1. 1.
  ing; arka, kıç
  ... fatal
 2. 2.
  hz.hamza'nın karnını deştirip ciğerlerini ağzına alan lakin sonradan kocası ebu sufyan ile hak yoluna eren kadın.
  ayrıca muaviye'nin annesi , yezit itinin babaannesidir
  2 -1 ... sayincevizkabugu
 3. 3.
  mil mi 24 helikopterinin kısa adı.
  1 ... tu kaka bana
 4. 4.
  Hazret-i Hind iman ettikten sonra hemen evine gelip ne kadar heykel var ise, (Bu kadar zaman size aldanmışız) diyerek hepsini parçaladı. Hind in af ve imana kavuşması, başka kaçanlara cesaret verdi. Gelip af dilediler. Kabul buyuruldu. Hind böylece, çok kimsenin ölümden kurtulmasına ve imana gelmesine sebep olmakla bahtiyar oldu. Ebu Süfyan ile oğulları kuvvetli müslüman oldular. Resul-i ekrem, onları katiplikte kullandı. (Kısas-ı Enbiya)

  Hind binti Utbe, Kureyşin asilzadelerinden idi. islam da sebat ve hüsn-i hareket etti. Akıllı, ileriyi gören, idareci bir hanımdı. Yermük gazasında zevci Ebu Süfyan ile birlikte bulunup, müslümanları Rumlara karşı cihada teşvik ederdi.) (Kamusul-alam).

  Resulullaha iman eden herkesin kalbine Resulullahın sevgisi yerleşir. Ebu Süfyan ın zevcesi Hind, (Ya Resulallah! Mübarek yüzünüzü hiç sevmezdim. Şimdi ise, O güzel yüzün, bana her şeyden daha çok sevgilidir) demiştir
  ... getirmebenioraya
 5. 5.
  Hazret-i Hind (radıyallahü teâlâ anha), Peygamber efendimizin kayınvalidesidir. Resulullahın mübarek hanımlarından, müminlerin annesi Habibe validemizin ve onun kardeşi vahiy kâtibi Hazret-i Muaviye nin annesidir. Resulullahın kayınpederi Hazret-i Ebu Süfyanın da hanımıdır.

  Önce Mekke müşrikleri arasında yer alan Hind binti Utbe, Bedir savaşında Hazret-i Hamza tarafından öldürülen babasının intikamını almak üzere Uhud Savaşına katılıp müşrik askerlerine cesaret vermeye çalıştı. Hazret-i Hamza nın şehid edilmesine sebep oldu.

  Mekke'nin fethinde Müslüman oldu. Kadınlar adına Resulullah ile sözleşme yaptı. Hayır dua aldı. Yermük gazasında bulunup, islam ordusunu harbe teşvik etti. Akıllı, tedbirli ve görüşü sağlam bir kadın idi. Nitekim, imana gelip evindeki putları kırdıktan sonra, Resulullaha iki kuzu hediye göndermişti. Resulullahın da dua etmesi üzerine, Allahü teâlâ onun koyunlarına, o kadar bereket verdi ki, sayısı bilinmez oldu. Hazret-i Hind her zaman; "Bunlar, Resulullahın bereketidir" derdi.

  Hazret-i Hind, Peygamber efendimizin kayınvalidesi olmakla, mübarek kızı Habibe validemiz de müminlerin annesi olmakla şereflendi. Bir âyet-i kerime meali:
  (Resulullahın zevceleri müminlerin anneleridir.) [Ahzab 6]

