bugün

entry'ler (86)

yorgun

“Canım çok şey anlatmak istiyor ama yorgunum. Beynim yorgun, bedenim yorgun, bunca şeyi affeden kalbim bile yorgun artık. Heveslerim yorgun, iyimserliğim yorgun, konuşarak anlaşmaya olan inancım bile yorgun. Çok yorgunum.”

içimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali

kötü

Yaslandığın güç/makam/servet/ezber nedeniyle kendini "bir şey" zannediyorsan ve fakat ne olduğunu tam tarif edemiyorsan, yardımcı olayım:

Sen "kötü"sün.

yavuz sultan selim

Dünya işleri yormuştu koca Yavuz'u ve bir gece yatsı namazını kıldiktan sonra pencereden yıldızlara bakarken şu beyit döküldü dilinden;

Pâdişâh-ı âlem olmak bir kuru kavgâ imis
Bir velîye bende (talebe) olmak cümleden a’lâ imiş.

Mekanı cennet olsun...

Yavuz Sultan Selim Han

aptal puma sendromu

Aptal Puma Sendromu Nedir?

Pumayı bilirsiniz. Hani vahşi kedilerin uzak atalarından. Yaklaşık iki metre uzunluğundaki yırtıcı. Birçok özelliği ile ünlüdür bu ormanların harika kedisi. Ama en çok da hızlı ve kıvrak koşusu ile tanınır.

Avının peşine düştüğü andan itibaren giderek hızlanan ve vücudunun tüm eklem ve kaslarını ortaya koyan hareketlerini seyretmek bir zevktir.

Bu ölüm koşusu bazen pumanın , bazen ise hayatı için koşan kurbanın zaferi ile sonuçlanır.
Peki bir puma avının peşinden ne kadar koşar?

işte ormanların vahşi avcısını uygarlıkların kurucusu insan'a örnek yapacak olanda pumanın bu özelliğidir.

Puma avının peşinden sürdürdüğü "ölüm koşusunu" her zaman avının cüssesine göre ayarlar.

Yenilgiyi kabul edip başka av arar. Bu nedenle ceylanın peşinden fazla, tavşanın peşinden çok daha az koşar.

işte "aptal puma sendromu" bunun tersini yapan insanların ruh halini ifade etmek için yani bir tavşanın peşinden yıllarca koşan, sonra da yakaladığı avı bir öğünde bitiren akılsızlar için kullanılır.

Yapılması gereken, kendimize gerçekten uğraşmaya değecek hedefler koymak ve enerjimizi bunlar için harcamaktır.

Bir işe atılmadan kendinize şu soruyu sorun: “Elde edeceğim şey, harcadığım emeğe değecek mi?”

nazım hikmet ran

Denizin üstünde ala bulut
yüzünde gümüş gemi
içinde sarı balık
dibinde mavi yosun
kıyıda bir çıplak adam
durmuş düşünür.
Bulut mu olsam,
gemi mi yoksa?
Balık mı olsam,
yosun mu yoksa?..

Ne o, ne o, ne o.
Deniz olunmalı, oğlum,
bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla.

#nazımhikmetran

sözlük yazarlarının itirafları

Senin mutluluğunla kimse mutlu olmaz; acınla da kederlenen olmaz. Aksine, mutluluğundan rahatsız; acından beslenir, sevinçli olurlar.

insan, çoğunlukla, doğa ve yaşamı itibariyle bireysel, bencil ve egoist bir varlıktır. Geri kalan kısmı, yüzünü örten maskelerden oluşur.

oğuz atay

“yaşar gibi yapmaktan, özlemez gibi yapmaktan, iyiymiş gibi yapmaktan, nefes alıp onu içimde tutmaktan, o nefeste boğulmaktan sıkıldım..”

Oğuz Atay

üzüntü

Üzüntüye dair:
'Fesat, kin, tembellik, umutsuzluk, kurallara karşı rehavet, aklın yasaklı şeylere meyletmesi üzüntüden doğar...'

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

o kadar değmedi ki, neyi iyi hatırlamaya çalışsam sonuç hiçbir şeye değmemesine çıkıyor. Koca bir hayal kırıklığı.

gecenin şarkısı

Sasa & Salih Gündoğdu: Boşuna mı Ağlar insan

https://youtu.be/4jmejm6nVXg

Ötelerden bir ses geldi
Efkâr efkâr vurdu tene
Yağmur oldu döndü sele vay

Boşuna ağlar mı insan
Derdi varsa ağlar insan

şeb i yelda

En uzun gece (şeb-i yeldâ) hakkında bilinen meşhur beyitten daha güzeli:

Yılda bir olur şeb-i yeldâ velî ey subh-ruh

Âlem-i hecrin inen çokdur şeb-i yeldâları

(Ey sevgili, yılda bir kez en uzun gece olur ama senden ayrı geçen zamanların şeb-i yeldâsı çoktur.)

Meşhur beyit de:

Şeb-i yeldâyı müneccimle muvakkit ne bilir

Mübtelâ-yı gama sor kim geceler kaç saat

(En uzun geceyi gökyüzüyle, yıldızlarla uğraşan ne bilsin. Sen aşk derdine müptela olmuş kavuşamayan aşığa sor ki, geceler kim bilir kaç saat...)

aforizmalar

“Beni üzecek gücü sana verdiğim için kendimden özür dilerim..”

Franz Kafka

“insan sevilmekten çok anlaşılmayı istiyordu belki de.”

George Orwell

Ben haklı olmak istemiyorum. Kimse benden özür de dilemesin. Beni sadece rahat bırakın. Ben sizin ne istediğini bilmeyen yanınızla savaşamam.

duman

https://m.youtube.com/watch?v=nnzhYYWcFLo

Duman - Sor Bana Pişman mıyım?

Kimseyi beklemedim
Kimseden istemedim
Hiç kimseye soramazdım
O beni bağlar, ben yine durmam
Sor bana pişman mıyım?

Doğruyu söyler, hiç bana gülmez
Sor bana pişman mıyım?

Deliliğin sebep olduğu patavatsızlıkları seviyorum…
O zamansız olan heybetli konuşmaları,yersiz çocukça yaklaşımları,beklenmedik olgun tutumları,bilindik konulara cahil kalmayı,tartışmalarda yenik görünmeyi ve otoritenin tasvip etmediği aykırı düşünce ve davranışları seviyorum.

sevilmemek

Yoldur, yürünür. Mesafedir, aşılır. Sorundur, çözülür. Yaradır, sarılır. insan bir şekilde çaba gösterdiği her şeyi çözebilir. iki tane istisna dışında; ölmek ve sevilmemek. insan istediği kadar çabalasın sadece bu iki meseleyi çözemez.

paulo coelho

“Bir gün kalkacaksınız ve hep hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya vakit kalmamış olacak. Şimdi tam zamanı. Harekete geçin.”

Paulo Coelho

hayal kırıklığı

bayılıyorum henüz gerçekleşmemiş şeyleri sanki olacakmış gibi kafamda kurup panik atak geçirmeye.

sözlük yazarlarının itirafları

Bomboş sahte sevgiler.. sırf zaman geçsin diye yapılan birliktelikler.. birbirini kaybetmekten korkmayan değer vermeyen insanlar.. ben bu çağın frekansına giremiyorum siz devam edin.

Nasıl anlatayım. Herkes güzel yollarda, ben adım bile atamamışım gibi. Herkes sevilmiş, benim başım hâlâ okşanmayı bekliyor gibi. Saatlerce beklenmesi gereken meydanda herkes oturacak bir tabure bulmuş bir ben ayakta kalmışım gibi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.