bugün

almanyanın kuzeyindeki küçük bir eyalettir. hamburg gibi bremen de "freie hansestadt"tır. kuzey denizine kıyısı olan bi liman kentidir kendileri, cok da güzel bi yerdir. gerci yaz diye bi mevsimi ne yazıkki yok ama olsun yine de cok güzel. bremen mızıkacılarıyla ve futbol takımı werder bremenle tanınır.
herkesin işine yada okuluna bisikletle gidip geldigi, toplu tasıma araclarının bomboş oldugu bi şehirdir. istanbuldan oraya gidenler bu nedenle sok olurlar:)
geçtiğimiz yıl -sözde- ermeni soykırımını temsilen bir anıt açılan almanya şehri.
(bkz: bremen dayanışma korosu)
bremen mizikacilariyla taninmis, almanya'nin kuzeyinde olan güzel kücük bir sehirdir.
herkesin bildiğinin aksine Bremen Mızıkacıları değil, Bremen Şehir Müzisyenleri Heykeli'ni barındıran şehir, hatta o heykel şehri zamanında korumuş olan Roland ın heykelinin 15-20 metre çaprazında durur..
Schnoor,Schlachter ve Bötcherstrasse si ile ünlüdür...
Wheinnachtsmarkt ı çok güzeldir,hatta Almanya'nın en büyük Wheinnachtsmarkt'ları içinde yer alır, bol bol Glühwein, Feuerzangbowle içebileceğiniz ve Krautersteak,Bratwurst yiyebileceğiniz bir yerdir...
diger alman insanlarinin aksine biraz daha cana yakin insanlarinin bulundugu bir bölgedir...
almanca konusurlarken ilk baslarda almancami yoksa ingilizcemi konusutuklarini kestirmeniz yaklasik 30 dakikanizi alir...
(bkz: bremen mızıkacıları)
(bkz: werder bremen)
billy shears'in dogum yeridir.
izmir'in kardeş şehiri olan alman liman şehridir. hamburg'un güneyinde yer alır. bremen eyaletinin merkezidir.
Temmuzun ortasinda bile her gun yagmur yagan, Almanyanin kuzeyinde Hamburg ve Hannovere 1 saatlik mesafede bulunan liman sehri. Ayrica sehrin icinden Weser adina bir nehir geciyor.

edit: ayrica BECKS in merkezi. Neustadt ta cok genis bir alanda fabrikasi bulunuyor.
unesco tarafından dünya miras listesi'ne alınmış, çikolata kokulu şehirdir. ayrıca burada beck's fabrikası da vardır, beck's seven insanlarla doludur.
Bremen'e ilk olarak 787'de, Şarlman'ın yönetimi sırasında yerleşildi. Kentin Weser Irmağı'nın sağ kıyısındaki bölümü iş merkezidir. Dolambaçlı parke sokaklarda, sivri çatıları ve kafesi pencereleriyle 500 yıllık tuğla evler, yeni antrepler ve işyerleri yan yanadır. Kent Rönesans döneminden kalma belediye binası, 800 yıllık St. Peter Katedrali ve eski Schütting ya da tüccarlar eviyle ünlüdür. Kentin banliyölerinde, örneğin Weser Irmağı'nın sol kıyısındaki yeni kentte, şirin ve güzel evler vardır. Üç şeritli bulvarları ve çiçek tarhlarıyla bu kesim "Avrupa'nın bahçe kenti" olarak anılır. Dış ülkelere sattığı belli başlı ürünler pamuk, yün, pirinç, tütün, kömür, tahil va şaraptır. Bremen Kuzey Avrupa'nın en önemli sanayi kentlerinden biridir.
(bkz: bremen mızıkacıları)
içinde huzur vardır. akşam belli bir saatten sonra hemen heryer ıssızlaşır. lager house denen mekanı vardır ki bira içmesi takılması korkunç zevklidir. özellikle kış ayında bir anda deli gibi kar bastırabilir ve dakikalar içinde bilekleri geçebilir. öyle huzurlu, sessiz ama özlenesi şehirdir.
geçen hafta iş icabı 4 gün kaldığım, ufak ve keyifli liman şehri. frankfurt un soğuk atmosferinden sonra çokta keyif aldım.
almanya'nın kuzeyinde sessiz, sakin huzurlu kent. bir de havası güzel olsa keşke.
Almanya’nın kuzeyinde, Weser Irmağı ağzında bir kent
almanya'nın yağmurlu karanlı soğuk izmir'i diyebiliriz.
Bunların bir de mızıkacısı vardi.
(bkz: bremın)
almanyada bir şehir.
(bkz: Bremen Mızıkacıları) ile bilinen Almanya'nın bir kenti
Beck’s biralarının üretildiği şehir.

Şehrin tam merkezindeki meydanda bir elinde Kalkanı diğer elinde omuzuna yasladığı kılıcıyla savaşçı caydırıcılığından çok uzak ancak aristokrat sınıfın ibnemsi bir evladı görünümünde roland heykeli bulunur. Bu roland heykelinin dibinde stant kurmuş buzdolabı magneti satan işportacıların tamamı Türk’tür. Hatta meydandaki hollande markt da türktür. Ancak karamelli nuss barı çok güzeldir. St. Peter katedrali acayip derecede rutubet kokar. Katedralin içinde Papazın bulunduğu merasim yerine filan çok sokulursanız koltuğunun altındaki kutsal su dolu tasa öbür elini sokarak ısrarla sizi vaftiz etmeye çalışabilir. Gardaş inşoligunk ih kom türkay deyin anlayışla karşılar.
Açık hava müzesi gibi şehir.