bugün

yaratıcıdan isteklerde bulunmak için el açmak, yakarmak, istemek.
ingilizce de pray kelimesi dua etmek anlamındadır..
an itibari ile sözlüğün sol framesindeki başlık isimleri:
(bkz: allah gostermesin)
(bkz: allah tuttugunu altin etsin)
(bkz: sen beni guldurdun allah ta seni guldursun)
insanlardaki sığınma isteğinden ileri gelir.
inanmayan insanları bile bazen "lütfen şöyle olsun, lütfen" şeklinde söylendiğine şahit oluruz bu da bir dua etmedir.
rahatlatır.
ellerini açmalısın ama sonra parmaklarını iyice bitiştirmelisin sımsıkı.
gözlerini kapamalısın, gözünün önünde olmasını istedigin şey olmalı ve sen onu defalarca dilemelisin canıgönülden defalarca ara vermeden.
sonra yüzüne götürmelisin ellerini, koklamalısın derin derin ve gözlerini açmalısın.

şimdi bak içine ışık girmiş, ayırma gözlerini ondan. bu yüzündeki tebessüm en büyük amin.
insanı maddi ve manevi sıkıntılardan kurtarır. bütün peygamberlerin tek silahı dua etmektir ve bizimde yapmamız gereken en önemli maneviyatlardan biridir.

peygamber efendimiz h.z muhammed :

"Dua insanın silahıdır" Yine sevgili Peygamberimiz dua etmenin önemini şöyle dikkat çekmiştir "iki dua reddolunmaz, yahut nadir olarak reddolunur biri Ezan okunurken yapılan dua, diğeri de savaşta süngü süngüye yapılan duadır."
kabul olunmazsa bile en azından bizi rahatlatan eylem. insanlardan birşey istediğimizde utanır veya eziklik hissederiz. ancak isteklerimizi allah'a yaptığımızda utanma gibi bir duygu söz konusu bile değildir üstelik ezik de değilizdir. onun bizi başından savmadığını biliriz. bizi adam yerine koyan ve isteklerimiz yerine gelince başa kakmayan biri vardır karşımızda.
öyle anlar gelir ki bazı durumlar karşısında elimizden hiçbir şey gelmez. ve hiç bir kulun gücü o durumu ya da olayı düzeltmeye yetmez.

işte o anlarda, gücünün yetmediği, elinden gelen birşey olmadığı anlarda, insanoğlu kaldırır ellerini semaya...

ve su evrendeki tek dayanağına, tek sığınağına anlatır derdini, sadece ondan dilenir... çünkü bilir ki içini tek ferahlatacak, onu huzura kavuşturabilecek sadece o vardır...
bazen sarılınan son umuttur.
inançlar gereği tutulan daldır. insanları çaresiz kaldıklarında, kendilerini şaraba, kumara ve her nevi saçma sapan işe kaptırmalarından alı koyar. bu ve diğer yönleriyle mükemmel bir oluşumdur.
herşeye olan inancınızın sarsılmaya başladığında, dokunduğunuz enerjiyi kuruttuğunuzu, uğursuz olduğunuzu hissettiğinizde, kirlenmiş, bıkmış, pes etmeye çok yaklaşmışken, dizlerinizin üstüne düşünce, işte o zaman gerçekten yaptığınız şeydir dua etmek.

yatağınızın içinde tanrıya yalvarırsınız.. yeri gelir onu inkar eder, kırılmışlıkları "yoksun!" diyerek yüzüne haykırır, sonra sakinleşir, tekrar kızar bağırır, isyan ede ede, titreye titreye yardım istersiniz. ağlarsınız, konuşursunuz, susarsınız, tırnaklarınızı avuç içlerinize batırır, dudaklarınızı ısırırsınız.

sorular sorar, cevapları kendiniz bulmaya çalışırsınız..

o an sizi her kötülükten koruyacağına inanmak istersiniz. kollarının arasına alıp başınızı okşamasını.. huzurlu bir uyku bahşetmesini. umut göstermesini. karanlık tarafından kucaklanmayı, kutsanmayı. yaşamayı.. ölmeyi..

bittiğinde tükenmişlik, yorgunluk.. daha doğrusu uyuma isteği sarar içinizi. ve o akşam aylardan beri çok nadir karşınıza çıkan huzurlu bir uyku uyursanız, ertesi gün düşünürsünüz; belki cevap vermiyor. belki vermeyecek.. ama yine "belki", tanrı dualarınızı dinliyordur..
bir dr dan duyduysanız yıkıldığınız an iyi ki yakaracağınız bir allah var diye de şükredeceğiniz durum.*
memnuniyetini şükürle, mahcubiyetini tevbeyle ilahi makama arz etmek.
(bkz: when the walls go down)
kişinin kendisini huzura kavuşturması için yapılan eylem.
iç huzuru bulmak için yapılan eylem önemli olan dua ederek ahireti düşünmektir.
dua sadece allahtan bişeyler istemek değildir, aynı zamanda allah la diyalog kurma, ona yaklasma yoludur. namaz kılmakta bir nevi dua çeşidir. duanız olmasa ne ehemiyetiniz var* seklinde de bir ayet herseyi açıklamaktadır.
her sıkıntılı dönemde, bazen tövbe amaçlı, bazen dileğin yerine getirilmesi için yaratıcaıya yapılan yakarış.. hz muhammed'in (s.a.v.) bir hadisinde dediğine göre

"bir mazlumun, bir misafirin bir de babanın evladına ettiği dua mutlak kabul görürmüş.
çaresizlik anında en güzel sığınaktır. insanın içine gerçekten huzur verendir.
huzur bulmak ve af dilemek amacıyla yüce yaratıcıya yalvarmak.
vermeyi istemeyen istemeyi vermezdi.
"her akşam yatmadan önce tanri' ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. bir gün tanri'nin çalişma tarzinin bu olmadiğini anladim. ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldim ve her akşam yatmadan önce tanri'ya günahlarimi affetmesi için dua ettim".

