bugün

türkçesi özgeçmiştir bazı çevrelerin niye şiddetle cv olarak söylemelerini anlayamıyorum. * * *
dogru hazirlanmis ve icerigi tatmin edici bir ozgecmis ise alimda onemlidir. fakat dogru ve zengin icerikten kasit bir coklari tarafindan bugune kadar hep yanlis anlasildi ve bu yanlislik bir gelenek halinde uygulanmaya devam ediyor.

aslinda oz gecmis hazirlamanin mantigi madem ki kisinin kendini karsi tarafa tanitmasidir, bunun en uygun sekli ad-soyad bilgilerinden sonra yazilmasi gereken sey, kisinin cocuklugundan bahsetmesidir. cunku kisinin gelismini belirleyen en onemli unsur, o gelisimin bina edldigi temeldir. bu ise cocuklukla alakalidir. dolayisiyla cocukluga inmek lazim. nasil bir ortamda buyudu, anne babasindan siddet gordu mu, cep harcligi tatmin edici miydi, mahalle maclarinda topun sahibi olan cocuk muydu yoksa kaleci olarak mi maca katilirdi vb. sorularin cevaplarini bulabilecegmiz bir ozgecmis hazirlamak onemlidir ve etkilidir.

okul, egitim, ingilizce bilmem tecrube vs. teferruattan ibarettir ve iyi bir cocukluk donemi gecirilmisse bir onemi yoktur. tipki kotu bir cocuklugun uzerine harvard mezunu, masterlar iki-uc yabanci dil vs. gibi ozelliklerin bir anlami olmamasi gibi.

daha acik bir ornek verelim. mesela bu sozlugun en populer kisisi olan seovi diyelim ki mit'den mezun, ingilizce, almanca, fransizca, hutuca, tutsice vb. 15 dil bilsin. bilgisayar super; yazilim, donanim hak getire. lise robert koleji olsun. master, yuksek lisans zaten elinin kiri. ama bu adam(!) hala cocuklugunun uzerinde bir kara bulut misali dolasan kotu etkilerini de beraberinde tasidigindan, yukarida yazilanlarin hicbir onemi yoktur. isinde muhtemelen milletin kuyusunu kazar, patrona veya mudure yalakalik yapar, yeri geldiginde isletmeyi dahi sabote etmekten cekinmeyen bir embesildir.

o yuzden cocukluk onemlidir....
(bkz: cerberus vents)
özgeçmiş. iş başvurusunda yalan dolanlarla dolu şey. uzmanlar, başkası olmayın kendiniz olun derler hep.
mustafa özel'in köşesine taşıdığı, yaşanmış çok ilginç bir iş başvurusu hikayesi:

alttaki işbaşvuru formunu dolduran mehmet tartar'ın başvuru formuna yazdığı cevaplar şu şekildedir.
1.adınız soyadınız:
mehmet tartar

2.yaşınız:
yirmi sekiz.

3.şirketimizdeki hangi pozisyon için başvuruyorsunuz?
mümkünse yatay bir pozisyon için. eğer daha ciddi bir cevap istiyorsanız, ne iş
olsa yaparım. şart öne sürebilecek durumda olsaydım, burada bu formu dolduruyor olmazdım.

4.düşündüğünüz ücret:
aylık 5.000 ytl maaş artı yıllık kardan yüzde 10 hisse! eğer bu mümkün değilse, siz bir ücret önerin, ben size evet yahut hayır derim.

5. eğitiminiz?
idare eder

6. son işiniz
sadist bir şefin deneme tahtası olmak.

7. Son ücretiniz:
hak ettiğimin çok altında.

8.önemli başarılarınız:
arakladığım kalemlerden muhteşem bir kolleksiyonum
var; evde sergiliyorum.

9.işten ayrılma sebebiniz:
bkz. cevap 6.

10.size ulaşabileceğimiz saatler:
banka atm'si gibiyim: 7/24.

11.çalışmak istediğiniz saatler:
pazartesi, salı ve perşembe 13.00-15.00 arası.

13.şimdiki işvereninizle görüşebilir miyiz?
işverenim olsa burada olmazdım.

14.fizik durumunuz 20 kilogramdan fazla taşımanıza engel mi?
belli olmaz, ne taşıdığıma bağlı.

15.otomobiliniz var mı?
evet, ama soru yanlış sorulmuş. "çalışır durumda bir otomobiliniz var mı?" diye
sorsaydınız, cevabım farklı olurdu.

16.daha önce bir yarışma veya madalya kazandınız mı?
madalyam yok ama lotoda iki kere 3 tutturdum.

17.sigara içiyor musunuz?
otlanacak bir enayi bulabilirsem.

18.beş yıl sonra ne yapmayı hayal ediyorsunuz?
bana tutkun zengin bir fotomodelle bahama adaları'nda yaşamayı. bir yolunu biliyorsanız bunu beş yıl beklemeden de yapabilirim.

19.yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu taahhüt ediyor musunuz?
hayır, ama sıkıyorsa aksini iddia edin.

20.sizi bu başvuruyu yapmaya iten gerçek sebep nedir?
birbiriyle tutarlılık derecesini kestiremediğim iki cevabım var:
a)insan sevgisi ve tüketicilerin iyi beslenmesine katkıda bulunma arzum.
b)Gırtlağıma kadar borca batmış olmam..

