1. 1.
  Elindeki parayı harcamaya kıyamayan, bitli, eli sıkı, ekti, hasis, kısmık, kibritçi, mıhsıçtı, nekes, pinti, sıkı, varyemez.*

  ayrıca moliere'in ünlü yapıtının adı.
  5 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  annesi doğduğunda cebini sırtına dikmiş kişilerdir.
  ... palta
 3. 3.
  başına silah dayandığında, anamı al parama dokunma diyen insandır.
  ... trteee s12
 4. 4.
  aslında tam anlamıyla dayaklık denilebilecek harpagon'un ölümcül düzeylere denkleşebilecek tarzdaki cimriliği sonucu hem oğlunun hatununa göz dikmesi hem de kızını allahın bir numaralı ölü adayı ile evlendirmeye çalışması tam bir kara mizah ile sunulmuş kitap, aynı zamanda oyun. hikayedeki çok az sayıdaki karakter ve yerleşmiş hareket tarzları bir kompaktlık sağlasa da kimi zaman sıkıcı olabiliyor. ayrıca sonu her ne kadar öyle olmadığı iddia edilse de bir sürpriz değildir. Tebrikler Moliere.
  1 ... massattack
 5. 5.
  parayı sıkı sıkı tuttuğunu sanan, ama para tarafından sımsıkı tutulan insanlardır. para, onların efendisi olmuştur. sakınılması gereken kişiler listesinde, cahillerden sonra ikinci sırayı almaktadırlar.
  2 ... tepesersemi
 6. 6.
  Moliere 'in basyapit sayilabilecek bir eseridir . Traji komik bir durum komediyle anlatilir . Oyunun bas kahramani Harpagon aslinda korkunc bir kisiligi olan gulunc bir insandir . Zira kendini cok ciddiye alir . Harpagon 'un para tutkusu oyunun bazi sahnelerinde psikopatlik noktasina varir . Netekim Goethe cimri 'nin bir komedi degil trajedi oldugunu ileri surmustur .
  2 ... migfer
 7. 7.
  fransız yazar moliere'nin bir eseridir.
  ... korlerulkesindeaynasatanadam
 8. 8.
  soba borusuna takılan nostaljik aparat. Amaç sıcak havanın daha süre oda içerisinde kalmasını sağlamaktır. Son zamanlarında fırın olarak kullanılanları da çıkmıştı. patetes közlemek ve börek yapmak çok zevklidir.
  ... karga
 9. 9.
  milyarlarca başlık açmasına rağmen az entry giren yazar.
  ... kisrak
 10. 10.
  L'avare, ünlü fransız yazar moliere'in ünlü ve komik eserlerindendir.
  ... ali923