bugün

askerliğimizi yaptığımız bedelli askerliğin kalesi eski 58. topçu tugayının konuşlu olduğu göl kenarı çok güzel olan ama askerde çarşıya çıkılınca gezilecek pek bir yeri olmayan hamamları pis kendisi şirin bir şehir. veterinerlik fakültesi ve bir de süleyman demirel ünv. nin bir fakültesi daha vardır bilemedim şimdi. biz askere giderken burdur ha yaşadın antalyaya bir saat demişlerdi sıcak olur demişlerdi inanmayın.eksi onyedi gördük kışın. sabah içtimasında gölden gelen soğuk götümüzün deliğine girerdi.bir de burdur için amı götü boldur derler hah ona da inanmayın zaten çarşıda normal zamanda yüz kişi görmediğiniz şehre tugay yapıp bir de beşbin abaza asker toplar buraya çarşıya salarsanız ammı kalır göt mü kaçırtır bu ayılar haliyle. askerlerin ekseri bahsi geçen iki fakültenin tayfalarının takıldığı mekanlara takılmaları olasıdır..
en bilindik takılınası mekan hanay cafe idi bizim zamanımızda ama çok sene geçti be haydar..
üniversite hayatıma başladığım en özel kent. küçük oluşuyla beraber kendi içinde gelişmiştir. kendi kendine yeten bir il. her markanın başında 'bur-' yazar. 'bursüt, burgüvendik...' gibi. merkezinde şu yazar: '' Burası Burdur buradadur. Çünkü her şeyin en güzeli burada bulunur'' .
''burdur burdur, amı götü boldur. ''
bu ağustos kızıllığında yağan yağmuruyla mutlu ediveren şehir.
türkiye'nin en mutlu 3 ilinden birisi olduğu belirlenmiştir.

`http://www.nethaber.com/v...tlu-ve-mutsuz-illeri.html`

`http://www.haber7.com/hab...utlu-ve-mutsuz-illeri.php`

(bkz: mutluluktan ölmek)
son çıkan bedelli askerlikte temel eğitim olmaması nedeniyle, esnafının morali bozuk olan il. özellikle fotoğrafçılar kan ağlıyorlarmış.
(nüfusa oranla en fazla fotoğraf stüdyosu bulunan şehrimiz, burdur... alt tarafı 70 bin nüfus var ama, bedelli’ler 170 bin kişilik fotoğraf çektiriyor. dışardakiler yetmiyormuş gibi, zahmet edip yorulmasınlar diye, tugay’ın içine fotoğraf stüdyosu kuruldu. her sene ihale ediliyor. bu seneki ihaleyi kazanan fotoğraf stüdyosu, bir sene için kaç para ödüyor biliyor musunuz? 550 bin lira! üstelik... parasıyla askerlik yaptıran askeriyemiz, fotoğraflardan komisyon alıyor.)

(tugay, tatil köyü gibi... butik var, hediyelik eşya dükkânı var. karavana yok. ankaralı bi firma, her öğün hazır yemek getiriyor. kantinlerde meze, ezme, çiğköfte bile bulunuyor. hamburger, sosisli, ne istersen... canın çekerse, dışardan pizza bile söyleyebiliyorsun.)

(pazartesi teslim oldun, şafak 21, cuma sabahı yemin ediyorsun, cuma akşamı evci olarak otele çıkıyorsun. iki hafta sonu, cumartesi-pazar dışardasın, üçüncü hafta sonu zaten tezkere alıyorsun. otobüs ayarlayıp, antalya’ya günübirlik gezmeye götürüyorlar. mevsim müsaitse, yüzüyorsun, olmadı, kapalı havuz gari... arada vakit ayırıp fotoğraf stüdyosuna giriyorsun, teçhizat hazır, rambo pozu verip, 10 lira ödüyorsun, feysbuk’una koyuyorsun. altına da, şehitler ölmez filan, döşeniyorsun. plaj pozuna, cudi eteklerindeyken diye yazan var!
(bkz: yılmaz özdil)
eylül ayında türkiyenin en mutlu 3 ilinden bir tanesiydi, şimdi görelim bakalım bedelli askerler yok, para olmadan nasıl mutlu olacaksınız, bize bir daha paranın mutluluk getirdiğini hatırlatan ilimizdir...
burdur şiş ve ceviz ezmesi coğrafi işareti olan, inadına küçük kalan, inadına gelişmeyen, mermer literatürüne burdur beji rengini kazandıran, sadece burdur gölünde yaşadığı iddia edilen bilim adamlarınca görüldüğü söylenen benim henüz rastlamadığım burduricus balığına sahip, ev kirası ve toplu taşımada en pahalı ve konforsuz illerden biri olmakla birlikte hiç bir kimsenin şehirler arası yolculukta uyuyakalıp inmeyi unutamadığı bir durak (sebebi senelerdir yollarının düzelememiş olması sayesinde sarsıntıdan bütün yolcular uyanmakta)ilimiz.
Isparta' nın etkisinde kalmış, ilçemsi şehir. 10-15 tane köyü birleştirmişsin gibi bir hali var. üniversitesini bırakıpda sınava tekrar girenler çoktur arkadaşlarımdan. 70.000 civarındada nüfusu var. gidilmemesi görülmemesi gereken biryer.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.