bugün

entry'ler (189)

uyap

uyapa kaydetme sırasında bir hata oluştu.Lütfen sistem yöneticisini arayınız..ya da veri tabanında bir sql hatası oluştu,sistem yöneticisini arayınız..diye diye sistemin bir yöneticisi olmadığını öğreten,dönmeyen ama numara yapan çark sistemi..güneşteki patlamalardan bile etkileniyormuş, nasıl bir hassasiyetse o..

bu gün olması beklenenler

yarın 23 nisan gösterisine katılacak olan çocuğunuzun provadan çıktığında -tamam artık yapabiliyorum- diyebilmesidir.

gazide okuyup üniversite bitirdim diye sevinmek

mezuniyeti görebilen her insan sevinir be ya.
ne bu şimdi..gaza gelmemiz mi bekleniyor? gelmiyorum arkadaş..seviniyorum..biz gazide okuyup üniversite bitirdik..siz ne yaptınız?

türkiye halkının kürt milletinden korkması

yazar cihana kafa tutmuş türk halkından bahsetmektedir. tarih bilgisi ne kadar zayıftır ki korku ve türk kelimelerini aynı cümlede kullanma gafletinde bulunmuştur. kürtler bir millet bile değilken kendilerinden korkulması beklentisi içindedirler...çok beklerler...

masumiyet onların yalnız nicklerinde görebildiğimiz bir olgudur...

keşke masum olabilselerdi de aynı topraklar üzerinde kardeşçe yaşayabilseydik.!

kürtlerin mücadeleci bir millet olduğu gerçeği

millet...belli bir coğrafya üzerinde yaşayan, ırk, dil, din, tarih, yasa, geleneklerin ve adetlerin birliği, fizik ve fikri benzerlikler, ekonomik ihtiyaçların üretimi gibi sebeplerle birlikte yaşamak hususunda bir arzu duyan ve meydana getirdikleri medeniyetin özelliklerinden dolayı ve bunlar oranında kendilerini diğer milletlerden farklı hisseden insanlardan oluşan toplumdur.
kürt ise...büyük türkiye cumhuriyeti devleti coğrafyasında yaşayan ama bu devletin topraklarında birlikte yaşamak konusunda pek de arzu duymayan tüm arzusu kendi devletini hem de benim vatanımın topraklarını bölerek kurmak olan bir azınlık grubudur.
kürtler mücadelecidir ya da değildir...mücadele ettikleri şey kanıma dokunmaktadır.kalleşçe pusu kurma konusunda üstlerine yoktur.
asıl mücadelecilik ruhu türk askerindedir...ve asıl bu gerçeği herkes bilir!

özlü sözler

Kim Demiş ki Çocuk Küçük Bir Şeydir,

Bir Çocuk Belki En Büyük Şeydir!

A. Hamit

susam sokağı

öğleden önce yayınlanan bölümü, akşam okuldan döndükten sonrada izlememizden dolayı hafızalarımızda yer etmiş, zamanının harikası, çocuk programıdır.
kermit'in paça çorbasını hep denemek istemişimdir, piggy'nin süslü ve tüylü şapkalarına hayran kalmışımdır, büdü'nün edi'nin büyüğü olduğunu düşünüp "ne iyi abi" demişimdir, tahsin amca ve manav zehra bölümleri'nin derhal geçip gitmesini istemişimdir,topun deliğe gireceğini bildiğim halde topu sonuna kadar takip etmişimdir,kont drakuladan tırsmış, minik kuşun tüyleri stüdyoya döküldüğünü görünce hüzünlenmiş, kurabiye canavarının ağzına teptiği on kurabiyeden sonra konuşmaya başladığında boğazında kalan kurabiyeleri görünce boğulacak gibi olmuşumdur..şimdi de o sokakta oturan sarışın genç ablanın adını hatırlayamadığımdan sinir oluyorum.
ayrıca..tırtıllar asla kahverengi bot giymez'i ben nasıl hatırlamam dediğim başlıktır.

dışavurum

sanatçının eserini yaratma süresinin, kendinde var olan izlenim, duygu ve bilgilerini, hatta sezgilerini ortaya çıkarması ve insanlara sunması olduğunu savunan akım.

(bkz: expresyonizm)
(bkz: dışavurumculuk)

yemekteyiz çiğdem

ipi göğüslemek üzere olan yarışmacıdır.
(bkz: göğüs dediysek)

küçüktüm ufacıktım

Küçüktüm, küçücüktüm,
Oltayı attım denize;
Bir üşüşüverdi balıklar,
Denizi gördüm.
Bir uçurtma yaptım, telli duvaklı;
Kuyruğu ebemkuşağı renginde;
Bir salıverdim gökyüzüne;
Gökyüzünü gördüm.
Büyüdüm, işsiz kaldım, aç kaldım;
Para kazanmak gerekti;
Girdim insanların içine,
insanları gördüm.
Ne yârdan geçerim, ne serden;
Ne denizlerden, ne gökyüzünden ama...
Bırakmıyor son gördüğüm,
Bırakmıyor geçim derdi.
Oymuş, diyorum, zavallı şairin
Görüp göreceği.

