1. 1.
  tironfi isimli üçlemesinin yaratıcısı ünlü alman bestekar.
  2 ... devedikeni
 2. 2.
  carmina burana isimli eserini hitler ve askerleri için yazdığı söylenen besteci. (ne ağır solcular programlarının jeneriğinde kullandı bu müziği bir bilseniz)
  6 ... word stacking
 3. 3.
  10 Temmuz 1895'te Münih'te dünyaya geldi. Seçkin Alman bestecilerinden Heinrich Kaminski'den müzik dersleri aldı. Münih, Mannheim ve Darmstadt'ta orkestra yöneticiliği yaptı. Grup alıştırmaları ile vurmalı çalgılar yoluyla ritm duyarlığına dayanan bir sistem geliştirdi. Bu amaçla 1924'te Alman beden eğitimi uzmanı Dorothee Günther ile beden eğitimi, dans ve müzik eğitimi veren bir okul açtı. 1930 yılında orkestra yönetme kurallarını açıkladığı "Schulwerk" başlıklı kitabını yayımladı. Bazı 17. yüzyıl operalarını yayına hazır duruma getirdi. 1936'dan sonra beste yapmak amacıyla yaşamını tamamen müziğe adadı. 1937'de ortaçağ şiirlerinin yer aldığı bir el yazmasına dayanarak "Carmina Burana" başlıklı dindışı oratoryosunu besteledi. 87 yaşındayken adıyla birlikte opera ve dramatik yapıtlarının yanı sıra müzik eğitimine getirdiği yenilikleri ardında bırakarak 29 Mart 1982'de Münih'te yaşama veda etti.
  2 ... rick blaine
 4. 4.
  1961' de avuturya'nın salzburg şehrin de müzik öğretmenlerini eğitmek amacıyla Orff Enstitüsü'nü kurmıştur.
  1 ... maskelibalo
 5. 5.
  carl orff
  ... jimmy tudeski
 6. 6.
  ağaç ve metal tuşlu çalgıları tampare sisteme göre yeniden düzenleyen, ses alanlarını belirleyen, seslere olgunluk kazandıran müzisyen. aynı zamanda orff çalgılarının (vurmalı ezgisel çalgılar) isim ve fikir babası.
  4 ... mellorine