bugün

Bir zamanlar demir eksikliği rahatsızlığı vardı bende. Yürürken soluk soluğa kalıyordum. Öyle bir şey ki; grip oldum gribim 15 gün geçmek bilmedi.
Aşırı saç dökülmesi en belirgin özelliğidir. Dr. bana önerisi; sık sık ciğer, dalak, kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek yemek. Ispanak ve pekmeze fazla yanaşmayın pek etkisi yokmuş. Dr. Özellikle;
" pekmezden uzak dur. Kilo genç kıza yakışmaz." dedi.( o zamanlar gençtim!) Dr. Bu söylediklerini uyguladıktan sonra Demir eksikliğim ortadan kalktı.
Özellikle ciğer tüketimini arttırın. Zamanında et tüketmeyen biri olarak, et yemeye ciğerle başladım.
Anemiye sebebiyet verir çabuk üşümeye neden olur. Asiri çay tuketimi vücuttaki demir depolarını boşalttığını duymuştum.
Berbat ötesi semptomlar göstererek, kendini belli eder.

Paspas gibiyim, sürünüyorum.
Uyku sorunum var.
Odaklanma sorunu yaşıyorum.
Kafam binbeşyüz.
Sinirliyim, tahammülsüzüm.
iştahsızım diyorsanız, demir eksikliğiniz olabilir.

Özellikle kadınlarda, menapoz dönemine kadar sıkça görülen bir sorundur.
Temel kaynağı, yoğun kanamalı ya da uzun süren regl dönemleridir.
Ortalama beş altı gün hatta bazen daha fazla, şakır şakır kanayıp ölmemek gibi bir yeteneğimiz var tabii.
Evet ölmüyoruz ama sürünüyoruz aaa dostlar!
Bir Adana Demirspor taraftarında olması mümkün olmayan eksikliktir.
24 le katıldığım eksiklik. Üstelik bu kadar etçil olmama rağmen... Gerçekten enteresan.
müteahhitin demirden çalmasıyla ortaya çıkar.
mazalla bina çöker neyim.

lan oğlum et yiyin et.
haşlama, kemikli.
görsel

Hayır eksikliği anlıyorum da o kadar dibe inmeyi nasıl becerdin onu anlamıyorum.

Neden uyumayı seviyorsuna verdiğim cevaptır bu hastalık.
Her gün Dalak yiyin kısa sürede normal değere gelir, demir seviyeniz.
Hayır iyi bi yanı da var yazın bile elleriniz buz gibi. Yazın bile ısınmayan ellerim sizi seviyorum ama içimde sürekli uyuma isteği ve kilo aldıran o demir ilaçları sizin için aynı şeyi diyemicem. Bu arada bence ilaç kullanmayın çok ileri değilse sağlıklı beslenmeyle çözülebilen bi sorun ben çözemedim orası ayrı ama.

Bi de şu seri eksiliyen kim alla aşkına gece gece, allahın aptalı.
suda 5-6 dakika çivi kaynatıp suyunu içmek gereken kötü rahatsızlık.
Hafife alınan ciddi eksiklik.

Kişiyi top yapıp, yerde sürükleme kabiliyetine sahip beter durumun sebebi olabilecek niteliktedir.
Damdan düşmúş gibi gezdirir.

Kadınlarda sıklıkla görülür, bunun sebebi, yoğun ve sık aralıklarla yaşanan yoğun regl kanamalarıdır.
Önlem alınmalıdır.
Kışın ne yaparsan yap,üşüyeceksin demektir.
elimi ateşe de versem asla ısınmaz. Sebebi de buymuş. Ellerim ve ayaklarım harici her yerimi ısıtabilirim ama onları yazin ortasında bile isitamiyorum. Her daim soğuk.
enerjinizi dibe vurduran, üşüten, tutam tutam saç döken nefret durumdur. öldürmez ama süründürür.
yoğun adet kanaması yaşayan kadınlar ve et ve sebze tüketmeyip, tahıl odaklı yetersiz beslenen kimseler en sık görüldüğü gruptur. zayıf insanlarda olduğu kadar kilolu insanlarda da görülmektedir.
kadınlarda özellikle aşırı adet kanamaları nedeniyle çok daha sık görülen ve tedavisi kolay bir durumken, erkeklerde daha seyrek görünmekle birlikte daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir ve daha fazla dikkate alınması gerekir. bu hususta akla gelen ilk ihtimal, gizli kanamaya neden olabilen mide ve bağırsak hastalıklarının araştırılmasıdır.