Orhan VELi

(bkz: çağrışım)

yemekteyiz kemal

banu hanımın yemeklerini beğendim mi? hayır beğenmedim.
karides gerçekten kokuyor muydu? evet kokuyordu.
ha deyin ki bunu ben yapar mıydım? yok yapmazdım.
hala yarışmanın birincisi olmak istiyor muyum? hayır istemiyorum.
şeklinde kendi kendiyle sorulaşıp cevaplaşan, eşine sabır dilediğim hakiki maço erkek.

babaanne ile diyaloglar

anne,(diğer adıyla gelin) kayınvalidesini atlatıp, babayla (diğer adı oğul!..oğul!) akşam yemeğine çıkmıştır.babaanneyi oyalamak ise biz torunlara kalmıştır.

-nerde bakıyım annen, nereye gitti gece gece?
-bir hasta varmış da babaanne, onu ziyarete gitti.
-ne hastasıymış bu, gece gece?

**bu sırada babaanne uykuya dalar, çok değil beş dakika sonra kendine gelir ve:

-annen nerde bakıyım hı, gece gece?
-çöpü indirdi aşağıya babanne, şimdi gelir.
-ne çöpüymüş be, gece gece?

**malüm uzun sürmez, gözler kapanır yine, ama çok geçmez bissssmillah diyerek uyanır ve:

-kızım nerde annengil, gece gece?
-komşuya kadar gitti babanne, beş dakkaya döner geri.
-ne komşusu yahu gece gece?

**babanne uyur, uyanır, bidaha uyur, bi daha uyanır, bu arada anneyle baba eve dönerler herkes odasına çekilir, ben ve babaannem hala salonda tv başında, o uyukluyor bende elimde kumanda o kanal senin bu kanal benim..ve:

-annen nerde kızım?
-uyuyor babanne.
-ne uykusu bu be, gece gece? aman nemarek (neyime gerek demek istiyor), üstümü ört, burda uyuyacam ben gece gece.

**yerinde rahat uyu babaannem...

kendine iyi bak

kendine iyi bak, kendine birgün kendin bakmak zorunda kaldığında,
ve kendine iyi bak ki, zamanın seni neye dönüştürdüğünü görebil,
kendine iyi bak, bunu yaparken baktığın aynanın köşesine iliştirilmiş notlara da bak,üzerlerine yazılmış kelimelerin anlamlarına bak sözlükten, onları cümle içinde kullan, artık bi işe yaramayacak olsalarda..
ve aman kendine iyi bak, çözüm arıyorsan, kendine doğru iyi bir bak...yazmasam olmazdı çünkü.

deniz gezmiş in msn adresi

denizdemekazolurokyanusolsunseninadın@dnz.ysf.hsyn.gov.tr

seni aldattım diyen sevgiliye söylenecek ilk söz

- umuyorum ki, aldattığına değecek biridir, aldandığıma değecek biridir, zira yazık etmişsin.

çocuk oyunlarında geçen abuk laflar

*terazi, lastik, jimnastik...son derece alakasız üç şey.

*kutu kutu pense, elmamı yense, arkadaşım bilmemkim arkasını dönse...kutularca pense ve bir adet elma ile arkadaşın arkasını dönmesi bekleniyor...bende beklemiştim çok.

*el el epenek konusunu açtığımızda ; ahmet bey'in karısına söz hakkı doğabilir.

*yağ ve bal satan bir ustanın ölümü sonucu, işbaşı yapan bir çırağın, ısrarla ölmüş ustasının kürkünü satmak isteyip, pazar araştırması esnasında, elindeki anlamsız mendili nereye bıraksam diye bakınırken yaptığı "zambak zumbak dön arkana iyi bak" uyarısı. çok ironik.

*çin-çan, zıldır zımba, komen, elden davul-zurna bir ki üç.

zübeyde yıldız

2001'de romanya'da bayanlar çekiç atma dalında ülkemize bronz madalya kazandıran milli atlet.
bu derecesiyle Türkiye rekorunu da kırmıştır. geçirdiği trafik kazası nedeniyle spora kısa süre ara versede, fenerbahçe spor klübü bünyesinde spora devam etmekte, ve olimpiyatlara hazırlanmaktadır.ayrıca ankara-mamak-kayaşlıdır. gurur kaynağıdır, arkadaştır, ötesidir.

muhteşem üçlüler

bir çocuk,
kendi annesi
ve kendi babası.

adiyamania

aklına düşmek, zor olan yazar.
ölmek birşey değil de, öldürmekten korkuyorum...Boşver, hayat deyip, geçeceğiz bakalım..

bu dünyadaki en değerli şey

zamandır, ama çoğumuz onu çok hoyrat harcarız. -çıkıyım ben artık sözlükten-