biricik jön ümüz, bir zamanlar kizlarin hasta oldugu oyuncu..*
(bkz: edison) *
bir yeşilçam efanesi natır nolamaz akımının öncülerinden .
eski ANAP Istanbul milletvekili, yeşilçam'ın yakışıklı aktörü.
gerek zekasıyla gerek eğitimiyle ve mütevaziliğiyle çoğumuzun gönlünde özel bir yeri olan başarılı ve yakışıklı aktörümüz.
bu nazik beyefendi papağanına müthiş küfürler öğretmişti bir zamanlar...
kendisi alman lisesi mezunlarındandır. bir dönem kültür bakanlığı da yapmıştır.
türkan şoray'a en anlamsız bakan aktörlerden biri. doktor olduğu söylenmektedir.
22.11.1940'ta istanbul da doğan ,Sinemaya ses dergisinin açtığı yarışmayla giren ve istanbul milletvekiliği yapmış olan aktör.
sinemaya bir ses yarışması ile giren yakışıklı yeşilçam oyuncusu.
"nayır,nolomaz!" repliğini sıklıkla kullanan efsanevi yeşilçam oyuncusu.
uzman biyolog, sinema sanatçısı, öğretim üyesi, politikacıdır.

1981 norveç oslo-trondheim üniversiteleri biyoloji, deniz biyolojisi ve çevre bilimleri, 1985-2000 marmara üni.de çevre dersleri vermiştir. 1991-93 istanbul il çevre müdürlüğü ve çevre bakanı danışmanlığı yapmıştır. 2004'ten bu yana bahçeşehir üni.de çevre ve ekoloji dersleri vermektedir. 2006'da okan üni.de de öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. kariyeri boyunca avustralya ve almanya dahil yurt dışında iki bini aşkın konferans vermiştir. çevre, sanat ve kültür alanında yayımlanan sayısız bilimsel makale ve araştırma yazısı vardır. yurt içi ve yurt dışından sanat, siyaset ve akademi dallarında sekiz yüzü aşkın plaket ve ödül almıştır.

17-18-19 mayıs 2008 tarihlerinde gerçekleşmiş 3. ulusal genç mimarlar buluşmasında yapılan mimarlık ve teknoloji sempozyumunda "teknoloji ve ekolojik sorunlar/çözümler" konulu tematik sunuşu yapmıştır. hep ayakta olup belli bir metne bağlı kalmaksızın herkesin tek tek gözlerinin içine bakarak kendisini son derece dinleten, asla uyutmayan bir tarzda konuşma yapmıştır.

67,5 yaşında olduğunu söylemiştir. ama hala taş gibidir.
aslen yahudi kökenlidir.
Eve boya yapmaya gelen boyacı amcamla polemiğe girmeme neden olan, boyacı amcamızın ampulü bulduğunu zannettiği (edison dan bahsediyor) Türk sinamasına bir dönem emek vermiş daha sonra milletvekilliği yapmış bir vatandasımızdır.
chp ye katılan eski anap milletvekili.
kaktüs koleksiyonerliği yapan deniz biyoloğu, aktör, çevreci insan. kendisinin büyükadadaki evinde sergilediği kaktüs koleksiyonu dünya üzerindeki kaktüs koleksiyonları arasında ilk beşte gösterilmektedir.
başlığın üçüncü entrysini görünce garip bir mutluluk hissettim. evet yalnız değildim ve sanırım her zaman benim gibi düşünmüş olan insanların varlığı ile ihya olacaktım.

ben küçükken bu adamı edison sanardım. baya baya şaşırırdım hatta buna. "adam hem ampülü bulmuş hem de filmlerde oyunuyo, vay be" derdim. çocuklukta böyle düşünceler dillendirilmediğinden uzun yıllar bu böyle devam etti. hatta bir ara, bir filmde arka planda sokak lambalarının sıralandığı caddede bir kadınla konuşa konuşa giderlerken içimden hınzırca " çakal ya şuna bak! bi de ampülü buldum karizması yapıyo kadına..." diye düşündüğümü ise hayal meyal hatırlıyorum.
bahçeşehir üniversitesi'nde ders vermektedir. çevrecidir kendisi. dersine girse de girmese de, fırsat buldukça öğrencilerle sohbet eder. saygı duyulası adamdır..
erkeklerin örnek alması gereken usta oyuncu...
asil duruşu, mütevcazi tipi yeşilçamın vazgeçilmez ismi.
küçükken ampulü bulan kişi sandığım yeşilçam aktörü. sonra öğrendim ki birçok kişi böyle sanıyormuş. adam film çevirir, ne anlasın ampulden di mi?

(bkz: edison)
12 eylül referandumunda evet oyu vereceğini açıklamış ve ''anayasa paketini okuyan 'hayır' diyemez'' şeklinde bir demeç vermiştir.
adını edi sun sandığım adam. *
kendisini kanalda görmüşdüm. hatta onun kamerasında ben vardım. çok efendi kibar bir beyefendi. *
belirli bir yaştan sonra kendini çiçeğe, böcüğe, havaya, suya vs.'ye adamış bir dönem milletvekilliği yapmış eski romantit türk filmlerinin jönü.