bugün

entry'ler (460)

28 aralık 2020 yeni asgari ücret açıklaması

kasım ayı sonunda yüzde 14,03 artan enflasyonun aralık sonunda tahmini olarak yüzde 15-20 arası (yüzde 17,5 olarak baz alalım) bişi olduğunu düşünürsek...

2.324 tl olan 2020 asgari ücretin 2021 yılında enflasyon bazında 2730,7 olması gerekiyor ki alım degeri aynı kalabilsin. 2.324*1,175=2.730,70

peki yapılan zamlı fiyatın enflasyona oranı ne kadar?? 2824/2730=yüzde 3,44

yani caanım devletim 500 tl zam yaptık yüzde 21'e tekabül ediyor ehe ehe ehe diye övünürken basit bir hesapla olması gerekene sadece yüzde 3,44 oranında yani 94 tl zam yaptığını görüyoruz..

üfe-tüfe oranını da kat istersen.. yıl sonu şişirilmiş satış ve ihracat rakamlarını da kat hesaba.. yüksek kar göster... sonra bunu işçinin aylık maaşına yansıt... zammı 94 tl değil de 200 tl göster???

sağlam bir ekonomist değilim.. ekonomist de değilim.. basit bir matematik hesabı yapan sıradan bir vatandaşım.

enflasyon rakamları açıklanmadan bu zammı yapıp üstüne de hava atıp halkı salak yerine koymaya ne hakknız var??

buna da ses çıkmazsa müstehaktır der ve susarım arkadaş...

saadet partisi nden asgari ücret 8000 tl önerisi

tamam abi yapilsin.. isterse matrah yukseltilsin isterse katma deger artsin. ayni ucreti alip alim gucum yukseldigi surece miktarin da onemi yok. problem degil de;

biri de kalkip adam akilli bir oneri getirmiyor ki kardesim. *hedef haline getirirse 10-20 yil icerisinde hedefine elbet ulasir..* evet son anda bu aciklamayla sacmalamaktan yirtmissin eyvallah ama nasil?

de ki surdan kis buraya yuklen bunu artir bunlari sunlarla destekle biraz kemer sik su kadar sure sunu yap, bak iste nasil da oluyomus... dimi?

bekara kari bosamak kolay.. amac iktidara gelmek ise dogru durust muhalefet yap. yok benim koltugum popomu iyi isitiyo diyorsan .... bol bol otur buyuyunce iktidar olursun insallah..

alaturka vs alafranga tuvalet

kendi evimde alafranga muhakkak.. ama public yerlerde alaturka olsun kardesim. ne idugu belirsiz kisilerin sidik izlerine kicimi koymak zorunda degilim.

sevgili ile oynanmak istenen pc oyunları

long dark olur.

isiklar kapali konsol bir sure bende bir sure onda. kahvemizi almisiz elimize kanadanin buz gibi havasinda hayatta kalmaya calisiyoruz..

bursa

butun ile elektrik dagitimi yapan uludag elektirik a.s. nin ekiplerine mesai yaptirdigi sehir. nilufer sanayi bolgesine sabah 5 den bu yana 5i gecik yildirim dusmus ve bunlarin yol actigi arizalar yogun yagmurdan dolayi hala daha cozulememis.

elektrik ariza da ki eleman az once soyledi.

dindar olmadığı halde dindar görünmeye çalışan tip

dinlerdeki bir sinifin tercumesi olan baslik.

(bkz: münafik).

kalitesiz olduğu halde kaliteli sanılan markalar

lc waikiki

x kusaginin tamaminin y kusagininda yarisinin hala daha kaliteli buldugu bir marka..

kadın tecavüz edebilir mi

kadinin teshir sucu oldugunu biliyorum. lakin kadin rizasi olmayan bir erkege fiziksel bir munasebette bulunup da suclandi mi? inanin bilmiyorum.

teshiri de tecavuz sucundan sayamayiz herhalde.

kitap kapakları

bu güzel basım.

görsel

bu da güzel bir basım...

görsel

iyi de abim benim. bu güzel ülkemde bu nasıl bi kapak basımıdır yaa. ilkokul çocuklarının kitap okuma alışkanlıgı mı kazandırmaya çalışıyorsunuz....

görsel

donald trump ın ikizler burcu olması

bende bu adamı kaç kişi yönetiyor diyodum.. meger hepsi kendisiymiş.

sürekli duygu değişimi

borderline belirtisi.

kdk

bilen birisi anlayabilecegim bir sekilde bu kurumu bana anlatabilir mi?

arastirdigima gore misyonu mukemmel ama icraatlari tavsiyede bulunmaktan daha ileri gitmeyen bir kurum.

faaliyet raporlarini okudum ve kendimce su sonuca vardim. butcesi maliye bakanligindan karsilaniyor. ilkokul ortaokul liselere bilinclendirmek adi altinda duyuru ve sempozyum olusturuyor. kendi harcamalarini seffaf bir sekilde (demirbaslar dahil olmak uzere) paylasiyor.hayvan haklari ve kadin haklarinin uzerine dusuyor. daha fazla onemsiyor. tavsiye veriyor. ve bir dolu veri ile laf ebeligi yapip duruyor.

ama bana sunu da soyluyor. devletin idaresinde bir sorun gozetiyorsan onu sorgulama hakkina sahipsin. cunku anayasinin 74. maddesine dayaniyor bu hak. ve bu sorgulamada sana ucretsiz yardim edebilirim.

fakat devletin yada idarenin devlet sirri yahut ticari sir niteligini tasiyan bir konusu hakkinda bilgi edinmem yasak. ok. bence de boyle olmali. ama bu suistimal edilemez mi? bir belediye baskaninin vergilerden aldigi butceyi nereye harcadigini sorguladigimda bunu ticari sir diye belirtemez mi? boyle bir durumda da bu bilgiyi dogrulayacak kisi kamu basdenetcisi yada onun atadigi birisi.

