bugün

görsel

yarın recep ayının ilk günü.
sözlük bitmiş, alooo zall uyuma!
Şu âlemde mü’minin mü’mine karşı en büyük yardımı dua iledir.

-Barla Lahikası, Said Nursi
insanların kaderlerine bile tesir eden güç.
Ben dualar ettiğimde dualar genelde kabul olmaktadır. Mesela ben eskiden otobüste inşallah eniştemin arabasını görürüm demiştim ve görmüştüm. Sınavlarda başarılı olabiliyordum. Otobüs hemen gelebiliyordu. Ama bazen duayı biraz samimiyetsiz söylersem gelmeye biliyordu da. Bir keresinde zina yapmak kötü bir şey ama Allah'ım dayanamıyorum gibisinden dua etmiştim ve adam görmüştüm, üstüne yatmıştım.
izel'in 99'da çıkardığı bir küçük aşk albümünün en güzel şarkısı. Tekno gibi ama değil, pop ama çok mistik. 90'lar popun en underrated şarkılarından biri. Üff... Neler yapmışlar ya.
Hakiki manası istediklerini kendisine hiç vermeyecek bile olsa herşeyin yaratıcısından beklemek; kulluğu sadece hissetmek değil fiiliyata da dökmektir.

Evet bu, ihtiyacımız olanı ondan istemektir ama Esas olan Allahın istediğini vermesi değil bilinçli olarak ondan, yani herşeyin sahibi ve dilediği gibi tasarruf eden sahibimizden dilemektir.

Ama genelde zamanı geldiğinde Allah'tan beklenen tüm dilekler kabul olunur.
Deist olsam da; tanrıya ellerimi açıp birşeyler umma, isteme durumumdur. Ama müslüman iken de pek bı işe yaradığını görmedim.
Allahtan ne istedimse verdi çok şükür, istemedende veriyor hamdolsun.
inançla ilgili, yardım isteme ritüeli.

Bilinmezliğe, güce ihtiyaç duyuyoruz çoğu kez, beklentilerimiz, hayallerimiz, dileklerimiz hatta korku ve kaygılarımız için sarılıveriyoruz o bilinmez ama umut yükleyen güce.
Ruha iyi geldiği kesin.
işi özü şudur... (müslümanlık değil)
tanrı insanların özgür iradesine karışmama konusunda hassastır. bir kaderimiz yoktur çünkü ve özgür iradeli yaratıldık sonucu ne olursa olsun.

dua ettiğinizde... tanrıya gönüllü bir şekilde "hayatınıza müdahele hakkı" tanırsınız. bir cevap hakkı.
duanızı duyup "karşılık vermemesi" bile aslında bir "cevap"tır... bir karşılıktır.

kutsal kitapın tanrısını "Rab" kabul etmemiş olsanız dahi, herkesin yaratıcısı olduğundan... dua edin.
Duanın kabul olmama sebepleri;
-Kişinin hayrına olmaması
"insan şerri de hayrı istediği gibi ister. insan pek acelecidir."
-Dua da samimi olunmaması, istenilen şeyin haram şeylerden olması, gerçekleşmesi için zamanının olması. Allah ile irtibatın zayıf olması, günahlarda ısrarcı olmak.
duanın kabul olmama sebepleri;

- allah diye bir şeyin olmaması.
- allah var olma fakat herkese cevap verecek kadar güce sahip olmaması
- dünyadaki yaşamın uzaylıların bir deneyi olması
görsel
müminin en güçlü silahı.
görsel
buraya bir anlaşma yaparak geldik. fizik yasalarına uyacağımıza, güçlerimizin bir bölümünü bir süreliğine askıya almaya söz verdik. ama bir yanımız gerçek evimizdeki, gerçek vatanımızdaki halini hatırlıyor ve o gücü kullanmak istiyor. mistisizme, kehanet yöntemlerine, telepati, dua gibi şeylere duyduğumuz ilginin nedeni bu. işe yarayacağını hissediyoruz. daha doğrusu eminiz. öyle de olmalıyız. aksini iddia edenlere sadece gülüyorum. dua enerji, niyet adı her neyse yüzde yüz gerçek.
müminin en kuvvetli silahı.
görsel
"insanoğlunun duaları hep mucizeler içindir. her türlü dua aslında şuna indirgenebilir: yüce tanrım, lütfen iki kere ikinin dört etmemesini sağla..."
görsel
görsel
"Dua, müminin silahı, dinin direği, göklerin ve yerin nurudur." (Hakim, Müstedrek, I/492)
Sıkıntı için şu duayı okuyun: La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim.) [Müslim]
sürekli etmeye çalıştığımdır.