1. 1.
  cocuklugumun ve omrumun en guzel yillarinin gectigi ,kastamonunun en uzak ve en guzel yeri, surgun kasabasi... rifat ilgazin,suha tugtepe nin,serdar ortac in, huner coskuner in memleketi
  rifat ilgazin sariyazmave karadenizin kiyiciginda romanlarinda ve 40 yil once 40 yil sonra ani kitabinda bahsi gecen ,13 kilometre kumsali ile karadenizin belkide en uzun kumsali olan goc sehri..sair le sehri arasinda oldukca etkileyici bir bag vardir.
  1980 de elleri kelepceli ,gozleri bagli,70 yasindaki yazari yuruttukleri caddenin adi cok degil 6 yil sonra adini alir ve
  sair ne zaman hasta olsa ona kasabasindan bahsederler atesi dusermis yuzune renk gelirmis..
  surgun kasabasi olmasi ise garip bir ironi tasir. donemin devlet memurlarini siyasi nedenlerle sehrin en uzak kasabasina surme politikasi, eskiden beri uygulana gelen klasik bir surgun yontemidir.hos olan ise kasabaya her surulen memurun saskinlik icerisinde kalmasi ve bir sure sonra yerlesip orali olmasidir. adeta bir kilim motifi gibi islenmis deniz -orman birlesimi yemyesil ve inciyi andiran guzelligiyle, surgun bir nevi odule donusur.kasaba kendi esrafinca, karadenizin moskovasi olarak cagrilir. kastamonu gibi oldukca muhafazakar yorede, dogal olarak burada bir zamanlar surgune gonderilmislerce egitilmis nesilleri dusunun.
  kaybettigi nufusunu goz onune alindiginda istanbulun 34.ilcesi demek neredeyse gercekci bir saptama olacaktir(*)ve azimsanmayacak bir yurtdisi nufusuna da sahiptir(*)
  raki tuketimini oldukca cogaltan dogal seyir zevkinin yaninda ,kalkinma baglaminda elleri kollari baglanmis olan kasaba, bekledigi siyasi kudreti de arkasinda goremediginden olsa gerek gitgide tukenmeye baslar. 80ler 90 lar boyunca fabrikalar birbiri ardina kapanir .basiretsiz kasaba politikacilari nedeniyle sesini duyuramaz .her klasik sark sehri gibi gelen politikacilarini sehrin girisinde kurban keserek karsilayip , onlardan sadece begenmedikleri memurlari surme taleplerini ileten bir sistemin elinde oyuncak olur.
  her insanin yureginde kendi dogup buyudugu yerlerin doldurulmaz yeri vardir.cocuklugunda teravi namazina gidiyorum deyip erik agaclarinda harcanan vakitler,dalindan yenen meyvalar,ilk bisiklete binmeler,ilk sevgililer ve insana 10 bin kilometre oteden ince bir sizi saplayan ozlem..kasabam

  edit: gidin gorun temmuzun ilk haftasi nefis bir festivali vardir.rifat ilgaz sariyazma kultur ve sanat festivali
  http://www.cide.gen.tr adresinden de resimlerini gorebilirsiniz
  4 ... hainorkinos
 2. 2.
  karadeniz kenarında,şirin ilçemiz.*gerçekten tatil için uygun ve ucuz bir tatil mekanıdır.
  ... lauralanthalas
 3. 3.
  türkiyenin denize girilebilir en uzun sahil şeridini barındıran * şirin ilçedir. memleketimdir. özletir.
  1 -1 ... ezikmutesebbis
 4. 4.
  yeşille, mavinin kaynaştığı cennet.
  1 ... bohemian rhapsody
 5. 5.
  nasıl bir yoldur o öyle her gidişimde içler dışlar çarpımına ugramış sayılar gibi midem bi garip oluyor.viraj viraj viraj...
  3 ... evraka
 6. 6.
  oldukça uzun keskin virajlı yolu olmasına rağmen gidip görülmesi gereken, kastamonu ilinin en uzun sahil şeridine sahip ilçesi.
  2 ... lavinya_
 7. 7.
  Çok uzağında olunca, öyle özlenir ki, gözünüzde tüter. Cide'nin o güzel manzaralarını belleğinizde canlandırıp, en kederli anlarınızda bile yaşama gücünüzü tazelersiniz. Kesinlikle manzaralar beldesidir Cide. Gözünüzün her gördüğü yer şaheser birer manzaradır. Evlerinizin pencerelerine bakınca sanki asılı bir manzara var zannedersiniz. Bahçesiz evi yoktur. Yanında da mutlaka bir kaç meyve ağacı vardır. Ben Türkiye 'nin çok yerini gördüm. Cide gibi bir yer görmedim. Oradan ayrılınca kalbinize ince bir sızı girer, çok üzülürsünüz. Bir kez görmek bile yeterlidir. Denize bakan yemyeşil rüzgarlı bayırlarında açan barok çiçeklerinin kokusu ve görüntüsü insanı deli eder. Ah ah nick'imi bile oradan almışım. Bekle beni Cide. Ama hiç değişmeden.
  ... ruzgarlibayirdakibarokcicegi
 8. 8.
  85 köyü olan ve yıllardır gelişimine katkı sağlanamayan bir kastamonu ilçesidir.her şey bi yana kızları çok güzeldir.yolda kimsenin dönüp de bir kere bile bakmadığı kızlardan herhangi birine ilk görüşte aşık olunabilir.aman diyeyim sahilinde ve çarşısında (geriye ne kaldı ki zaten)gezmeyin anında bir kıza aşık olabilirsiniz.(o zaman giderosa gidin abicim orda kız-mız yok).
  1 ... sansyoklan
 9. 9.
  Bırak Akdeniz'i Ege'de yer alsa bu cennet köşe, Türkiye' nin en güzel turizm cenneti olurdu. Yok yok, bozulur, kirlenir, şehirleşirdi hemen. Cide böyle kalsın hep. Bazıları ismini duyunca Cidde zannetsin. Bilmesinler yani. Hep böyle doğal, bakir ve ıssız kalsın. Evet öyle kalsın.
  1 ... ruzgarlibayirdakibarokcicegi
 10. 10.
  kastamonu sınırları içerisinde yaşayan sınav gençliğinin c-şıkkına ceyhan değil de cide demelerine sebep teşkil eden yer.
  üniversitede de c-şıkkına yine cide derseniz anlamaz kimse (cide ne cidde mi?). memleket özlemi duyarsınız ansızın.
  1 ... vat ken ay du samtaymz