bugün

gecmıste bıtırmekle seref duydugum normal ogrencılerın oldugu normal bir lisedir.
genelde meslek lisesin de okuyan öğrencilerin üniversiteyi kazanmak için son sene rağbet gosterdikleri liseler.
anadolu ve fen lisesini kazanamayan, meslek lisesine de gitmek istemeyen öğrencilerin gideceği lise türü.
avrupa ve amerika'da lise öğrencilerinin yüzde 70'i meslek liselerine, yüzde 30'u da düz liselere* giderken ve gelişmiş bir endüstri de bunu gerektirirken maalesef ülkemizde tam tersine; lise öğrencilerinin yüzde 70'i düz, yüzde 30'u meslek liselerini tercih ediyor. bu çarpık eğitim sistemi yüzünden 300.000 kadar üniversite diplomalı işsizimiz, belki bir kaç milyon düz lise diplomalı işsiz gencimiz ve diğer taraftan bir kaç milyon ara elemana ihtiyaç duyan bir sanayi sektörümüz mevcut.
(bkz: genel lise)
resmi adı genel lise olan, dürüst olmak gerekirse bir boka yaramayan lise türü. eğitim sistemimiz ölmüş, başımız sağolsun.

(bkz: 1 limon aldım sattım, 5 limon aldım, sattım 10 limon aldım)
(bkz: ticaret)
misyonu ilköğretimi birkaç yıl daha devam ettirip öğrencilerini üniversite kapılarına yığmak olan ve bunu başarıyla yerine getiren güzide eğitim kurumu.
en güzel kızları barındıran lise türüdür. kızları biraz salak ve boş beyinli olabilir orası başta tabi. ayrıca ne kadar it, uğursuz herif varsa onlar da düz liselerde barınmaktadır. ülkücü yuvası haline gelmiş iki okul çeşidinden birisidir. diğer ülkücü yuvası için:

(bkz: meslek lisesi)
ilköğretimden sonra anadolu liseleri,fen liseleri ve devlet parasız yatılı okullarının (yeni bir adı varsa özür şimdiden benim zamanımda böyle deniliyordu) sınavlarını kazanamayan öğrencilerin gitmek zorunda kaldığı ve türlü türlü fırlamalıklar öğrendiği lisedir.
bir de süper lisemiz vardır ki buna da kanımca ilköğretimde belirli bir diploma ortalaması gerekiyor. zaten böyle bir öğrenciden de pek ortalama falan beklenmediği için süper lise de tercih edilmiyor.
gelelim asıl soruna:
üniversiteye gittiğimde düz lise mezunları 200 kişilik anfide benimle beraber 10-15 kişi falandı. bu demek oluyor ki düz lise mezunları da üniversite kazanabiliyor. ancak eğitim sisteminin buralara gelmesiyle öğrencilerin bırakın üniversite okumayı liseye bile devamsızlıktan kalmamak için geldikleri görülürse son üniversiteli düz liseliler bizim jenerasyon olsa gerek.
hayalleri başarıyla paralel olan öğrencilerin gitmek istemediği yerdir.
düz lise mezunları kpss de atanmıyor
süper liseliler hava zaten
düz liseliler iş bulamıyor kpss de atanmıyor duz lıseyı kaldırsalar ya
-mezunu olmaktan gurur duyduğum lise türü.
-öğrenciliğin en kral hissedileceği okuldur.
-teknik liselerde, örneğin torna bölümü 30 kişilik sınıf, 30 uda erkek öğrenci. nadiren bir iki kız. gayet elizabete mahkum bi lise hayatı sürüyosunuz.ama düz lise öyle değil. istisnalar hariç her erkeğe en az bir iki kız düşmektedir. buda okula daha bi keyifle ve şevkle gitmenizi sağlayacaktır.
-anadolu ya da fen liselerindeki gibi seçme öğrenciler olmadığı için, ineklemek gibi bi derdiniz olmayacaktır. zayıf aldım diye kasmazsınız. kopya çekersiniz ve bu yüzden yadırganmazsınız.
-kolejlerdeki gibi sadece kalburüstü ailelerden oluşmadığı için her türden arkadaş sahibi olmanızı sağlayacaktır. arkadaşınızdan bir tost parası isterken sıkılıp daralmazsınız. yoksa paranız elbet size koltuk çıkacak birileri vardır düz liselerde.
-halkın tabanını oluşturan ailelerin çocuklarıyla birlikte okuduğunuz için her türlü puştluk, üçkağıt ve çakallığı lise çağında öğrenmiş olursunuz.
-üniversite kaygısı bi yere kadardır. çoğu zaman hayatınız üniversiteye bağlı değildir. mutlaka aklınıza okumadan da adam olunabileceği bir şekilde sokulmuştur. bir fen lisesi sınıfında üniversiteyi kazanamazsam ne yapacağım sorusu pek düşünülmez, fakat düz lisede bu alternatif hep kafaları meşgul eder.
-hayatı dolu dolu yaşarsınız. aşka, eğlenceye, derslere, arkadaşlığa, belaya kısacası hayatın içinde barındırdığı tüm güzelliklere ulaşmakta özgür bir ortamda okumuş olursunuz.
-düz lise, yaftalanmadan, komplekse girmeden, sınıflandırılmadan öğrencilik hayatının yaşanabileceği en kral okuldur.
-belki endoplazmik retikulumun ne olduğunu tam anlamıyla öğrenememiş olabilirsiniz ama daha mezun olmadan hayata herkesten bir adım önce başlamanızı sağladığı bi gerçektir.
gittikçe mezun olmanın yetersiz hale geldiği lise türü.
gittikçe mezun olmanın yetersiz hale geldiği lise türü.
iyi çalıskan insanlarla arkadaslık yapılması gerekirken, çok kızla cıkan, esrar içen, sigara kullanan uyusturucu kullanan, insanların örnek alındıgı yerdir düz lise.
çok iyi olanlarıda vardır öyle haraç çekenlerle filan da dolu değildir düz lisedede üniverste kazanılabilir ayrıca kötü bir anadolu lisesinden çok daha iyidir.
2013 yılında kaldırılması beklenen lise türü.
düz insan olmayanların cehennemi...
hakaret gibi bir tanımlama. eğitimde eşitlik olmayan türkiye'deki okul türlerinden birisi.

