1. 1.
  dede korkut masallarından birinin baş kahramanıdır. güngör dilmen'in yazdığı tiyatro oyununun da adıdır.
  4 ... zeyrek
 2. 2.
  kuru bir derenin üzerine yaptırdığı köprüden insanları zorla geçirmeye çalışan, geçenlerden 1,geçmeyenlerden 5 akçe alan ve üzerine sopa çeken destan kahramanıdır. herkese kafa tutar en sonunda 'azrailde kimmiş uleyn!!' der. akabinde azrail gelip dumrul'un çanına ot tıkar. aklı başına gelir kahramanımızın.

  ek:bir sözlük yazarıdır.
  1 ... buhara
 3. 3.
  yakısıklı
  karızmatık
  tarihe meraklı
  kayseri olmasıyla gurur duyan
  fransız kızları peşinde kosturan
  turk kızlarının değerini bilmediği
  artiz gibi
  bir kardeşimdir..
  3 -1 ... sex pistols
 4. 4.
  arkadaş değil , dost olunacak uludağ sözlük yazarı . baska söze ne hacet böyle insanlar kolay kolay bulunmaz.
  ... yamuq
 5. 5.
  kendisinide dahil ettiğimiz A-Takımıyla maceradan maceraya atılacağımız msn de kendisini engelleyip silmeme rağmen* yeniden listeme aldığım can dostum güzel insan..
  1 ... tttddd
 6. 6.
  nevşehir avanos ta çekimlerine başlanan film.
  1 ... worldlike
 7. 7.
  azraille ölüm pazarlığı yapan islamî mitoloji kahramanı. azrail deli dumrul'un canını almaya gelir. ancak deli dumrul canını teslim etmek istemez. bunun üzerine azrail ondan kendi canı yerine başka bir can getirdiği takdirde canını bağışlayacağını söyler. bunu duyam deli dumrul önce anasına babasına gidip durumu anlatır. ancak "can tatlıdır", ne anası, ne de babası canlarını vermeye razı gelmez. deli dumrul son çare olarak karısına gider ve aradığı canı karısı hiç düşünmeden vermeye razı gelir. bu durumu gören tanrı deli dumrul ile karısının haline acır ve canlarını almaktan vazgeçer, ikisine de uzun ömürler verir.
  2 ... yasak merve
 8. 8.
  ayrıca yerli mitolojideki deli dumrul kahramanı, yunan mitolojisindeki admetos ile benzerlik gösterir. kral hades admestos'a kendi canı yerine bir başka can bulursa canını bağışlayacağını söyler. admestos da aynen deli dumrul gibi, önce anne-babasına gider, fakat yine deli dumrul gibi bunlardan olumsuz yanıt alır. sadece karısı alkestis ona canını vermeye razı olur. yine ayrı deli dumrul'daki gibi ikisinin de canları bağışlanır neticede.
  ... yasak merve
 9. 9.
  ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar sözünü yalanlayan masaldır. çocukken de inanmamıştım sonuna bugünde. ama yeni doğmuş bebesini cami avlusuna terk eden anne müsveddelerinin olduğu bir dünyada belki doğru bir sona sahiptir hikaye.
  son sözüm de dede korkut'a bugün ne canını verecek karı ne koca var. bol bol annemi arıyorum, kocam beni terk etti misyonlu kadın programları. sen iyi zamanda yaşamışsın.
  1 ... blonde mermaid
 10. 10.
  yunan mitolojisindeki admetos ile benzerlik gösteren yerli mitolojideki deli dumrul gibi admestos da aynen önce anne-babasına gider, fakat yine deli dumrul gibi bunlardan olumsuz yanıt alır. sadece karısı alkestis ona canını vermeye razı olur. yine ayrı deli dumrul daki gibi ikisinin de canları bağışlanır neticede.
  1 -1 ... gitarist