1. 1.
  x men'de gözlerinden lazerimsi şeyler çıkan, gücü gözlerinde olan mutant. bakışlarını kontrol edebilmek, gücünü istediği zaman kullanabilmek adına özel bi gözlük takar idi.
  3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  mitolojideki tek gözlü devlerin ırkı.
  3 ... frozen hopes
 3. 3.
  (bkz: bir marilyn manson sarkisi)

  Cyclops woman got one eye in her head
  Mascera-clotted vision she is fed
  Cyclops woman can't see nothing at all
  She got a pin prick spiral hole
  She can't see nothing, nothing at all
  She can't see nothing, nothing at all
  Cyclops woman dying in her shell
  Guilt got her trapped in nailed in well
  Cyclops woman is the eye of the world
  Who's reflection's in the retina?
  he can't see nothing, nothing at all
  She can't see nothing, nothing at all
  Dialate, dialate
  3 ... butch coolidge
 4. 4.
  (bkz: tepegöz)
  4 ... cemmm
 5. 5.
  (bkz: scott summers)
  3 ... double cross
 6. 6.
  x men grubunun lideri olan karakter. wolverine denen asi dallamanın bile saygı duyduğu bir karakter olmasına rağmen sinema filminde karizması sıfır biri gibi gösterilmesi hayranlarının kanına dokunmuştur.
  5 ... tritanrix
 7. 7.
  x men grubunun lideri ve ilk üyesidir. Geçmişi çok trajiktir.

  Güçleri: Vücudu güneş enerjisini bir çeşit pil gibi emer. Bu enerji gözlerinden optik ışınlar olarak çıkar. Lazer benzeri bu ışınların tahrip gücü çok yüksektir. Scott bu gücünü kontrol edemediği için sürekli özel yapılmış gözlük veya lensler giymek zorundadır, aksi halde etrafındaki herkesi ve herşeyi yokedebilir.

  Biyografi: Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri'nde test pilotu olan Christopher Summers ve karısı Katherine'in iki oğlundan biriydi. Ailesiyle tatile giderken Christopher'ın uçurduğu uçakta arıza çıkınca Katherine uçaktaki tek paraşütü oğulları Scott ve Alex'e bağlayarak onları uçaktan dışarı iter ve onların hayatlarını kurtarır. Yetkililer sağ kurtulan iki kardeşi ayırırlar. Alex başka bir aile tarafından evlat edilinirken Scott paraşütle yere düşerken başına şiddetli bir darbe aldığı için bir hastanede bir yıla yakın komada kalır. iyileştikten sonra Nebraska'daki bir yetimhaneye yerleştirilir. Yıllar sonra genç Scott sürekli baş ağrıları ve göz ağrılarından şikayet etmeye başlar. Bir doktor ona özel lensler vererek bu sorunu çözer.
  Scott büyük bir şehirdeyken mutant gücü nihayet ortaya çıkar. Gözlerinden kontrol edemediği bir optik ışın çıkar ve patlama yaratarak büyük bir cismin kalabalığın üzerine doğru düşmesine neden olur. Scott ışınları ile bu nesneyi yokeder fakat öfkeli kalabalık onun kendilerini öldürmeye çalıştığını zannederek ona saldırır. Scott oradan kaçar. Onu Charles Xavier kurtarır ve X-Men'in ilk üyesi yapar. Burada takım arkadaşı Jean Grey'e aşık olur. Uzun bir süre çekingenlikleri yüzünden birbirlerinin duygularından haberdar olmayan çift sonunda çıkmaya başlarlar ve ilerleyen yıllarda bu beraberlikleri evlilik ile sonuçlanır.

  Scott çocukken başına aldığı darbe yüzünden beyninin mutant gücünü kontrol edebilmesine yarayan kısmı zarar gördüğünden gözlerinden çıkan optik ışınları kontrol edememektedir. Bu yüzden sürekli olarak özel olarak yapılmış gözlükler takmak zorunda kalır.

  Scott'ın liderlik yetenekleri onun çok uzun bir süredir X-Men'in lideri olmasını sağlamıştır. Prof. X'in yokluğunda mutant okulunun, göreve çıktıkları zamanlarda ise ekibin sorumluluğu onun omuzlarındadır. Savaş zamanlarında gözlerinden çıkan optik ışınlar çok tehlikeli bir silahtır.
  7 -1 ... electronics
 8. 8.
  -kapalı ortam da güneş gözlüğü takılmaz seni görgüsüz pislik

  diyenleri kızarmış pilice çevirmesi muhtemel şahıs.
  2 ... maddox
 9. 9.
  (bkz: optic blast)
  ... legendkiller
 10. 10.
  (bkz: çikilops)
  ... hayat buysa ustu kalmasina