peki kamu basdenetcisini kim seciyor. tbmm gizli oy ile belirliyor. yani mecliste kimin sayisi ustunse o istedigi kisiyi secip bu konuma oturtabiliyor. ayni zamanda benim bir basvuruda bulunabilmem icin once idari sonra da ozel sunulan butun yollari denemem lazim. denemedigim takdirde de kamu basdenetcisinin kararina minnet eylemem lazim. o da bu karari verirken buna benzer bir karar verildi mi ona bakiyor? ardindan benim bunu sorgulayabilecek sekilde olup olmadigima? sonra da bu karar mecliste daha onceden konusulmus mu konusulmamis mi? ona bakiyor.

ustelik sadece tavsiyede bulunabildigini ve koskoca fimalarin sinek isirigi gibi kucuk ucretli sorunlarini araci olarak cozdugunu gorebiliyorum.
benim anlamadigim olay niye kuruldu abi bu kurum? mahkemelerin ustundeki yuku azaltip halki bilinclendirmek degil mi amac?

kendi icinde bu kadar tezatlik varken duzenleme yapilmamisken ne anladim ben bu isten. biri aciklasin yahu!!

edit: soylemeyi unuttum. bari hu bilgi olarak kalsin. bu kurum cumhurbaskanligi kararlarini yasama ve yurutmeyi bir de tsk ile ilgili kararlari sorgulayamiyor. bencede olmasi gereken bu.

ombudsmanlik ta araci kisi anlamina geliyormus. isvecce anlamiyla.

sözlük yazarlarının ilaçları

keppra 500 mg

gunde 3 kere.

en lezzetli balık eti

kesinlikle somon... ne kadar limon sikarsan o kadar guzel oluyor..

cyberpunk 2077 sistem gereksinimleri

ortalama bir oyun oynamak icin harici ekipmanlarla birlikte 5-6 bine toplayabileceginiz bir pc ile oynanabilir.

nerde guzelim witcherin her pc de oynanabilir oldugu gunler..

edit: cdpr hatrina witcher sevgim yuzunden gerceklestirmeye calistigim eylemdir yukarida bahsettigim.

halil sezai

bu insani savunanlar, hakli bulanlar, nasil tahrik ettigini bilmiyoruz diyenler ve isi siyasete kemalizme dokenler.... hepinize diyorum..

bundan yaklasik bir ay evvel bursada 16 yasinda bir cocuk sevgilisinin koluna dokundugu yahut taciz ettigi gerekcesiyle 57 yasindaki adami kurusiki tabancanin kabzasiyla beyin kanamasi gecirterek oldurdu. bunu yine burda konustuk..

evet hukuk sistemimiz boktan. evet insanlarimizin da cogu boktan. evet karaktersiz cok bu memlekette. evet bende kavga ettim ve birilerini dovdum. evet bende dayak yedim.

benim yaptigim ve olmasina da goz yumacagim tek siddet eylemi kendini savunmak icin olandir. video da adam kendini savunamiyor. karsisinda 3 kisi zebellak gibi dikiliyor ve adam korkuyor kardesim. bunu nasil gormuyorsunuz. buna ragmen adama vurmaya devam ediyor.

eger hakli bir sebebin varsa bir sekilde o hakkini alabilirsin. ister polis ister mahkeme istersen guzel dille. o hak ortada kalmaz. kalmamalida.

lakin su siddeti oven ici kaynayan genclere ve ne dusunecegini bile bilmeyen populizm kurbani arkadaslara da ogretmek gerekir ki ayni durumda karsinizda sizin karsilik vermeye korktugunuz birisi sizin 67 senelik hayatinizi umursamadan tecrubelerinizi deneyimlerinizi sayginliginizi pic ederek sizi rezil ediyor ve bunu devam ettiriyorsa siddet sizin icin bile bir cozum degildir..

ne kadar hakli olursa olsun tartistigi ya da sinirlendigi konuda cozmenin her zaman bir yolu vardir..

son olarak cevap verecek arkadaslar icin bir kere daha soyluyorum. evet adalet sistemimiz boktan bunu biliyorum... saygilarimla

sinemis tokmak

hayret nasıl açılmamış bu başlık..

ikiye on kala'nın 'bütün istanbul biliyo' adlı parçasının klibinde solo performans göstermiş güzel oyuncu..

https://www.youtube.com/w..._channel=%C4%B0kiyeOnKala

bilmiyorum bu aralar ben mi çok duygusalım ama abi kız çok tatlı değil mi?? spotify da bu kız yok... aldım videoyu youtube da 'döngü'ye 2 saattir dinliyorum.. ara ara bakıyorum ikinci ekrana.

bu klibi izledikçe aklıma şu klip geliyor.. http://www.youtube.com/watch?v=nvUWHz-7zNc&ab_channel=MACHETE

not: machete nin klibindeki kız da aktrismiş reelde. (bkz: ravshana kurkova).

yeni başlanılan işten nasıl istifa edilir

3 gun habersiz gelmemezlik yap. cikarilmaya hak kazanirsin. baslikta istifa yazmissin. bir dilekceyle de olur.

iş yerinde uyumak

haftada 3-4 gun sabah 1-2 saat yaptigim eylem. kucuk bir rahatsizligimdan dolayi aldigim ilaclar yapiyor.. durum insan kaynaklarina bildirildi tabii sikinti yok..

yazarların hala kaybetmediği çocuksu duygular

hala puding vari bisi yapildiginda tencerenin dibini kasiklarim...

ara ara da ofisime danone yogurt aliyorum. patlayan sekerlisinden...