bugün

BOZA darı hamurunun ekşitilmesiyle elde edilen içecek. Çok hafif alkollü (yüzde 2), ekşimsi ve krem renginde olur. Çok eskiden beri (iÖ 4. yy) bilinen bir içecektir. Sıcakta çok çabuk bozulabileceği için kış aylarında yapılır. Yapımında darı yoksa arpa, buğday, mısır gibi tahıllar da kullanılabilir.

Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/boza/#ixzz2ORbx8SSa
bileşimi;
mısırı unu %60
içme suyu %20
şeker %16
buğday unu % 4 olan kış içeceğidir.
vefa da içilmesi makbuldür.
Nefret ettiğimdir. Bana hurma denen meyvanın tadını hatırlatıyor. Onu zaten sevmem. içine afiyet olsun..
gayet güzel kış içeceği. oh mis. evet.
yıllardır içinde alkol var sandığım ama içindekileri öğrenince ne alakası var dediğim içecek.
istanbul'da ve marmara bölgesinin bir çok yerinde darıdan, daha koyu kıvamda ve açık renkte yapılır ancak trakya'nın belli yerlerinde ve özellikle batı ve kuzey trakya'da, balkanlarda buğdaydan, daha sıvık ve koyu renkli ve hafif yanık tadında yapılır. ikisini de severim.
Kilo almak isteyenler için altin değerindedir. Sivi ekmek denilebilir.

Ekleme: yüksek miktarda şeker içerir. Sağlıklı kilo almak için sporla birlikte uygun bir diyet yapılmalıdır. Boza yerine öğün arası olarak bir kase yulafa muz doğrayıp süt ekleyip yemek daha iyi bir seçim.
Ankara'daysanız akman pastanesinde içmeniz gerekir. (ulus ve Kızılay'da yerleri vardır) tercihen soğuk, içine şıra eklenmiş ve leblebi eşliğinde içilirse damakta unutulmaz bir tat bırakır. ilk deneyenlere pek hoş gelmeyecektir fakat alıştıkça lezzetine doyamayacak, boza mevsimini dört gözle bekleyeceksiniz. felsefe hocam tuncar tuğcu'ya göre milli içeceğimizdir ve kola yerine boza tüketilmesi gerekir. sağlık açısından da çok faydaları vardır.
kaşıkla yenebilecek yegane içecek; viskozitesi yüksek olması buna sebeptir. üstüne tarçın ya da leblebi iyi gider. soğuk içmenizde yarar var. anfiye dolsun.*
tadı evin ücra bir köşesinde 20 gündür bekleyip de bozulmuş olan muhallebiyi andıran içecek.
Dun marketten aldıgım rumelı bozasını ıcerek vefa bozasının hıc abartılmamıs oldugunu gordugum super ıcecektır.
Tadini aşureye aşiri benzettigim içecek.
Çok güzeldir.
Canım çekti çıksa da icsek.
aşureye benzer.
seveni ile sevmeyeni keskin çizgilerle ayrılan içecek. seveni çok sever, sevmeyeni nefret eder.
Ankara'da geceleri sokak satıcısı samimi samimi satardı. 'Boza-cıııığ' diye bağırışını duyduğunda mutlu olurdun. Tadı da ne güzeldi lan. Bitsin olum kff içindeki bu gereksiz geçmiş özlemi amk!
Dünyanın en güzel şeyi.
ilk kez 2 hafta once bilecik pazaryeri'nde tattığım. Hiç tahmin edememişim tadını bunca yıl.
En güzelinin Vefa bozacısında içileceği efsane içecek. Leblebili ve ya leblebilisiz tüketilebilir tercih meselesidir. Ayrıca bol tarçınla daha bir güzel olmaktadır.
Lüleburgaz'da içilmesini tavsiye ederim.
Dükkanın adını vermeyeceğim.
hediye olarak gelen, tadından bir cacık anlayamadığım hede. işin pirini bulup denemek lazım tabi ama ne bileyim pek açmadı beni.
içimi tatlı ve güzel olan içecek. Yani kişiden kişiye değişir ama ben beğeniyorum.
şu an bi karakedi bozası içesim geldi başlığı görünce.
Sevmeyen gitsin kezzap içsin.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar