1. 1.
  güzel izmir'e yakıştırılan benzetmelerden sadece bir tanesi*
  5 ... ozz le grand
 2. 2.
  insanlar birbirine hala selam verdiğinden, özgür düşünce kaybolmadığından, kızlarının güzelliğinden ve en önemlisi medeniyetin sürekli ilerleyişinden dolayı diğer şehirler arasında ön plana çıkan, parıldayan izmir' in hakettiği sıfattır.
  1 -1 ... legend of the stranger
 3. 3.
  izmir
  ... baz
 4. 4.
  palmiye agaclarinin kavak sananilan izmir sehrinin kiyalarinda yakalanmis olan bir deniz anasinin icerisinden cikartilan inci tanesidir...
  ... kultursuz dinazor
 5. 5.
  egenin degil türkiyenin incisi...
  ... italian83
 6. 6.
  izmir'in kavakları**
  ... leggare
 7. 7.
  ege'deki her şehir kendinin egenin incisi olduğunu iddia ettiği için ege inci bir kolyedir. türkiyenin incisidir ege. türkiye de avrupanın incisidir. avrupa da dünyanın incisidir. dünyada samanyolu sisteminin incisidir. böyle gider.
  2 ... nickaraduraga kertenkelesi
 8. 8.
  boğma rakısı, kendine has konuşması ve insanların sıcak olması.
  ... momotinia
 9. 9.
  (bkz: egenin efesi götten alır nefesi)
  1 -3 ... pietro pacciani
 10. 10.
  Ege'nin incisi izmir değildir. Belki eskiden kalma bir ünvan olabilir. Ama şimdi değil. Ege'de öyle şirin, öyle güzel , natürel, cennet gibi yerler var ki... izmir, yakın gecekonduları, yeşilliksizliği ve kirli denizi ve suları ile öyle kötü görünüyor ki... Bir de çok ihmal edilmiş izmir. Karadeniz'den izmir'e ilk geldiğimde şaşırmıştım. izmir bu mudur diye? Ama sahil ilçeleri gerçekten güzel. Oralar inciliği hak ediyor ama izmir şehri değil.
  1 -2 ... ruzgarlibayirdakibarokcicegi