bugün

her bir zerreyi yoktan var edene yakarış.

allah'ım. yolumuzu ve yönümüzü şaşırtma. kalplerimizi doğruluktan, haktan ve hakikatten ayırma. amin.
Yaradana yapılan yakarış.
selam ve dua ile.
Allahım gerçekten içten içe derinlerde içi yanan kalbi sızlayan kullarına ansızın bir mutluluk ver. Lütfen.
dua, herşeyden önce insanın vicdanının sesidir.

iyi şeyler için dua edenlerle, kötü şeyler için dua edenleri iyi insanlar ve kötü insanlar olarak sınıflandırabiliriz.

eğer dualara şahit oluyorsanız bilin ki, insanların kalplerine de şehadet ediyorsunuzdur.
Duanız olmasaydı allah size nye değer versin sorusuna anlam katandır bu arada deminki yazdığım allahın kendi sözüdür ayet yani.
-dua'm kabul olmuyor, neden?
-kabul olmadığını nerden biliyorsun?
-istediklerim olmuyor, ondan.
-allah sana "dua et istediğini vereyim" dedi mi?
-demedi mi?
-demedi..!
-peki ne dedi?
-dedi ki "sen dua et. Ben senin için en hayırlısı neyse onu senin için en hayırlı zamanda vereceğim.
oh satan... dear father... bless us with your sin.

amen.
Taleplerimiz için Allah'a yapılan müracaat. Sıfır bürokrasi.
sezen aksu şarkısı.
Dua ediyorum dersen, allah kabul etsin derler.
Allah ile konuşuyorum dersen, deli derler.

Halbuki hiçbir fark yok. Millet olarak terimlere çok takıyoruz.
görsel
6 7 senedir 1 kez dahi bile etmediğimdir.
bor boka yaramayan hede.
Zikir ve ibadet olarak yapılmaktadır.Kalpten, içten, inanarak ve samimiyetle yapılanı makbuldür. Dua, ibadetin özüdür.
dua rabbimize edilir. Yaradana yakarıştır dua. En çok aciz ve dertliyken dua ederiz. şuan eger dua etmiyorsanız ve ben müslümanım diyorsaniz heralde derdiniz yok. bi abdest alin secdeye gidin şükredin halinize dostum. Allahım bu halime şükürler olsun diyin.
Açılmaz dediğiniz kapıları açan anahtar.
çoğu insanın nasıl yapması gerektiğini bilmediği kavram.
Camilerden okunan bu dua darbede, sünnette ve şimdi de virüs için okunuyor ama yerine ulaşıyor mu, sanki boşlukta kayboluyor gibime geliyor. Belkide yeterince inancım olmadığındandır. Hiç namaz kılmadım 35 yaşım, dua birtek kuluvallahi biliyorum galba ihlas suresiymiş. En fazla 70 kere falan okumuşumdur. Keşke yaratıcının duaları duyduğundan emin olabilsek, inanç işte. Hiçbir zaman inanmadım yeterince. Deistim. Bilmiyorum, belkide duyuyordur ama bana hiç inandırıcı gelmiyor. Ve sanırım hiçbir zamanda gelmeyecek.
http://kapkaramazov.blogspot.com/2020/07/dua.html
ilahi yardım için istekte bulunmak.
görsel
ibadetin özüdür. Yaratıcıdan isteklerde bulunmadır bazen kendine dair bazen sevdiklerin için bazen de hiç tanımadığın kardeşlerin için bir el açma, iç dökme, Rabb ile dertleşme seansıdır. Rahatlamadır, çoğu zaman gözyaşlarıyla birlikte bir arınma, temizlenme operasyonudur. Acziyetin itirafı, teslimiyetin göstergesidir. Kimi zaman sığınmak kimi zaman dilemektir. Güvenmektir velhasıl, o verir muhakkak diyebilmektir bazen istenilenin birebir aynısını çoğu zaman ise çok daha hayırlısını vereceğini bilip sabretmektir.
Meselâ, birisi kendine bir erkek evlât ister. Cenâb-ı Hak, Hazret-i Meryem gibi bir kız evlâdını veriyor. "Duası kabul olunmadı" denilmez. "Daha evlâ bir surette kabul edildi" denilir.

Hem bazen kendi dünyasının saadeti için dua eder. Duası âhiret için kabul olunur. "Duası reddedildi" denilmez. Belki, "Daha enfâ bir surette kabul edildi" denilir, ve hâkezâ...

“Madem Cenâb-ı Hak Hakîmdir. Biz ondan isteriz, o da bize cevap verir. Fakat hikmetine göre bizimle muamele eder.

Hasta, tabibin hikmetini itham etmemeli. Hasta bal ister; tabib-i hâzık, sıtması için sulfato verir. 'Tabip beni dinlemedi.' denilmez. Belki âh ü fizârını dinledi, işitti, cevap da verdi, maksudun iyisini yerine getirdi.”

Duanın en güzel, en lâtîf, en leziz, en hazır meyvesi, neticesi şudur ki: Dua eden adam bilir ki, birisi var ki onun sesini dinler, derdine derman yetiştirir, ona merhamet eder.

Onun kudret eli herşeye yetişir. Bu büyük dünya hanında o yalnız değil; bir kerîm zat var, ona bakar, ünsiyet verir.

Mektubat Kitabı 291. sayfa / Risale-i Nur
Evrenin sinir sinyallerini yayma şekli..