1. 1.
  tıkanırcasına yemek yeme.

  bulimianın en belirgin özelliği kişinin anormal olduğunu bile bile zaman zaman tıkanırcasına çok büyük miktarlarda yemek yemesidir. Bu nöbetlerin 3 aylık bir dönemde haftada en az 2 kez ortaya çıkması gerekir. Yemek yemeyi kendisinin uyardığı kusma ya da aşırı laksatif kullanma izler. Kişide yemek yemeyi istemli olarak durduramama korkusu vardır. Nöbetleri izleyen depresif bir mizaç ve kendini küçümseyici düşünceler dikkati çeker. Genellikle yüksek kalorili tatlı pasta gibi kolay yenen şeyler tüketilir. Yemek göze çarpmadan gizlice yenir. Az çiğnenir. Yemek yeme nöbeti genellikle karın ağrısı, uyku ya da istemli kusma ile tamamlanır. Kusma yemek yemeyi sürdürmeyi de sağlayabilir. Ya da bu şekilde kişi suçluluk duygusunu ve sıkıntıyı azaltabilir. Bu kişilerin kilosu tamamen normal sınırlar içinde olabilir. Ya da kilo dalgalarını gösteren sürekli ağırlıklarına dikkat eden kişiler olabilirler. Prevalansı saptamak güçtür. Çünkü gizlenir. Hastanın en yakını bile bu sorunu bilmeyebilir. Ergenlik ya da erken yetişkinlikte başlar. Kişinin sosyal aktivitelerini kısıtlayan maddi imkânlarını zorlayan bir bozukluktur. Hormonsal dengesizlikler görülebilir. Bulimi nöbetleri anoreksiya nervoza da görülebilir ancak tek başına bir bozukluk olarak ta ortaya çıkabilir. En önemli riski depresyon nedeniyle hastaların intihara eğilimli olmalarıdır.
  8 ... lilith
 2. 2.
  (bkz: ortoreksiya)
  1 ... ditty
 3. 3.
  anoreksiya nervozanın aksine hasta yememekten değil aşırı yemek ve suçluluk duyarak kusma eğiliminden dolayı zayıflar. Hasta sürekli görünümünden şikayet eder ve kilosundan rahatsız olduğunu söyler. Ara ara gelen aşırı yeme atakları durdurulamaz ve hasta yeme arzusuna yenik düşer. daha sonra da kusmaya çalışarak rahatlamak ister. kilo alımları olsa da hasta zayıflamaya meyillidir.
  1 ... terzioglu
 4. 4.
  genellikle orta, alt sosyoekonomik seviyelerde, yine genellikle ergenlikte veya yetişkinliğin başlarında ve kadınlarda görülen psikolojik bir yeme bozukluğu.
  -1 ... kahvekremasi
 5. 5.
  benzetme yapmak gerekirse ; çişimi ediyom çişimi ediyom popom kuru kalıyo tarzı bir durumdur. çatlayana kadar yiyenlerin kusup içini ve midesini rahatlatması durumudur. psikolojik destek almaz ve geç kalınırsa neticesi ölümdür. allah akıl fikir versin ne diyim...
  ... cernonil
 6. 6.
  kapitalizm gibi hastalıktır. yer yer doymaz, çok şişmanladın sen denmesin diye binbir türlü kılıf yaratır kendine. mesela imf toplantısından en son duyduğum çözüm önerisi:' biz çok sömürmeye başladık, biraz marksizm katalım politikamıza.' maalesef biraz marksizmle geçecek bir hastalık değildir.
  ... zenobia
 7. 7.
  hastalığı yaşayan kişiler kendilerinin güvenli bir ortamda yaşamadıklarını düşünürler. Yaptıkları herşeyi başkalarını rahat ettirmek için yaparlar ve duygularını sürekli saklarlar. Yemek, bu kişilerin tek güven kaynağıdır. yemek üzerinde kontrollerini sağlamak isterler bu yüzden de kusma yöntemini kullanırlar.
  ... senkronkaymasi
 8. 8.
  saat kaç olursa olsun bir anda gelen iştah ile tıka basa yenilir ve akabinde suçluluk duygusu hissedilmeye başlanır. daha önce kusma işlemi gerçekleştirmiş olan bünye kusmaya hazır bir kıvamda bekler ve kusar. böylelikle ani hızla yemek yiyerek geçici tatmin duygusu yaşamış olur ve açlık hissini bastırır. bu tip kişiler genellikle tartıdaki rakama göre kendilerine değer biçerler ve sanki toplum onları fazla kiloları ile yargılıyormuş hissine kapılarak kompleks yapar akabinde özgüven eksikliği yaşamaya başlarlar. yemek yendikten çok az bir süre sonra kusma eylemi yapılır lakin çok süre geçtiyse kişi laksatif hap aracılığıyla yediklerinden kurtulmaya çalışır. prozac bu hastalığın tedavisinde kullanılan bir anti depresan olmasına rağmen bu hastalığa sahip olmayan bünyede yan etki olarak gözlemlenebilir. kişi bunların yanı sıra aşırı spor ve egzersiz ile kalori yakmaya çalışır. hayatını mükemmel görünmeye endekslediğinden ötürü zayıf oldukça her şey daha iyi olacakmış gibi düşünür. psikolojik rahatsızlıklarda beraberinde görülür. kendini durdulabileceğine ve istediği kiloya gelince bırakabileceğine inanır. eğer güçlü bir iradeye sahipse nitekim başarabilme olasılığıda vardır..
  2 ... vampzdisco
 9. 9.
  bu rahatsızlık aşırı yemek yeme nöbetleri, kilo alma ve bir yandan da kilo almayı durdurma çabaları ile belirlidir. kişi, aşırı yeme nöbetleri sırasında tüm çabalarına ve korkularına rağmen yeme tutkusunu durduramaz. kilo almayı önlemek için yediklerini kusar, iştah kesici, idrar söktürücü, sürgün yapıcı ilaçlar kullanır.
  2 ... siriuscalisani
 10. 10.
  bu hastalık devamında sigara bağımlılığı ve alkol kullanmayı da getirir.
  ... gingster