bugün

geç tanıştığım bir lezzet. hem tatlı hem ekşi. çok koyu bir içecek. leblebiyle beraber içilince de güzel oluyor. ilk içenlerin kesinlikle taze içmesini öneririm. yoksa bu aşk başlamadan biter...
coşkun gecelerin en deli gıdası ...
son yüzyılın en büyük buluşu, o kadar söylüyorum!
boza 1 tl
tarçın 50 ykr
yanında leblebi 50 ykr

soğuk kış günlerinde boza içmek paha biçilemez.
ısrarlar üzerine dayanamayıp eskişehir kara kedi bozacısına gidilir . bana o kadar ısrar eden yavşakta oranın hissedarı mıdır müşteri başına kar payı mı alır bilinmez bi ısrar bi ısrar inanamazsınız , onunla olan boza sonrası münasebetimi başka entrye saklıyorum her bir detayı tekrar yaşamak için . neyse efendim bu ısrarcı pezevengin ısrarlarına dayanamayıp bozacıya gittik ama daha giderken "hayatında böle boza yememişsindir abi" sözünden bu dangalağın bi kavram karmaşası içerisinde olduğunu anlamakta gecikmedim. efendim bozacıda alınan su bardağı içerisindeki boza bildiğin puding ama çok pişmiş puding böle bildiğin kalıp halde durabilcek kıvamda çıkmaz mı ? tadı da ekşi ,saçma sapan bir şey . bursa ömür bozacısında (bilen bilir ) bira bardağında leblebili bozaları lıkır lıkır mideye indiren , bozanın vedat milor'u ben bir su bardağı bozayı içemedim .bozacı ziyaretimiz 21 saniye ile sınırlı kaldı. bu uyarılarıma rağmen hala bana karşı çıkan ve çıkacak oradaki bozanın güzel olduğunu iddaa eden arkadaşlar için bursa ömür bozacısı ya da istanbul vefa bozacısına günlük otobüs seferleri başlatıyorum haberiniz ola .
şu soğuk kış aylarında çok iyi giden içeçektir. tarçınıyla, kokusuyla, mistir mis!
istanbul a özgü bir kış içeceğidir.
yüksek oranda B vitamini içeren bir içecek. sinirlere iyi gelir.
--spoiler--

"Yabancı maddelerinden temizlenmiş darı, pirinç, buğday, bulgur, mısır vb. hububatın kırma veya unlarından biri veya birkaçının, içme suyu katılarak pişirilmesi ve beyaz şeker ilave edilerek tekniğine uygun olarak alkol ve laktik asit fermantasyonlarına tabi tutulması ile hazırlanan bir mamul.

Boza üretiminde bir süre daha bekletilirse, fermantasyonun devamı nedeniyle, içindeki alkol düzeyi yüzde 6 lara kadar çıkabileceği belirtiliyor. Eğer istenirse, biranın içerdiği alkolden daha fazla bir alkolü bozadan alabilirsiniz."

--spoiler--

http://www.gazeteport.com.tr/YAZARLAR/NEWS/GP_839800
bittikten sonra bardağı parmak yardımıyla şöyle bi sıyırmak farzdır.
tarçınlı ve bol fındıklı şeklinde içildiğinde orgazm etkisi yaratan inanılmaz içecek. dur ben bi mutfağa gideyim.
ankara'da akman boza'da içilir. tek geçilir.
ankara klasiği budur.
ilk şubesi aksaray vefa denilen yerde bulunan genellikle kışları satılan içine leblebi ve tarçın atıldığında tadından içilmeyecek lezzet.
geçte olsa tanıştığım hayran kaldığım ekşimsi içecek. leblebiyle yenince ayrı bir tat katıyor.
üretim aşamasındaki mayalanmadan dolayı %2 civarında alkol içerdiği söylenen mübarek içecektir.

aynı zamanda ötv uygulanması gereken gıdadır.
sırf içeriğindeki vitaminler nedeniyle bir kez içtiğim ve iğrenç tadı olan içecek.
olsada içsek dediğim içecek. koyu kıvamlı falan, sarı mı beyaz mı tam karar veremedim şimdi.
tarçınsız ve leblebisiz tüketilmemesi gereken içecek.
mükemmel bir tada sahip, vücuda sağladığı yararları da cabası olan içecek.
sadece soğukken içilebilecek tadı olan içecek.
helal gıda sertifikası alamamış içindeki alkol oranı yüzünden. ilginç. haramdır demek mi oluyor şimdi bu?
havaların soğuması ile birlikte boza sezonu'nun açılışı yaklaşmıştır.
olur da meyve suyu ile karıştırıp salladınız salladınız, sonunda sizi bir felaket bekleyen içecek.
kola gibi patlıyor. nasıl bir asit varsa içinde artık.
kış geçelerinin başka lezzetidir.
soğuk kış akşamlarının vazgeçilmez içeceği.