bugün

gün içinde eriştiğim mertebedir.
kardeşim olmadığı için asla tadamayacağım bir duygu. amcalık duygusunu da aynen tadamayacağım. ama eminim ki harika bir duygudur.
amcadan sonra cila gibidir. Bu sabah dayı oldum, allah uzun ömürler versin yiğenime...
annenin kız kardeşin evinde kalmasından mütevellit açlık oyunlarına geçiş yapılan hadise.
mutlu edicidir. yeğene bakıp "nasıl lan?" denilir. büyüyüp gezdirileceği günler düşünülerek mutlu olunmaya devam edilir.
görev tanımı fazlaca geniş bir şeydir dayı olmak. amca baba yarısıdır, teyze anne yarısı. e dayı oldun, eşcinselsin. o bezi de sen değiştiriyorsun, çocuğu da sen sallıyorsun. berbere götürüyorsun baba ilgisiyle, uyuyor orda kucağında getiriyorsun, en kral annesin o an. "acıktım" dese emzireceksin, kastırsan süt çıkarırsın, o derece bir motivasyon amına koyim. ömrüm boyunca nefret ettim çocuklardan, "yeğenin oldu" dediler götümde olmadı. sarıp sarmalayıp getirdiler, beni gördü, "ehe" dedi, bir güldü dişsiz, o an aşık oldum ben kızıma. yıllar geçti, yeğenler birbirini kovaladı, iki abladan toplam dört yeğen aldık (iyi mahsül verdiler). doğdular tanıştık, hiçbirini diğerinden ayırmamak için hiçbiriyle ilgilenmedim ilk başta. nasıl oldu bilmiyorum ama her biri çok sevdi beni, hem de sevilecek hiçbir şey yapmadığım halde. dört kişilik yeğen ordum var şu anda. öl deseler ölürüm, ölün desem ağlayıp annelerine kaçarlar, öyle de sağlamız. sülalem kalabalık lan, tırsın benden, taciz tehdit istemem, sarmayın bana skertiriz.
güzel bi şeydir vesselam.

o değilde nasib olmayacak bana büyük ihtimal, neyse bizde amca oluruk.
an itibariyle kaçıncı dayılığımı kutluyorum bilmiyorum ama yine dayı oluyorum. güzel şey lan dayı olmak. bence dayı olun.
5 yaşındaki yeğeniniz tarafından: hele beni havaya at... gibi ifadelere muhatab olmanıza sebebiyet veren durum...

sürekli uçmak istiyor, durduramıyoruz efenim.
ayılık ile başlayan durumdur. sonra dayılığa geçilir.
yeğenin kaç yaşına gelse de kedim diye sevmektir.
Kendisi benim hayalimdir.
iyidir hoştur da, yiğen yaramazsa isyan ettiriyor bazı bazı..
hiç olamayacağım durum.
an itibariyle tattığım duygu, gerçi ben tek çocuğum başka kardeşim yok ama kuzenimin gün itibariyle bebeği olmuş * bende bu sayede ilk kez dayı oldum...
feodal ortamlarda önemli bir kişi olan yeğenin sonradan çarkettiği siyasi evliliğe mecbur kalmak anlamına gelebilir.

(bkz: edmure tully)
(bkz: game of thrones)
lağğn olum çok farklı bir duygu lağğn.
hatta genç yaşta dayı olmak diyeceğdim de neyse dedim. neyse ne diyorduk. dayı olmak. ha.
şimdi bu sıpa bana büyüyünce dayı mı diyecek lağğn. ben buna tecrübelerimi anlatıp belki de ders çalıştıracam sıpaya. misafirliğe, bayrama vs. geldiğinde zorla elimi öptürecem. koruyup kollayacam. gerektiğinde kulağını çekecem. hele ki kız bebesi bir tatlı olacak şimdi o yanakları mıncırması ayrı zevkli olur. öyle alt dudağını büzüştürüp ağlayacak belki de yanağına saat yaptığımda. şimdi merak ediyom o yumuk ellerini açamıyordur bile yeni doğmuş kedi yavruları gibi.
lağğn olum ben dayıyım bugün la.
Allah herkese nasip etsindir. gerçekten çok güzel bir duygudur. bir de ilk defa tadılıyorsa bambaşkadır.

şimdi benden çok uzaklarda dünyaya açmıştır gözlerini, ağlamıştır dünyaya ilk geldiği saatlerde. anlamıştır belki de nasıl berbat bir dünyaya geldiğini. ama melektir o saf, temiz ve masum. onu diğer çocuklardan ayıran ise benim yeğenim olmasıdır. daha onu görmeden hayal kurmaktır dayı olmak, ilk dayı deyişini belki de sizi ilk öpüşünü düşünmektir. ona ilk defa şampiyon fenerbahçe dedirtmek, beraber fenerbahçe maçları izlemektir dayı olmak. ablamdan yani annesinden habersiz onu parka götürmek, ona her istediğini almaktır dayı olmak. beraber basketbol oynamak, bilgisayardan pepe izletmektir dayı olmak. kısacası dayı olmak başkadır.

yeğenin nice güzel günlerini görmek nasip olur inşallah.
Hele ki yeğen kızsa bir başkadır.

Sevdirir kendilerini zilliler. Bir özledim ki sormayın. Yarın geliyorlar neyse ki dayısının çiçekleri.
yaz tatillerinde ve hafta sonlarında sabır gerektiren konumdur.
pc den girip zülaladığın abur cuburlardan çıkan yeğencik.
yarı baba olmak gibidir.

çocukları sevmeseniz bile artık tüm çocukları sevmeye başlarsınız onunla.
(bkz: #19746247)
dursun karataş olmaktır.
asla göremeyeceğim şey.
not: 3 erkek kardeşiz.
bir baba olmak değildir ama yine de güzel.

hele 2 yaşında siz uyurken kapıyı ''dayı kalk'' diye açan bir yeğeniniz varsa.*

isterse kırsın döksün kızamıyorsunuz. bir nevi babalık stajı.
bilgisayar oynayabilir miyim dayı?
oyun oynayabilir miyim dayı?
altını temizle..
sümüğünü sil.
götünü bezle..
uyut...
cevap ver...
oyna...
sev..
gül..
güldür..
eğlen...