(bkz: al capone)
aslında yalnız degilim demektir, seni duyan yüce bir varlığın hep yanında oldugunu, seni hep duydugunun farkında olmaktır.

huzurla dolmaktır,rahatlamaktır...
Allah u tealaya dua etmek görevimizdir. Manevi dünyanın huzur bulmasının yoludur.
"Rabbiniz dedi ki: "Bana dua edin size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen (müstekbir)ler; cehenneme boyun bükmüşkimseler olarak gireceklerdir." (Mümin Suresi, 60)

Dua etmein adabı Kur'an ı Kerim de şöyle geçer :

"De ki: "Allah, diye çağırın, 'Rahman' diye çağırın, ne ile çağırırsanız; sonunda en güzel isimler O'nundur." Namazında sesini çok yükseltme, çok da kısma, bu ikisi arasında (orta) bir yol benimse." (isra Suresi, 110)

"isimlerin en güzeli Allah'ındır. Öyleyse O'na bunlarla dua edin. O'nun isimlerinde 'aykırılığa (ve inkâra) sapanları' bırakın. Yapmakta oldukları dolayısıyla yakında cezalandırılacaklardır." (A'raf Suresi, 180)

Dua ederken bencil olmamalı, diğer inanan kardeşlerimiz için de dua etmeliyiz.

"... Kendilerinde bir açıklık (ihtiyaç) olsa bile (kardeşlerini) öz nefislerine tercih ederler. Kim nefsinin 'cimri ve bencil tutkularından' korunmuşsa, işte onlar, felah (kurtuluş) bulanlardır." (Haşr Suresi, 9)

BiR iSTEĞi HACETi OLAN MAKSADININ OMASI iÇiN 2 REKAT ALLAH RIZASI iÇiN NAMAZ KILAR VE NAMAZ KILDIKTAN SONRA 7 FATiHA OKUYUP DUA EDERSE DUASI KABUL OLUR.

BiR HAZETi BiR iSTEĞi OLAN MAKSADININ OLMAS iÇiN 40 GÜN ARA VERMEDEN SABAH NAMAZININ ARDINDAN GÜNEŞ DOĞMADAN 41 DEFA FATiHA OKUYARAK YA RABBEL ALEMiN YA RABBEL AZiM FATiHA SÜRESiNiN HÜRMETiNE iSTEĞiMi YADA HACETiMi iHSAN BUYUR DiYE DUA EDERSE iSTEĞi KABUL OLUR.

PAZAR GÜNÜ GÜNEŞ DOĞARKEN 10 iHLAS OKUYUP iSTEĞiNi ALLAHA DUA EDEREK DiLE GETiRENiN DUAS KABUL OLUR.
BiR iSTEĞiNiN GERÇEKLEŞMESi iÇiN AKŞAM iLE YATISI ARASI 1000 iHLAS OKUYUP DUA EDENiN DUASI KABUL OLUR.
BiR ARZU VE iSTEĞi OLAN BESMELEYi 113 DEFA CUMA GÜNÜ HATiP MiNBERDE iKEN OKUR VE HATiBLE DUA EDER VE iSTEĞiNi TALEP EDERSE ARZUSU YERiNE GELiR.

BESMELEYi ORUÇLU OLARAK 787 DEFA KiMSENiN OLMADIĞI YERDE KIBLE YÖNELEREK OKUR VE BUN A7 GÜN DEVAM EDERSE OKUYAN KiŞi iSTEK VE ARZUSUNA KAVUŞUR.

BESMELEYi 1200O DEFA OKUYUP HER 1000 DE 2 REKAT NAMAZ KILIP iHTiYACINI DiLERSE iSTEĞi YERiNE GELiR.
BESEMELYi GECE YARIS 786 DEFA 7 GECE OKURSA MAKSADI VE iSTEĞi GERÇEKLEŞiR.

BiR MAKSADI BiR ARZUSU OLAN iSTEĞi OLAN KiŞi TEMiZ VE TENHA BiR YERDE 1000 BESMLE OKUR SONRA 2 REKAT NAMAZ KILDIKTAN SONRA ALLAHÜME SALLi ALA SEYiDÜNA MUHAMMEDiN VE ALA ALiHi VE ESHABiHi ECMAiN DiYEREK iSTEĞi HACETiNi TALEP EDERSE VE SONRA 1000 DEFA BESMELE OKUP 2 REKAT NAMAZ KILIP ARDINDAN YiNE SELAM SELAT OKUYARAK DUA EDER VE BU ŞEKiLDE TEKRAR EDEREK 12000 BESMELE VE 11 SALATÜ SELAM OKUDUKTAN SONRA DUA EDERSE ALLAH DUASINI KABUL EDER.

AYETEL KÜRSi BiR HACET VE BiR ARZUNU OLMASI iÇiN OKUMAK O iŞiNiN OLMASINA VESiLEDiR.
BiR DiLEĞi OLAN GECE YARISINDAN SONRA ABDESTLi OLARAK KIBLEYE YÖNELiP 170 AYETEL KÜRSi OKUYUP DiLEĞiNi ALLAHTAN iSTERSE DiLEĞi GERÇEKLEŞiR.
ruhsal terapi.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar