bugün

cesaret'e dair en güzel tanımı, sanıyorum ki gelmiş geçmiş en yetenekli yazarlardan olan franz kafka yapmıştır:

"cesaret, korkuyu itinayla gizleme sanatıdır."
Bende deli cesareti var maalesef ve bunu dizginlemeye çalışıyorum. Bipolardan kaynaklı. Kadın halimle olur olmadık kavgalara müdahale ediyordum ve çok çabuk sinirlerim zıplıyordu. Bir gün başıma bu sebepten bir şey gelebilir. Misal öğretmen bir kadın tanıyordum sokakta kavga eden çocuklara "evladım kavga etmeyin" dediği için bıçaklanarak öldürülmüştü. Eğer önlemimi almazsam bir gün bende öyle olacağım. Duyarsız olmak zorundayım, olmalıyım, yapabilirim. Daha doğrusu yapmak zorundayım çünkü bir anneyim.
“Aklınızda olanları hayata geçirecek kadar yüreğiniz yoksa, ömrünüz cesaretli insanların dedikodularını yapmakla geçer.”

Sokrates.
"...Ancak her çocuk iyiliği bulana kadar arama kararlılığına ve cesaretine sahip değildir..."

(Babaya Mektup - Franz Kafka, s.5)
Korkusuzluk değil, korkuyu bile bastıracak kadar değerli şeyler için öne atılmak demektir.
arsızlık ile karıştırılmaması gereken davranış biçimi.
deli cesareti var .
bir sekilde sahip olunmasi gereken sey. cesur degilsen hayalleri gercek yapamazsin. sadece izlersin.
cesaret, korktuğunu belli etmemektir.
bende fiziksel olarak bazı şeylerde olan duygusal olarak zayıf olan.
görsel
görsel
Cesaretin var mı aşka? Atıyor kalbim bir başka.
korkmamak değil korkuya rağmen devam edebilmektir.
cesaret, bazen seçtiklerin değil, vazgeçtiklerindir.

alıntı.
http://www.guzelimsozler....il-vazgectiklerindir.html
doğuştan olur, sonradan edinilemez.
Taklit edilemeyendir.
korktuğunu itiraf edebilmektir.
Taklit edilemeyen tek duygudur.
1920'lerde abd'li bir polis memurunun cesaret gösterisi:

görsel
(bkz: difret) *
öz güveni yok olan insanlar için, aslında olmayan bir olgu değildir. sadece toplamakta sıkıntı çekiliyordur. evet, cesaretini topla, sözünden yola çıkarak, bu çıkarıma varmış bulunuyorum. eğer utanılacak bir şey yapmayacağınızı bilip, yine de sonu ne olacak acaba diye düşündüğünüzde, hiçbir zaman atağa kalkamazsınız.
Cesaret bir korku veya engel karşısında yılmadan, usanmadan o hedefe karşı yurumektir. Bir nevi akıntıya karşı kürek çekmektir. Sonunda siz başarırsınız. inanın.
Cebanetin tersidir. Herkeste olmayandır.

Edit: cenabet diye okuyanlar beğen butonuna basacaksınız eliniz başka yere gitmesin.
bazen gecenin bir yarısı künefe yemektir.