bugün

korona virüsü vaka sayılarında patlama yaşayan şehir.
Suriyenin ikinci başkenti.
Gidip gelirken yakalanmasak bari
Iki ucu boklu değnek resmen.
bursa ulu camii gibi önemli bir esere sahiptir gitmek nasip olursa orada namaz kılmak isterim.
görsel
bursa yolları yokuş yukarıdır. çevresinde pek bir şey yoktur

arabanız varsa altınızda 1.5 - 3 saatleri arasında değişen gezip göreceğiniz yerler vardır.

anlayacağınız mesafe farkı çoktur insan yorar.

nilüfer ve mudan ya vs güzelde bursa merkeze 2 yada 2.5 saatlik mesafededir.
O 30-40 sene önceki haliydi. Şimdi nilüferi saymazsak ki şimdilerde inşaat yapacak boş arazi bile kalmadı, ne yeşili, meyva bahçeleri bile talan edildi..
insanı paragöz oluyor ama bi tek kendini akıllı zanneden paragözler olur ya böyle hani karşısındaki salak zannedip aklınca oyunlar yapacak filan.
işte o kadar salak oluyor bunlar.
bok var gibi ışığı gören geldi. 20 sene öncesine dönmek istiyorum...
Oğlanlarıyla ünlü bir şehir.
Çok ibine çıkıyormuş oradan? Havasından suyundan diyorlar. Kuşum aydın, yıldo vb vs hep oralıymış. Zeki müren'in türbesi de oradaymış. Zamanında bir oğlan kerhanesine dahi ev sahipliği yapmış. Falan filan, inter Milan...
Aylar sonra tekrar görme şansına sahip olduğum memleketim.

Trafik berbat, şehirleşme bombok, havası boğucu, caddeleri çok kalabalık... bu liste uzar gider. Ama işte hâlâ eskilerden kalan bir ruhu var ki kendisini özlettirir. Uludağ’a karşı bir çay içmek her türlü olumsuzluğunu bir dahaki sefere kadar unutturuyor.
Parlak oğlanları ve iskenderi meşhurdur.
bursa hep 1 adım ötemde olup ulaşamayacağım bir şehir gibi.
An itibarıyla camilerin dolup taştığı şehir.*
butun ile elektrik dagitimi yapan uludag elektirik a.s. nin ekiplerine mesai yaptirdigi sehir. nilufer sanayi bolgesine sabah 5 den bu yana 5i gecik yildirim dusmus ve bunlarin yol actigi arizalar yogun yagmurdan dolayi hala daha cozulememis.

elektrik ariza da ki eleman az once soyledi.
Sabah 6’dan beri gök gürültülü harika bir yağmur yağıyor. Yaşadığım yerde yağmura hasret kalmıştım. Çok özlemişim cama vuran yağmur sesini.
iskender ve kestane şekeri yüzünden gidilesi bir yer olan ilimiz.
Sırtını Uludağ’a yaslamış kadim şehir.

görsel
Hicbir ozelligi olmayan, yollari bok gibi olan, belediyelerinin ne bok yedigini, neden hicbir sey yapmadiklarini bilmedginiz, onca ozelliksizligine ragmen haddinin cok uzerinde bir pahaliliga sahip olan, nufusunun yuzde seksenini balkan gocmenleri, erzurumlu ve muşlularin olusturdugu köy...

Edit: yazim hatasi.
Hiçbir özelliği olmayanmış...

Ağzıyla kuş tutan ne bileyim gözünden ateş çıkaran bir şehir degil elbet.

Ne bileyim bir roma gibi değil, ağacından rakı ve az pişmiş lüfer toplayamıyorsunuz.

Bir berlin hiç degil, sokakta çikolataya basmadan yürümenizin mümkün olmadığı...

Paris i saymıyorum bile, banklar, atm ler, heykeller ve daha niceleri insanla sohbet ediyor, üst düzey entelektüel.

Bursa işte köy ya bildiğin.

Bi siktir git lan, gidiniz lütfen başka şehri kirletiniz.
ay ayol, Bursaspor Bursaspor
ay ayol, Bursaspor Bursaspor.

güzel bir marşı olan şehrimiz.
Annemin hala kızının yaşadığı ama hiç gitmedigim şehir.
Yarın 3 günlük bir ziyaret gerçekleştireceğim çok güzel bir şehrimiz. istanbul’da yaşamasam ve nerede yaşamak istediğim sorulsa Bursa derdim.
toplumsal yaşamın gerekliliklerinden uzak insanlara sahip leş gibi bir şehir. havası, insanları, trafiği, olmayan kültürel ortamı hiçbir şeyi iyi değildir bu şehrin.

Beyaz yakalısı da mavi yakalısı da ayrı ayrı lümpendir. sanki köyde yaşıyormuş gibi yaşamayı adet edinmişler. Rezidansta yaşıyor olsanız bile kapı önünde 20 çift ayakkabı görmeniz mümkündür.

sonradan görme zengin tayfası inanılmaz fazladır.

göçmen nüfusu mevcuttur. mesela bir eğlence mekanına (örn. podyumpark) göçmen birisi ile giderseniz muhtemelen akrabasına denk gelirsiniz, o derece bir köydür.

Trafiği inanılmaz kötüdür. sinyal kolu nedir bilmezler, devamlı soldan gitmeye çalışırlar.

Bunları nilüferde yaşayan, bu güne kadar hiç toplu taşıma kullanmamış göreceli olarak davarlardan izole yaşayan birisi olarak söylüyorum, gürsu kestel demirtaş tarafları ne durumdadır, insanlarla iç içe olmak zorunda olanlar ne haldedir siz düşünün.