devlet, kendi eli ile ayrımcılık yapmaktadır öğrencilerine, sınavla. devlet bütün okulları aynı kalite düzeyine getirmelidir, öğrencilerin iyi okula girebilmek için 13 14 yaşında sürünmeleri kadar saçma bir durum olamaz. iki tür okul olur, devlet okulu ve özel okullar. özel okulların hepsi, kendi kriterlerine göre öğrenci seçmeli, devlet okulları ise kim nerede oturuyorsa o bölgedeki okullara yerleştirmeli öğrencileri. devletin kendi eliyle sınav yapıp çocukları kategorilendirmesi rezalet bir sistemdir. sebebi ise kaliteli eğitim öğretim kurumları oluşturamaması tabii.
çoğu kişi ilk girişte tereddüt eder nası acaba eğitimi die.bende etmiştim.benim okulumunda eğitimi çokta iyi değildi.ama sonucunda ben elektrik mühendisliği kazandım.insan kendine inanınca yapıyo.
(bkz: akademik lise)
kendimce "mevlana lisesi" diye tanımladığım okullardır. "ne olursan ol yine gel" felsefesi üzerine inşa edilmişlerdir.
yarın beni milli eğitim bakanı yapsalar direkt kapatacağım okullardır. eğitim namına hiçbir şey yapılmamaktadır çünkü. belirteyim: haşim paşa gibi öğrencileri kapatmıyorum, okulları kapatıyorum.
ygs lys taban puan kitapçığına, içinizden bir sayı sayıp parmağınızın rast geldiği üniversiteyi kazanma oyunu oynadığımız lisedir.
(#13628405) yaşandığı lisedir.
Adını nezaman duysam aklıma hep tehlikeli insanları barındıran eğitim kurumu olarak gelir. kaybedecek birşeyleri yoktur onun için akıllarına ne eserse onu yaparlar tecavüz, uyuşturucu, adam bıçaklama okul önlerini kesme say say bitmez.