Sonuç: mehmet tartar işe alındı.
**
Aldığınız seminer ve kurslar bölümü, yabancı dil bilgisi bölümü, tecrübeleriniz ve bunlardan daha önemli olan referanslarınız bölümünün sağlam olması gereken bilgi yumağıdır cv.
ingilizcede,özellikle amerikada,fransızcadan geçmiş "resume" kelimesiylede kullanılan,özgeçmiş sözcüğüdür
resumeden farki daha cok akademik bir kariyer niyeti ile yapilmis olmasidir. resume ise daha cok is hayati icin kullanilir. bir de mesela finans gibi alanlarda resim konmasini cvye hep sacma bulmusumdur. mankenlik ajansina basvuruyorsun kardesim. kelleye degil icindekine bak. bu resim olayi sanirim Turkiye'ye has, amerika da uygulandigini hic gormedim, duymadim.
fransizca "chevaux = cv " beygir kelimesinin kisaltilmisi.
iş arama sürecindeki insanların çantalarından, flash belleklerinden ayırmaması gereken, çeşitli kurallara göre yazılan ömür törpüsü belge.
(bkz: siğvi)
(bkz: citroen 2cv)*
cv hazırlama konusunda hiçbir bilginiz yoksa word ile güzel bir formatta kolaylıkla hazırlanabilir.

--spoiler--

- Dosya menüsünden Yeni'yi tıklatın.
- Diğer Belgeler sekmesini tıklatın.
- Özgeçmiş Sihirbazı'nı çift tıklatın.
- Sihirbazdaki adımları izleyin.

--spoiler--
iş bulmada önemli hale gelen döküman. internetteki kariyer sitelerinden gönderiyorsanız yanında yazacağınız notun sonuna '...değerlendirilmesini rica ederim' yazmayın. siz pozisyonunuz itibariyle arz edebilirsiniz, rica ettiğinizde cv'niz çok zaman okunmadan silinecektir.
en uyuz olduğum iş bulma yöntemidir. saçma salak cv'lere bakıp eleman alıyorlar. bu yüzden işvereni etkileme yöntemlerimizi kullanamıyoruz. bize bırakılsa ve direk görüşme olsa her şekilde etki altına alırız oysa ki.
latincesi: curiculum viti.
iş başvurusu için, iş verene sunulan başarı profili.
farklı, dikkat çekici bir cv hazırlamak isteyenler için;

http://www.onedergi.com/2010/02/kreatif-cv-trendi/
teoman abimiz şöyle buyurmuş (örnek cv)

"1967 yılında istanbul da doğdu. Karakterini şövalyelik değerleri üzerine oturttu. Kendini Boğaziçi Sosyoloji de sabitledi. Hayatını şarkıcılıktan kazanıyor. Gay-şarkıcı modasından sonra, sosyolog- şarkıcı modasının çıkacağına inancı tam. Bu sayede yırtma hayalleri kuruyor. Zorda kalınca gitar ve armonika da çalıyor. Televizyona bile çıktı.

Amerika da yaptığı röportaj ve araştırmalardan hazırladığı "Sado Mazoşizm" konulu çalışma, en çok yalvaran dergide yer alacak. Bir reklam şirketinde, adına staj demeye utandığı bir süre geçirdi. işi sevdi. Yapacağına da inanıyor. Üç dakikalık şarkıların her birinin kendisine okuldan çok şey verdiğini söylüyor. Soap operalardan "Twin Peaks"i seviyor. Laura Palmer için ise "ölecek kız değildi" diyor.

Biseksüel, katil, kadın yazarlardan Catherine Tremell i seven, iyilerin dostu, fenaların düşmanı kahramanımızın, tüm reklam şirketlerine ortak mesajı var:

"Beni şimdi almazsanız sonra çok yanarsınız. Eylemlerim sürecektir" .
CV üniversite öğrencilerin kabusudur çünkü yazacak birşey yoktur.
bazen çok komik olabilen özgeçmiş hedesidir.
simitçilik yapmış bir insan olarak cv'me bu durumu şöyle açıklamışlığım vardır.
1999-2000 worked as an employee of a public food corporation. *
bir dönemin üfürme alanı.

önüne gelen sallardı bu cv denilen şeylerde. yok şu firmada müdürdüm, yok amerika'da mba yaptım, yok fakir fukaraya iftar verdim vs.. diye. küçük, tecrübesiz firmalar yutardı genelde. oysa şimdi öyle değil. cv dedektifleri var neredeyse. tek tek araştırıyorlar yazdıklarını. referansları kontrol ediyorlar.

dikkat edin yani. *
(bkz: Curriculum Vitae)
kabarığı makbuldur. boşuna kimse bakmaz.
yaş hanesine "aa çok ayıp, kadınların yaşı mı sorulur ayol?" yazılsa ne olurdu acaba diye insanı düşündüren, "özgeçmiş" kelimesinin ingilizcesinin baş harflerinin kısaltılmış hali.
internette saçma sapan örnekleri olan adam gibi bir kopyasını bulamadığım önkoşul.

oğlum varya word'e yazdım bir sürü şey birde fotoğrafımı koydum he.* bu işler nasıl olur bilmiyorum da, kendi tarzımla çözeceğim işi. * En son birde bir paragraf yazdım ki tek cümle, ibretlik. türkiye'nin en pipili şirketi beni bir kabul etsinler var ya dünyalar benim.

--spoiler--
Üniversiteyi kazanırken koyduğum hedeflerim ve hayallerim doğrultusunda, şirketinizin bulunduğu konum ve yaptığı işin stajyer olduğum zaman zarfında katacağı pratik ve tecrübe bakımından hayallerime en yakın ve kariyerim için en doğru tercih olduğu kanısındayım.
--spoiler--