bugün

roma'da inşaatı 70 yılında imparator vespasian döneminde başlamış 80 yılında imparator titus döneminde tamamlanmış 50000 kişilik dev amfitiyatro ya da arena. gladyatörlerin kendi aralarındaki dövüşleri ya da hayvanlarla olan mücadeleleri burada yapılmaktaydı. ünlü gladyatör filminin en önemli sahneleri de burada geçmektedir. ilk yapıldığı yıllardaki orjinal adı it. Anfiteatro Flavio , ing. Flavian Amphitheatre olarak geçmektedir.
turist olarak gezecekler buraya girmek için alacakları biletle aynı gün ya da ertesi gün saat 13.00'a kadar palatino gallery'i ücretsiz olarak gezebilirler.
milattan sonra 72 yılında, imparator vespasyanus tarafından eğlence amaçlı yapılmış, (bkz: italya)'nın roma şehrindeki devasa tarihi yapı. gladyatorlerin birbirini öldürdüğü ve bu kanlı eğlence(!)nin zevkle(!) izlendiği yer.
roma daki dev amfi tiyatro,milattan sonra 80 yılında açılmıştır.modern stadyumların dizaynına esin kaynağı olan 50 bin kişlik kolezyum da gladyatörler dövüşüyordu.

şu an dünyanın 7 harikasıiçerisinde yer alıyor.
(bkz: italya).
(bkz: kolezyum)
fatih sultan'nin vefat etmesi neticesinde italya seferini duzenleyemedigi icin dunyanin en buyuk kebabcisi olma serefine nail olamamis 2000 yillik 50 bin kisi kapasitesi olan arena.
benim gibi cahil turistseniz ancak disarisinda fotograf cektirebilirsiniz.gideceklere tavsiyem rima pass card almalaridir bunun sayesinde iki turistik yere para vermeden ve sira beklemeden girebilirler.
şehrin ortasındaki harika tarihi eserlerden biridir.akşam sadece dışardan bile izlemesi insana keyif verir.
söyle bir şeydir.

görsel
http://gezente.com/italya/roma-2/2-gun/
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.