu bir yer varsa söyle; dokunulmazsam öleceğim

Şu hayat bilgisi ne ağır dersmiş hocam
Düşündüm, kararlıyım;
Ben adam olamayacağım
Madem her şey basit bir formül, Mutluluğu söylesin kimya

Benim kimyam feci halde bozuldu;
Anlamsız geliyor bana dünya

Kendimi kendimden çıkartsam sıfır kalmaz
Bu matematik bizi kandırıyor hocam
Elde var sorular... gözyaşları... boş umutlar..
Hesaplar tutmaz..
Tutmaz hocam.
evet efendim, az sonra bu baslik altinda oyle bir vak'a inceleyecegiz ki hepimiz yer yer kufredicek,yer yer hayiflanicak ama en cok ta o gecmis yillara neden bir gidim ozlem duyulmadiginin cevabini bulmanin ic huzurunu yasayacagiz.

evet. simdi oyle ya da boyle hepimiz hayatimizin onemli bir bolumunu egitim sektorune * vakfetmis bulunuyoruz.. icinde bulundugumuz sistem, organizmaları * kategorize etmeye pek merakli oldugundan bir cogumuz bu sureci ogrenci sifatıyla gecirdik, geciriyoruz. eger olaya bir ogrencinin gozunden bakip, ogrenci psikolojisiyle yaklasirsak bu surece, ogrencilerin cok kucuk seylerden mutlu olabildiklerini gozlemliyoruz. mesela; sozluye kalkilip etrafa garip ve umarsiz bakislar atarken size yardim eli uzatan insanlardan birisinin de platonik askiniz oldugunu gormek muazzam bir deneyimdir. ayni hazzi kantinde yanlislikla 5 milyonun ustu yerine 10 milyon ustu alan ogrencide de gorebiliyoruz.

yine de kabul edilmelidir ki ogrencinin hayatindaki en guzel olay, en guzel ders bos derstir. bos ders ögrencinin hayatinda siradan bir 45 dakikadan cok daha önemlidir. bu 45 dakika icinde ne bileyim bi potalara gidersin basketbol oynarsiniz, olmadi gidersiniz cadira masa tenisi oynarsiniz, hic olmadı koruluga gider muhabbet eder *, bir sekilde gunun en verimli dakikalarını o bos ders suresi icinde gecirirsiniz.

sonucta bir insan hayatinda en buyuk ozlemini, beklentisini, bos derse duyar. bos dersi bu kadar ozel yapan bir diger unsur da surprizli olmasidir. kankayla kavga etmissin, teneffusler artik yalniz ve keyifsiz gecmektedir. ders zili calar birazdan ders baslayacaktir. sanki her zaman yaptigin bir seymis gibi, bir aliskanlikmis gibi defterini kitabini cikartir koyarsin siraya ve beklersin hocanin gelmesini. geri kalan 29 kisi kendi alemindedir, goz ucuyla kankayi kesersin, gulup eglenmeye devam ediyordur, hayatindan gayet memnundur. icin daha da bi sikilir artik tek umidin dersin bos olmasi ve biraz yalniz kalabilmektir. dersin ilk 3 dakikasi gecmistir ve dersin bos oldugunun resmiyet kazanmasina 7 dakika kalmistir. gidersin arkadaslarin yanina ve bir umut sorarsin 'ders bos mu' diye, kil mi kil arkadasindan gelen cevap bellidir: ''abi moralini bozmak gibi olmasin da, x hocayi gormusler.''...

aman tanrimm... hayatimda duymaktan nefret ettigim uc cümle daha var. * ama onlari baska baslikta inceleyecegiz. bu aralarindaki en igrenc cümle olmakla kalmayip sahsi degerlendirmeme göre turkcedeki en igrenc cümleler listesinde de zirveye oynar. hayir merak ettigim seylerden birisi de insanlar kendi aralarinda 'sen x hocayi gordun mu', 'olum y hoca okulda mi lan', 'aaa z hocayi gordum, t hocayla konusuyolardi' gibi muhabbetler edip etmedikleri.*

sonuc olarak, ne x hoca gelmemezlik yapar, ne siz o bos derste platonik askiniza acilma firsati bulabilirsiniz, ne yildirim demiroren istifa eder * ne de hayat bayram olur. hayaller bir sonraki potansiyel bors derse kayar...
en kral ders.
üniversitede olanı kesinlikle lisede olanının yerini tutmuyor. bu böyle biline. gerçi ne tutuyor ki boş ders tutsun.
bu aralar facebook ta oldukça fazla ilgi çeken ve hayran sayısı gittikçe artan sayfadır.
şarkısı olan derstir.
derslerin en zevkli olanıdır.yazılısı olmadığı için tercih sebebidir.
feridun düzağaç'a ait parçadır...

Ben bir zaman kaybıyım, beni boşver hocam!
Düşlerimden geçenleri kitaplarda bulamıcam
Hangi deniz nereye dökülüyor bana ne
Ben içimde boğulurken
Hala aşkın olduğu yer varsa söyle; dokunulmazsam ölücem

Elde var sorular... gözyaşları... boş umutlar
Hesaplar tutmaz
Tutmaz hocam!

Şu hayat bilgisi ne ağır dersmiş hocam
Düşündüm, kararlıyım;
Ben adam olamıcam!
Madem her şey basit bi formül
Mutluluğu söylesin bakalım neymiş kimya!
Benim kimyam feci halde bozuldu;
Anlamsız geliyor bana dünya

Elde var sorular... gözyaşları... boş umutlar
Hesaplar tutmaz
Tutmaz hocam!
ortam varsa en güzel derse yalnız kaldıysan bitmek bitmeyen ders.
öğrencilerin gün içerisinde tatil yaşayabildikleri derstir.
okulda eğlenilen tek ders.
(bkz: kapıyı cekin gidin)
burada boş olan şey dersin içeriği değil, sınıfın içindeki öğretmen yokluğudur.
lise öğrencilerinin okula gitmek için tek nedenleridir.bir umut okula gidilir boş ders olduğu zmnda okul alt üst edilir.
playstation için yapılmış uygulama dersidir.
gerçekten boş olduğu teyit edilmesi gereken derstir. zira gerçekten boş olmayan fakat boş sanılan bir ders öğrencinin zihin dünyasında derin yaralar açabilmektedir. beyler ders düştü cümlesi, koridorda hızlı adamlarla sınıfa doğru ilerleyen öğretmen tarafından baltalanmasın efendim.
lisedeyken en sevilen derstir. üniversitede can sıkabilir. en nihayetinde mezun olduğunuzda bütün derslerin zaten boş olduğunu anlarsınız.
* *
Özellikle lisede boş derste top oynama izni alan öğrencilerin zaman kısıtlaması, teneffüs zilinin çalması hasebiyle alelacele bahçeye çıkıp, adam alımını tamamlamalarının ardından maça başlamalarındaki şevki görülmeye değer.