1. 1.
  carl orff'un müthiş eseridir.
  Son senelerde akm'de devlet opera ve balesi tarafından bale gösterisi de sahnelenmektedir. Müzikleri ve dansları bakımından etkileyici bir başyapıttır.
  9 ... devedikeni
 2. 2.
  carl orff'un yazdığı en meşhur oratoryosudur. çok geniş bir orkestra, büyük bir koro, çocuk korosu ve solist olarak soprano, tenor ve bariton içindir eser. 25 bölümdüen oluşur. o fortuna ile başlar ve biter. zaten ülkemizde carmina burana o fortuna'dan ibaretmiş gibi bir durum vardır. halbuki diğer bölümler de çok güzel ve gaz melodilere sahiptir. her ne kadar nazileri gaza getirmek için yazıldığı söylense de siyasete müzik karışmaz. mutlaka dinlenmesi gereken klasik müzik eserleri listesinde yer alması garanti olan bir eserdir. bir başyapıttır kesinlikle.
  4 ... shyer
 3. 3.
  Carl Orff'un kendini ölümsüz yapan eseri. Dinledikçe bir daha dinlemek isteyeceğiniz eserin melodileri film müziği ve pop şarkıları eşliğinde günlük hayatımızda arka planda çalmaktadır.
  5 ... celibon
 4. 4.
  insanın tüylerini dikken diken eden mükemmel bir oratoryo....
  6 ... internettin
 5. 5.
  Carmina Burana Carl Orff tarafından, soprano,tenor, bariton solitler, çocuk korosu, koro ve (bölümlerin 14'ü koroyu içerir) ve orkestra için bestelenmiş 25 adımdan oluşan bir sahne kantatıdır.
  ilk kez 1937'de Frankfurt'da, 1958'de San Fransisco'da, 1960'da Londra'da (konser) seslendirilmiş ve daha sonra da en popüler konser seçeneği olmaya devam etmiştir
  Sözler, kaynağını Almanya'nın Bayern eyaletinde, Münih şehrinin güneyindeki Benediktin manastırında bulunan şarap, kadın ve aşk hakkında Latin, eski Alman ve eski Fransız el yazması toplama metinlerden alır.
  Carmina Burana Orff'un Trionfi üçlemesinin ilkidir. Diğerleri Catulli Carmina ve Trionfo di Afrodite'dir.
  Dünya prömiyeri Stadtische Buhnen in Frankfurt am Main'da Frankfurt Operası tarafından, 8 Haziran 1937'de, Bertil Wetzelserger yönetiminde yapıldı. Prömiyerde büyük başarı yakalayan eser, başka operalara da yayıldı.
  Almanya dışındaki ilkperformans 10 Ekim 1942'de Milano, Scala'da yapıldı.
  ikinci dünya Savaşı'ndan sonra uluslararası bir zafer haline geldi.
  Orff renkli bir dans ve şarkılı drama potansiyelini gördü. ilk performanslar, köylü ve alegorik ortaçağ mistik oyunu olarak, kozmolojik bir dünya-tiyatro epiği, bir müzikal dramayı da içeriyordu. Günümüzde artık geleneksel olarak sahnelen halini almıştır.

  (bkz: kantat)

  kaynak: google
  5 ... akrep
 6. 6.
  bi de therion'dan dinlenmesi gereken müthiş yapıt...
  4 -1 ... coskruno
 7. 7.
  üzgün bir miktar da sinirli olunan anlarda dinlenmesi gerekli olan eserdir, birlikte coşar, suskunlaşır, sinirlenir,sakinleşir ve bittiğinde ise kendinizi pelte gibi hissedersiniz. güzeldir bu eserle yorulmak ve yoğrulmak...
  2 ... renaskaya
 8. 8.
  sözlerini takip etmesi genellikle zordur.müteşşebbis ruhlular için:

  o fortuna,
  velut luna
  statu variabilis,
  semper crescis
  aut decrescis;
  vita detestabilis
  nunc obdurat
  et tunc curat
  ludo mentis aciem,
  egestatem,
  potestatem
  dissolvit ut glaciem.
  sors immanis
  et inansi,
  rota tu volubilis,
  status malus,
  vana salus
  semper dissolubilis,
  obumbrata
  et velata
  michi quoque niteris;
  nunc per ludum
  dorsum nudum
  fero tui sceleris.
  sors salutis
  et virtutis
  michi nunc contraria,
  est affectus
  et defectus
  semper in angaria.
  hac in hora
  sine mora
  corde pulsum tangite;
  quod per sortem
  sternit fortem,
  mecum omnes plangite!
  3 ... siyahi koyun
 9. 9.
  http://www.orbilat.com/La...cular/Carmina_Burana.html linkten büyük bir kısmına ulaşılabilir..
  1 ... tespit canavari
 10. 10.
  21 eylülde ankarada eski konservatuar binasında cumhurbaşkanı senfoni orkestrası ve ankara çok sesli korosu ile müthiş şekilde icra edilmiş kantat.
  1 -1 ... hebeley episode ii