demir hapı takviyesinin bazı kimselerde yan etki olarak sindirim sistemi şikayetlerine yol açması nedeniyle, bu kimselerde düzenli olarak kan iğnesi vurulma yoluna gidilir.
toparlanma sürecinde yaş veya kuru kara üzüm, üzüm pekmezi, brokoli başta olmak üzere yeşil yapraklı sebze, yer fıstığı, imkan varsa kırmızı et ve ciğer ve tüketilebiliniyorsa dalak yenmesi önerilir. bu süreçte çay tüketiminin mümkün olduğunca kısıtlanması ise hayatı daha da zorlaştırır.
keza orak hücreli anemi diye doğuştan gelen bir hastalık türü de vardır, demir eksikliği onlara bakınca tedavisi kolay bir durumdur.
Ferro sanol kullanarak demir takviyesi alıyorum. Ve bu ilaç bende antidepresan etkisi yaratti. Demir eksikliği hayat kalitesini düşürüyormus kesinlikle.
(bkz: depresyon)
Et yemeyen insanların kara kaderi.

Bir tek, ama cidden bir tek bu eksik kalmıştı çünkü çok iyi oldu. Et s e v m i y o r u m. Ne yapabilirim?

zaten demir ne işe yarıyor ki?
sikerim demirini de daha birini de.
Bir çiviyi suda 6 dk kaynatıp suyunu içmenin iyi geldiği rahatsızlık.
Kansızlık kaçınılmazdır.
Vücuttaki demir oranının düşmesi demek, bol bol paslı demirleri kemirmek iyi gelebilir.
çocukluğumdan beri peşimi bırakmayan illet. küçükken çok iyi hatırlıyorum toprağın arasından bulduğum böcekleri ve çöpteki çay artıklarını yerdim. normalde yenilemeyecek şeylere istek duymada hastalığın belirtilerinden biriymiş. hastalığın belirtilerine gelecek olursak solgun bir cilt çabuk yorulma beyin fonksiyonlarında gerileme tırnaklarda kırılma saç ve sakal renk açılması gibi belirtileri vardır. böyle bir hastalığınız varsa pekmez yemenizi tavsiye ederim. çünkü pekmez içeriğinde çok fazla demir ihtiva ediyor. onun dışında et ağırlıklı beslenmekte çok önemlidir. etinde her türlüsü baya demir ihtiva ediyor. not: eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa yemeklerin yanında süt ve süt ürünleri tüketmemeye gayret edin. çünkü süt ve süt ürünleri demir emilimini önemli ölçüde azaltır. demir emilimini artırmak için yemeklerin yanında c vitamini ve sebze ağırlıklı besinler tüketmeniz gerekir.
belirtilerinin zerresini tasımadıgım halde şahsımda olan sorun. sporcularda yuksek oranda ihtiyac vardır cunku kas gelişimi sırasında vucut demire daha cok ihtiyac duyuyor. bol su tuketen terleyen ve sık tuvalete cıkan insanlardada aynı kayıp var. genc bayanlarda zaten demiri tam olanı gormedim. sen istedigin kadar takviye al reglinde kaybediyorsun zaten. bence doktorlar ilaç yazmıs olmak için yazıyorlar bu hapı eczaneler 3 kutu ilaçtan 18 tl fark alıyor aynı ilacın muadili 5 tl.

arkadas ben günde 3 tur spor yapan biriyim demir eksikliği olsa kolumu kaldıramm manyakmısınız. Ayrıca rbc degerim max. 5 olması gerekirken 5.65 cok yüksek alyuvar fazlam varken nasıl demir eksikliğine baglı kansızlık yasayabilirim?
Paslı demirleri kemirmeyi tavsiye ederim.
Demir preparatları ile kolayca tedavisi olunabilinecek durumdur. Özellikle hamilelikte düzenli olarak bakılması gerekir . Normal koşullarda da halsizlik vs. gibi durumlarda bi kan değerlerinize göz attırın.