bugün

bir mintika ismi.
(bkz: hilal cebeci)
ankara'da kurtuluşun ilersinde, ankara üniversitesi'nin bulunduğu semt.
ankara üniversitesinin önemli fakültelerinin bulunduğu semt
ankara hukuk
mülkiye
öğrenci mekanıdır esnaf öğrenciye kötü davranır çünkü buranın öğrencileri hukuk + siyasal eylemcidir kavgacıdır, etrafta genelde panzerler ve çevik kuvvet olur.
ömrümü çürüten ve ankaranın havasının gri olduğu izlenimi yaratan griden öte siyah atmosfere sahip garip semt.. yer beton gök dumandır bi semtte..
deryalar night clup, kosem market, sagnak apartmani, daltonlar birahanesi, petek pastanesi ve daha birsuru fantastik isimli 5. sinif taverna ve gece kluplerinin semti. (bkz: ghetto)
kurtuluş ile abidinpaşa arasında yer alan, a.ü. hukuk, siyasal bilgiler, iletişim ve eğitim bilimleri fakültelerini içine alan cebeci kampusu'nun da yer aldığı, tren yolunun sol tarafı (hacettepe tarafı) sağ tarafa göre daha tehlikeli olan, genellikle öğrenciler oturduğu için kiraların pahalı olduğu, kızılay'dan yürüyerek on dakikada gidilebilen, uzaktan bakıldığında bir çanağa kurulduğu anlaşılabilen *, akşamları kadınların sokaklarda dikkatli olması gereken semt. *
ön cebeci ve arka cebeci olarak ikiye ayrılır.
izmit / kefken e bağlı muhteşem tatil yeri.
istanbul gaziosmanpaşa ilçesinde ki bir köy. Doğusunda Kemerburgaz, kuzeyinde Habibler, batısında Cebeci, güneyinde ise Esentepe, ve Alibeyköy Barajı bulunur.
cebecideki pazar yerinde, her ayın ikinci pazar günü antika pazarı kuruluyormuş efendim. yurdun her tarafından da antika satıcıları geliyormuş. öyleymiş. gidecez, görecez.
sultançiftliği'nde bulunan, habibler yönüne doğru eski edirne asfaltı'nı 90 dereceyle bölen yolların, birinci ve ikinci cebeci olarak adlandırıldığı mahalle.
ankara'nın öğrenci semtlerinden biri. kızılay'a yakındır. gece bar dönüşü yüreyerek eve dönebilme şansınız olduğu için ayrıca tercih sebebidir.
kefken yakınlarında karadenize sahili olan kocaeli ilçesi. sahildeki ipne kokocudan koko yerseniz hayatınız kayar haberiniz olsun.
ankara'nın; cirit, futbol oynanan, güreş yapılan çayırı iken önce apartmanlarla dolmuş sonra da 1970 yılında inönü stadı yapılmış eski semti.
4 yılımı geçirdiğim ankara universitesi cebeci kampusunün de içinde olduğu semt.
ankarada bir semt.

cumartesi gecesi telefon geldi. cici babanen hakk ın rahmetine kavuştu diye. cumartesiyi pazara bağlayan gece boyunca uykusuz düşünürken, onsuz hayatın nasıl olacağını bilemedim. pazar sabahı ilk uçakla izmir e gittim. süheyla babaneme son görevlerimi gerçekleştirmeye. Ömrünce çile çekmiş, ölürken bile kendi kendine kimseye çektirmeden gitmiş olan kadının vasiyetini öğrendim orda.

24 yaşındaki kızını menenjit illetinden toprağa vermişti. 30 yıldır her gün, her gece hasretliğini çekmişti kızının. ankarada mezarında bıraktığı meleğinin üzerine gömülmek istemişti.

Cenazesini önden yolladık, biz de arkasından uçakla gittik yanına. Cebeci camiinde öğlen namazıyla kalktı cenazesi. Asri mezarlıkta kızcağızının tam da üzerine gömüldü.

Ankara benim için bazı sebeplerden hep değerli olmuştur. Her gidişimde kısmet bağlanmasından mıdır nedir ya kapısından dönmüşümdür ya da hiç binememişimdir ankara uçağına. Son gelişim ankaranın en güzel yerlerinden biri cebeciye yine acı dolu anılarla hatırlanmak üzere olmuştur.

bir kere de mutlu olmak için gelmek dileğiyle.

ankarada bir semt işte..
(bkz: talatpaşa bulvarı)
Osmanlı ordusunda, silahların bakımı, korunması ve taşınmasını yapanlara Cebeci denir
ankara'nın eski ve güzel semtlerinden biri. gençliğimin önemli bir kısmının geçtiği yer.
ankara'nın eski yerleşmelerinden biridir. AÜ hukuk , mülkiye, iletişim, eğitim bilimleri fakültelerinin bulunduğu semt.öğrencinin yoğun olduğu, eski yerleşimci ankaralıların da bulunduğu kızılaya ankarayla 7 dk, yürüyerek 20 dk de ulaşabileceğiniz bir semt.yokuşları ünlüdür bir de, fakat sanıldığı gibi pavyon yoğunluğu daha çok talatpaşa bulvarına doğru yoğunlaştığını ayrıca ifade ederim zira cebeci deyince pavyon gelir bir kısım ankaralının aklına, oysa o kısımla cebeciye dahil değildir.tren yolu iki kısma ayırsa da cami kısmı oldukça sakin ve güzeldir. ankara da öğrenci olacak arkadaşlara özellikle AÜ ise bu tarafta ikamet etmelerini öneriririm.hayatımın güzel günleri geçmiştir cebeci de her AÜ lünün hayatına da mutlaka girer bir kere.
caddeleri sık sık panzerle ve polisle dolsa da güzeldi(r) cebeci de öğrenci olmak.
(bkz: cebeci istasyonu ve sen)
yokuslari adamin amina koyan ankara semti.
ankara oyun havası şarkılarının hemen hemen hepsinde adı geçen semt.

örnek: gece 3 te evden kaçmış cebeci de aleme düşmüş...
3 yetmişlik rakı da içmiş dal gibi sallanır kuzum...
alemi baymadan aa kuzum kaşıkları kırmadan aa kuzum sazcıyı yormadan aa kuzum yavaş sarhoş olmadan kuzum...
istanbul'da, sultangazi ilçesi sınırlarında, alibeyköy barajı yakınlarında, eski bir pomak köyü...

eskiden ne balık tutmaya giderdik oraya. cennet gibiydi; bugün hükümete yakın taş ocağı sahipleri sayesinde cehenneme dönmüş!