1. 1.
  hayatının büyük çoğunluğunu hz muhammede muhalif olmakla geçirmiş, münafıklık konusunda boyut atlayan, ömrünün son demlerinde müslümanlığı seçse bile insanların gözünde değer bulamayan kişi.
  3 -2 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  islamiyetin baş düşmanları arasında gösterilebilir.halk tarafından kabullenilmemesi
  için elinden geleni ardına koymamıştır.cebren ve hileylen hz.muhammed i yok etmeye
  çalışmıştır.

  ayrıca bazı sözlük yazarlarının da büyük büyük büyük.....dedesidir.
  5 -5 ... bozukparatamircisi
 3. 3.
  mekke'deki ekonomik-siyasi gücü elinden gitmesin diye putları kendisine siper edip hazreti muhammed'e aslında hazreti muhammed'in temsil ettiği haşimoğulları'na karşı çıkmış, mekke fethediliken canından olmamak için sözde müslümanlığı kabul etmiş. hazreti ali ve evlatlarının katillerinin babası.

  ali imran suresinin bir ayetinde müfessirlerin çoğuna göre şeytan olarak tarif edilen kişidir.

  netice itibariyle allah'ın elçisine karşı verdiği iktidar savaşında münafıklığı ile başarılı olabilmiş, hz.muhammed öldükten sonra iktidarı emevi ailesine oğlu muaviye eliyle geçirtebilmiştir. muaviye denen zalimin ilk işi hz.ali ve evladı hz.hasan'ı yok ettirmek olmuş, muaviye'nin oğlu yezit ise ilk iş olarak hz.ali'nin oğlu, allah'ın elçisinin torunu hz.hüseyin'i katletmek olmuştur. islam dini ebu süfyan denen kafirin soyu tarafından bir münafıklık dini haline dönüştürülmüş ve saltanat aracı haline getirilmiştir.

  yani madem ki iktidarımızın gücü putlardı ve muhammed putları yıktı. öyleyse biz de muhammed'in dinini iktidarımızın aracı yapa

  bir takım gerici cahil, kuran'ın şeytan olarak nitelediği bu ebu süfyan ve hatta hz. ali katili oğlu için hazret ünvanını layık görürler ki şaşarım onların akl-ı perişanına.

  allah ve lanet edebilen her varlık ebu süfyan'a lanet etsin.
  -1 ... volkan2386
 4. 4.
  bildiğin politikacı. yeni çıkan dine karşı ata inancını muhafaza etmeye çalışmış; devrimin geldiğini görünce çark etmiş; nihayetinde kısa bir dönem haricinde devlet yönetiminin soyunda kalmasını temin etmiştir.
  1 ... prisoner in dilemma
 5. 5.
  entryde dikkat çeken şey, kişiler 'O insanları' değerlendirirken kendi dönemine göre, yani günümüz dünyasına göre değerlendiriyorlar, bir kere kendi eksikliklerini görmüş ve dönebilmiş bir Yüce Sahabe için bu laflar sarfedilmez. hem islamda hüsn-ü zan esastır tamam mı yani iyi düşünmek, kişi ya da olay hakkında iyi düşünmek, politikacı diyenler de kalbini yarıp içine bakmadı

  muhiyiddin arabi hazretleri bu konuda; hasan basri gibi peygamberlerle manevi alemde görüşen bir büyüğün bile en az tanınan ya da en az 1 kere peygamber efendimiz(sav)i görmüş birisinin yani tabiri caizse fazla bilinmeyen bir sahabenin, ya da müslümanlarca yaptığı davranışlardan dolayı hoş karşılanmayan (hz vahşi) bir sahabinin atının burnundaki bir toz olacağını ifade eder.

  bu durumda ebu süfyan hazretleri;ki onun oğulları islam devletinin (emeviler) ve islamın en geniş sınırlara ulaşmasına vesile olmuşlardır. endülüse kadar...

  günümüzde apaçık gerçeği görerek hala gözünü yuman birtakım insanlarla kıyaslamam bile. politikacı vs.. ayıp bunlar.

  hz. ebu süfyan ile torunu yezidin (ki hiç sevilmeyen birisidir) ne alakası var? burada kişiyi konuşuyoruz. olgun bir müslüman sahabiye laf atma cüretini göstermemeli...

  yazarken rica ederim dikkatli olalım... saygılar
  3 -3 ... thebountyhunter
 6. 6.
  ehl-i sünnet inancına göre sahabe olmasından dolayı, sahabe olmayan bütün islam alimlerinden daha üstün bir seviyede olan kişidir.
  ... mellonnim
 7. 7.
  emevi devletinin kurucusu muaviye nin babasi.
  peygamberimizin kayinpederi de olur kendisi. (habibe nin babasidir)
  ebu süfyan, müslüman olmadan önce mekke ordularının komutanıydı ama kötülerin tarafındaydı.
  hz muhammed ile savaştı.
  taif gazasında bir gözü kör oldu. peygamber, - bir gözünü geri verdirmemi ister misin - (oyle rivayet ediliyor) diye sordu. istemedi, cennete gitmeyi diledi.
  hind adli hanimefendi de süfyan beyefendinin karisidir. bu hind hanimefendiyi çağrı filmini izleyenler çok iyi hatırlayacaklardır: hani peygamberin amcası hz hamzanın kalbini söküp çıkartıp çiğ çiğ dişleyen kadın var ya, işte o hanimefendidir. yani 4 halifeden sonra ortaya çıkan ilk islam devletinin kurucusu muaviye, ebü süfyan ile hind in evlatlaridir, kaderin garip cilvesi olarak. bilmem hatirlatmam gerekir mi: muaviye, hz alinin kellesini de talep etmiş, oğluyla birlikte (yezid), hz alinin ve oğullarının (hasan ve hüseyin) katili olarak tarihe geçmiştir. 4 halife dönemi 632 ile 661 yillari arasinda yaşanmış, 661 ile 750 tarihleri arasında dünyaya islam adına hükmeden devlet, muaviyenin kurduğu emevi devleti olmuştur.
  1 -1 ... nevzatb
 8. 8.
  kimi sünni düdüklerinin hazret ilan ettigi, it'in kopugun babasi, islam düsmani ve gizli müsriktir.
  hz. ali ile savasan muaviye lanetinin babasi, hz. hamza'yi sehit ettiren hind karisinin kocasi, yezid denen ibne oglu ibnenin de dedesidir.
  yani kani bozuktur.
  1 ... kararti
 9. 9.
  (bkz: recep tayyip erdoğan) ın da (bkz: ebu süfyan) fıtratlı olduğu söylenebilir.hatta muaviyeci bir zihniyete sahip olan rte nin bu mekruh adamın kanından geldiği de düşünülebilir.
  2 -2 ... lahmike lahmi
 10. 10.
  mekkenin fethinde müslüman olan sahabe.
  ... cahitcamus