bugün

vucuttaki demir oranının olması gerekenin altına inmesidir,
dikkat edilmesi, onemsenmesi gereken bir durumdur.
genelde kadınlarda gorulur,
hamilelikte ve bu tablonun oldugu durumlarda dısardan demir takviyesi sarttır.

(bkz: gynoferon)
ferrosanol vardı iyi gelirdi galiba. olmadı domates pekmez. doktora danışmak lazım tabi.

edit: ibne misiniz olm? madem ferrosanol değil gizli gizli kötülemeyin. adam gibi yazında millet doğruyu öğrensin.
+alide demir eksikliği varmış teyze
+ıspanak yesin heçç bişeyi kalmaz konuşmasına sebeb olan hastalık türü.
(bkz: ferrum fort)
dünyadaki tek bir nükleer başlıklı silahın fiyatının, tüm dünya çocuklarının rahatsızlığının tedavisine yettiği hastalık türüdür.
çok kötü birşeydir. halsizliğe neden olur. yolda giderken miğde bulantısına neden olur. hava değişikliğinde insanın 2 gün yataktan kalkamayacak hale getirir. doktor kontrolünde ilaç takviyesi ile giderilebilen bir rahatsızlıktır kendileri.
saç dökülmesine de sebep olabilmektedir.
anemiye neden olur.
(bkz: pentagram)
maltofer kullanımını hat safhaya çıkaran hastalık. ufacık şişelerdeki kana benzer sıvıları tükettiğinizde diliniz dil olmaktan çıkar örs olur. napalımdır sağlık içindir. geçmiş olsundur.
tek yönlü beslenme, sağlıksız beslenme alışkanlığı, yetersiz c vitamini alımı ve çok az et ve et ürünleri tüketmenin bir sonucudur genellikle.
demir eksikliği anemi ye neden olur ki bu endüstriyel dünyanın en sık karşılaşılan besinsel hastalığıdır.
anemi; yoğun adet kanaması, kanser ve mide ülseri,veya hemoroid gibi hastalıklar nedeniyle de görülebilir.romatizma şikayetleri ve vücuttaki uzun süreli enfeksiyonlar da demir eksikliğine sebep olabilir.
bir yetişkin için günde demir kaybı 0,8 - 1,9 mg. iken adet dönemindeki kadınlarda 1,4 mg. civarındadır.
anemi aynı zamanda b9 vitamini (folik asit)veya b12 vitamini eksik alımından da kaynaklanabilir. çünkü bunlar demirden hemoglobin oluşturulmasında demirle birlikte kullanılmaktadır.

anemi'nin belirtileri; yorgunluk, sinirliliik, dayanıklılık kaybı, halsizlik hissi, solgun deri, baygınlık ve çarpıntıdır.
kandaki hemoglobin oranı normalde her 10 ml.de 12-16 gr.dır. ve eğer 100 ml.da 12'nin altına düşerse o kişi anemik olarak adlandırılır.

***demir eksikliğinin yarattığı diğer problemler; vücuttaki beyaz kan hücrelerindeki savunma sisteminin zayıflaması ki bu durumda vücut enfeksiyonlara dayanıkılığını yitirir.

demir ayrıca tlenfosit lerin in virüsleri, bakterileri ve kanser hücrelerini tanımlayabilecek şekilde düzgün çalışabilmeleri için de gereklidir.demir alımı sadece hemoglobin ihtiyacını karşılamak için değil vücutta demirin tam olarak çözülemeyen fonksiyonları açısından da önemlidir.
türkiye'de doğan her iki çocuktan birinin yüzde 10 daha gerizekalı olma sebebi. bu oran diyarbakır'da yüzde 80. peki yüzde 10 nasıl bir oran? zaten çok da zeki olmayan türk toplumu için çok çok büyük bir fark.
birileri yıllar önce türklerin çoğu aptal mı demişti?
küçükken duvarı yalamama toprak yememe sebep olan şey.
çivi kaynatıp suyu içilerek giderilecek eksiklik.
(bkz: Utomlyonnye Solntsem)
(bkz: göçücü binalar)
çocukken annemin ağzıma zorla ıspanak sevkiyatı yapmasına sebep olan durum.
4 ug/dl çıkarak doktorumu baya şaşırttım.bayanlarda olması gerektiğinin o kadar altına bir değerki kadıncağız, sen nasıl yaşıyorsun dedi sonunda.peki sonuçmu günde 2 kere ferrum fort ve yanında vitamin içiyorum ayrıca yemem gerekenler listesi oluştu.başlarda saç dökülmesi,yorgunluk,uyku,odaklanamama gibi şeylerle karşılaşsamda tedavinin 2.ayında kendime geldim.ah bide şu üşümem geçse..
anemiye sebep olabilir.

demir eksikliği olan insanlarda;
-huzursuz bacak sendromu görülebilir.
-kalp çarpıntısı olabilir.
-kulak çınlaması olabilir.
-mide ağrısı veya yanması görülebilir.
-çok üşüyebilir.
-halsizlik, çabuk yorulma, nefes nefese kalma vs görülebilir.

öneri:
-üzüm ve üzüm ürünleri (pekmez vs) tüketilmelidir.
-yeşil sebzelerde bol demir bulunur.
-yemekten en az 2 saat sonra * sigara, çay, kahve gibi kafein içeren şeyler içilmelidir.
-demir bulunduran yiyeceklerin yanında süt ve süt ürünleri alınmamalıdır.
(örn: pekmez+süt olmaz çünkü süt pekmezdeki demirin bağlanmasını engeller.)
-doktora gidilmelidir.
insanı yaşarken bir ölü kadar halsiz hale getiren menem bir hastalık. Vücuttaki ferritinin normal değerlerin altına düşmesidir. Bu yüzden şu an ölü gibi yatıyorum.
zeka düzeyinin %5 oranında düşmesine neden olabilecek durum.
sabahları aç karna bir-iki yemek kaşığı keçi boynuzu pekmezi içilerek 1-2 ayda halledilicek problem. milyon insan var bu durumda.
(bkz: -fe)
tedavisi oral verilir, bir 6 ay falan devam etmek lazımdır. damar içine de verilebilir aslında ama anaflaksi riski olduğundan anlamsız olur. 50 yaş üstü erkeklerde kolon kanserini ayırıcı tanıda muhakkak düşünmek lazım. antiinflamatuar kullanımı, kadınlarda menstrüel kanamalar yine sebeplerdendir. yani demir eksikliği deyince "kan kaybı" olacak. serum ferritini düşükse ve periferik yaymada hipokrom mikrositer anemi görüldüyse direkt tanıya gidilir.

edit: ulan, neyini anlayamadın arkadaş?
uyurken bile ölü gibi görülmeye sebebiyet verir.

hatırlıyorum üniversitenin ilk 2 yılında çekmiştim bu illeti. ilk önce kutu kutu ferrosanol yetmedi şişe şişe ferplex ve zincolar. tabi oldum 70 kilo sonunda.

çok fena bir hastalıktır. yurttan 10 dk mesafedeki okula bile yürümeye mecalim kalmıyordu. sürekli uyku hali. uyurken de bildiğin ölüsün. hatta yurt arkadaşım demişti ölü gibi uyuyosun diye. fena bir şey.
Her hastalığa sebep olarak gösterilen eksiklik.