  Resulullah ile akraba olmak şerefi çok büyüktür. imanlı olan her akrabası muhakkak Cennetliktir. Çünkü hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Allahü teâlâ bana söz verdi ki, kızlarını aldığım ve kızlarımı verdiğim aileler, Cennette benimle beraber olacaktır.)
  -1 ... getirmebenioraya
 6. 6.
  (Allahü teâlâ, beni insanların en asilzadesi olan Kureyş kabilesinden seçti ve bana onların arasından en iyilerini eshab [arkadaş] olarak ayırdı. Bunlardan birkaçını bana vezir olarak ve din-i islamı, insanlara bildirmekte, yardımcı olarak seçti. Bunlardan bazılarını da Eshar, [zevce, kayınpeder, kayınvalide, kayınbirader ve baldız gibi kadın tarafından akraba] olarak ayırdı. Bunlara sövenlere, iftira edenlere, Allahü teâlânın ve bütün meleklerin ve insanların laneti olsun! Allahü teâlâ, kıyamet günü, bunların farzlarını ve sünnetlerini kabul etmez.)

  (Eshabımı, zevcelerimi ve Ehl-i beytimi seven ve onlara dil uzatmayan, Cennette benimle beraber olur.)

  (Allahü teâlâ, bana eshab ve akraba olarak en iyileri seçti. Birçok kimse, eshabıma ve akrabama dil uzatır, kötülemeye çalışırlar. Böyle kimselerle oturmayın! Birlikte yiyip içmeyin, bunlardan kız alıp vermeyin.)

  (Benimle evlenen veya kız alıp verdiklerim, Cehenneme girmez.)

  (Esharımın [zevce tarafından olan hısımlarımın] Cennetlik olmasını istedim. Rabbim de bu isteğimi kesin olarak kabul etti.)

  Sırf bu hadis-i şerifler bile Hazret-i Ebu Süfyan ın ve Hazret-i Hind in Cennetlik olduğunu göstermektedir.

  Hiçbir müslümanı tevbe ettiği günahtan ayıplamak uygun olmadığı gibi, kâfirken tevbe edip iman edenlerin de önceki hallerinden dolayı onları ayıplamak, bu yüzden onlara leke sürmek, önceki hallerini bahis konusu etmek caiz değildir.

  Furkan suresinin, (Allah, kâfirken tevbe edip iman eden ve salih amel işleyenlerin seyyiatını hasenata [günahlarını sevaplara] çevirir. Allah çok affedici ve çok merhamet sahibidir) mealindeki 70. âyeti, Hazret-i Muaviye nin ve mübarek babası Hazret-i Ebu Süfyan ın ve iffetini, asaletini, Mekke nin fetih gününde Resulullahın huzurunda ispat eden Resulullahın kayınvalidesi Hazret-i Hind in tertemiz olduklarını ortaya koyan sarsılmaz bir vesikadır.
  ... getirmebenioraya
 7. 7.
  (bkz: hindistan)
  ... emilio santos olmemeliydi
 8. 8.
  (bkz: behind)
  ... kep telefonu
 9. 9.
  emevi devletinin kurucusu muaviye nin annesi.
  peygamberimizin kayinvalidesi de olur kendisi. (habibe nin annesidir.)
  kocası ebu süfyan, müslüman olmadan önce mekke ordularının komutanıydı ama kötülerin tarafındaydı.
  hz muhammed ile savaştı.
  bu hind hanimefendiyi çağrı filmini izleyenler çok iyi hatırlayacaklardır: hani peygamberin amcası hz hamzanın kalbini söküp çıkartıp çiğ çiğ dişleyen kadın var ya, işte o hanimefendidir. yani 4 halifeden sonra ortaya çıkan ilk islam devletinin kurucusu muaviye, ebü süfyan ile hind in evlatlaridir, kaderin garip cilvesi olarak. bilmem hatirlatmam gerekir mi: muaviye, hz alinin kellesini de talep etmiş, oğluyla birlikte (yezid), hz alinin ve oğullarının (hasan ve hüseyin) katili olarak tarihe geçmiştir. 4 halife dönemi 632 ile 661 yillari arasinda yaşanmış, 661 ile 750 tarihleri arasında dünyaya islam adına hükmeden devlet, muaviyenin kurduğu emevi devleti olmuştur.
  ... nevzatb
 10. 10.
  (bkz: irene papas)
  ... tatarkemal